ALTIN 720,04
DOLAR 12,4902
EURO 14,1332
BIST 1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 23 °C
Sağanak Yağışlı

Zeytin Ağacının Turizm Potensiyali ve Unesco Dünya Mirası

29.01.2015
1.343
A+
A-

Zeytin Ağacının Turizm Potensiyali ve Unesco Dünya Mirası

Unesco Dünya miras listesine hiç baktınız mı? Gurur duyduğumuz listede Türkiye ‘de 10 temsilci var. Hollanda’da dokuz Belçikada 10! Bu iki ülke birlikte yüzölçümü olarak Türkiye’nin onda biri. Tarih ve coğrafya açısından anadolu ile mukayese edilemeyecek bir yöredeler.

Listenin ne denli komik bir şey olduğunu yukardaki cümle yeterince gösteriyor. Turizm denilen sirkte olaylar böyle gelişiyor sayın seyirciler.

Çeşme, Urla Hariciyecileri Göreve!

Ama bu liste kader değiştirebiliyor. Yarimada da lisan bilen, tarih ile ilgilenen bir grup Alaçatı daki terkedilmiş kilise ve mahzeni , Urla’daki Klozemenai veya Limantepe kazılarını, Urla kalesini ve Beylik dönemi camilerini , Seferihisar’da Teos harabelerini bu listeye sokmak üzere çalışabilirler. Eminim aklıma gelmeyen bir sürü başka bu listede yer alabilecek yer vardır Ege’de. Emekli diplomatlara ülke turizmine inanılmaz oranda katkı sağlamak için bir fırsat. Son baktığımda Ege’de sadece Hierapolis listede, el insaf!

Turizm deyince tabii çöp sorunu, çevreye plastik poşetlerin atılmaması , yere sigara atılmaması gibi gerekler de ortaya çıkıyor. Bu da dünyada bizim türümüz egemen oldukça, ceza olmadan elde edilemiyecek bir şey korkarım.

İnsan bu Unecso listelerine bakınca biraz bağcı dövmek isteyebiliyor.

Ama olay kökten bir değişim yerine (bağcı dövmek) turizmden daha fazla pay almak ise (üzüm yemek) belgeler yollayarak başvuru prosedürlerini ve diğer örnekleri etüd ederek birkaç dünya mirası yapı, kazı ağaç vs bulup yollamak gerek Unesco daki yetkililere.

Zeytin Potansiyeli

Dünyanın en eski zeytin ağaçları Urla ve civarında. 500 yıllık ağaç sayısı dünyanın daha az şanslı coğrafyaları ile mukayese edince inanılmaz oranda bu ağaçlara sahip çıkmak zor. Tabelalarla temiz toprak yürüyüş yollarının yapılması gerek. Bu zeytin ağaçlartından birkaçını dünya mirası listesine sokabilsek inanılmaz bir turizm potansiyeli doğar. Özel mülkte olanın kamulaştırılması inanılmaz bir kırtasiye yükünü beraberinde getiriyor. Biz bundan on yıl önce “genç emekliler “olarak Namık Kemal Nomak ,Engin Eser , Selami Gürgüç, Ali Nail Kubalı ile bazı ağaçların sertifikalandırılmaları ve yürüyüş yolları için uğraşmış ama ayırdığımız zamanın ve kırtasiyenin orantısız yükü altında bu tür projelerden vazgeçmiştik. Organize olup çalışmak isteyen daha genç grupları bekliyor bu fikirler. Ormanlarda yazın yangın tehlikesi nedeniyle “yürümek için” izin almak gerek! Bilinçli yürüyüşçü yangını önler halbuki. Yapılacak şey “Devlet”in bu gereksinimi hissetmesini sağlamak. Eski bir yazıyı, kış aylarında belki bazılarına bir öneri olur umuduyla, güncelledim.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. iskender orbay dedi ki:

    millet 0 deneyimi ile turizm eleştiricisi olmuş. tıpkı 0 deneyim ile m. vekili olan sözde siyasiler gibi. sektör ile ağacın bütünleşmesi ancak rüyalarda olur, o da içerisi sıcak ise. yoksa malum soğuk da zor uyunur bu mevsimde. bu neye benzer doktor değilim ama açık kalp ameliyatı için ahkam keseyim. komik..