ALTIN 471,64
DOLAR 7,7977
EURO 9,0987
BIST 1.121
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

YAŞAMAK İÇİN YAŞAT

22.12.2019
35
A+
A-
YAŞAMAK İÇİN YAŞAT
Reklam

Çevre İçin Kurtuluş Mücadelesi bilincini topluma kazandırmak kapsamında, öğretmen ve gönüllü çevreci bir vatandaş kimliğimle, sağlıklı yaşamı tehdit edn gündemdeki dünya ve ülkemiz çevre – kültür olumsuzluklarında, toplumsal hayata artı bir fayda katmak hususu öğrencilik yıllarımdan beri ilgil alanımda ve eylemimde.

Hukukun üstünlüğünü ve çevre insan haklarını savunma
bilincini yükseltmek gayesi; “Çevre Değerlerini Koruma Paydaşlığl Ağı”nı genişletmek ve hep birlikte hareketle çözüm kolaylığı sağlamakta elimden gelen eylemlerde bulunmakta ve yüreğimin, vatan doğa sevgisinin bir ifadesi olarak, araştırma yazılarımda okuyucuyla paylaşmaktayım.

Birleşmiş Milletler Teşkilâtı’nın 5-16 Haziran 1972 Stockholm Konferansı’nda kabul edilen hukukî bir öneme sahip Bildiri’nin ilk maddesinde “İnsan, onurlu ve iyi bir yaşam sürmeye olanak veren nitelikli bir çevrede, özgürlük, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları temel hakkına sahiptir” ilkesi yer almaktadır. .

Çevre sorunlarının çözümü ve çevrenin korunup geliştirilmesindeki “ortak yarar“ nedeniyle “halkın katılımı” konusu özel önem taşımaktadır. Bu katılım yalnızca bireylerin çevreyi kirletmeme gibi bir takım yasaklara uyma şeklindeki tutumla değil, aynı zamanda katılımın en ileri ve en etkili yolu taşın altına el koymak olan aktif tavır takınmakla gerçekleşebilir.

1982 Anayasası’nda Çevre Hakkı; 1. Anayasa’nın 56. Maddesi:
“Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir
Anayasa “Sosyal ve Ekonomik Haklar ve Ödevler” bölümünde yer almıştır. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.” hükmünü getirmiştir.

Çevre hakkının gerçekleştirilmesinde, çevre ile ilgili karar ve önlemlerden etkilenebilecek birey ya da grupların, bu karar ve önlemler hakkında bilgilendirilmesi temel bir gerekliliktir.
sağlıklı ve ekolojik açıdan dengeli bir çevrede yaşama hakkının tanınması, sadece tarafsız bir bilgilenme ile değil, aynı zamanda bireylerin ve toplumun geleceğini olumsuz yönde etkileyebilecek idarî faaliyetlere katılımında anlam kazanmaktadır.

1992 Rio de Jenario’da yapılan Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda kabul olunan Rio Deklarasyonu’ nun 10. maddesi ise şöyledir: “Çevresel konular her düzeyde ilgililerin katılımını gerektirir”…

Gönüllü kuruluşlarla birlikte hareket etikleri takdirde daha başarılı olan ve seslerini daha iyi duyuran bilir. Sivil toplum örgütleri içerisinde yaptığı işi hem tecrübe hem birliktelik içerisinde o tecrübeyi edinerek, herkesin daha doğru iş yapmaya yöneldiğini gözlemlemiş olabilirsiniz.

Toplumu bilinçlendirmek için, eğitime Anaokul seviyesinde başlamak ve her yaşta bireye ulaşmak gerekiyor. Anaokuldan yetiştirilen çocuklar ileride çevrenin en büyük savunucuları olacaktır. bilinçli savunucuların binlercesine bizzat şahidim. O güzel yüreklerle çok güzel çalışmalar yaptık senelerce. Hayatlarına katkılarımdan da onur duyuyorum. Bu benim yaşama sevincimin banisi.

Ülkemizde 2872 sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde tür korunması, 2873 sayılı Millî Parklar Kanunu çerçevesinde de alan koruması biçiminde hayvan varlığımızın korunmasına ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Bu kapsama ise özellikle nesli tehlikede olan hayvanlarımız girmektedir. Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ise, Paris’te UNESCO Sarayında 15 Ekim 1978 tarihinde törenle ilân olun-muştur

Dünyanın dört bir yanından katılan 400 biliminsanlarının hazıladığı ve 1000 uzmanın tetkikle tastiklediği;“ GEO-4 Çevreye Küresel Bakış” adlı 572 sayfalık raporda; İnsanların dünyayı kirletmesi ve kaynaklarını tüketerek kullanmaya devam etmesi halinde, dünyanın sağlıklı fazla ömrünün kalmadığı ve insan soyunun da tehlikeye girebileceği vurgulanmaktadir.

Uzmanlar ormancılıktan tarıma, temiz su kaynaklarından biyolojik türlerin çeşitliliğine kadar çeşitli konuları değerlendirdiği raporda; Küresel ısınma ve soyların tükenmesi gibi bazı önemli konularda acilen önlem alınması ve bu konularda harekete geçme bilincinin arttırılması gerektiğinin altı çizmekteler.

Tüm dünyadaki balık stoklarının % 30’unun şimdiden yok olduğu ve durumun gittikçe içinden çıkılmaz bir hal aldığını ve var olan çevre sorunlarının üzerine her geçen gün yenilerinin eklendiği belirtiliyorlar.
Hayatımızdaki en önemli arzumuz; sağlıklı ve mutlu yaşamaksa, sadece bedenini pekçok takviyerle desteklemek değil, sağlıklı olmanın yolları ruhunuzu da doyurmaktan geçiyor olmalı. Kendine de bilinçsiz davranan İnsanın doğal düzenden ve topraktan uzaklaştıkça sağlıkta huzuru bulması zor olacağı kaçınılmazdır.
Aklımızı kullanarak, kalbimizin sesini dinleyerek, sevgiyle ruhumuzu hoşnut ederek yaşanması halinde toplumsal amacımıza ulaşılabiliriz.“Çevremizin hijyen yaşanabilirliğinin “ sürdürülebilirliğine katkıda bulunmalıyız. Bu tutum bize bumerang gibi dönecektir. Gerçekleşmiş arzulaar misali…
Her sorunun çeşitli çözümleri vardır. Yeter ki geç kalmayalım. Sorunun peşine düşelim. Çaba göstermede aktif olalım, arayalım, araştıralım bize ne lazım ise onu bulalım ve paylaşalım.Bunları yaparak elime ne geçecek diyenlere de belki şunu söylemek gerekir;Ne istiyorsanız o! Oturduğu yerden başarıya ulaşan tek yaratık tavuktur…
İlacın şifaya dönüşmesini hızlandıran reisi beyin. Ama şifayı veren de verimli topraklardaki gıda ve sağlık kaynağı bitkilerdir. Doğayı korumak ve sağlıklı olarak tutma eylemini yarına bırakmayalım. Gelecek nesile sağlıklı yaşanabilir doğası olan bir ülke bırakalım. “ Yaşamak için yaşatmayı içtenlikle isteyelim.
Cennet Urla‘ da Yaşama sevinciniz Sağlığınız böl olsun. Sevgi ve saygıyla 21 12 2019 URLA
Melek Sevil İRENGÜ
Urla’nın yeşil doğası Rüzğarı kıyıları balıkları Liman ada Tarih anıları Anaksağoras doğacısı
Kaynaklar
*Plan B 3.0 Uygarlığı Kurtarmak için Harekete Geçmek Lester R. Brown, Ayşe Başcı Sander TEMA Vakfı
*Worldwatch Enstitüsü’nün Dünyanın Durumu 1993-2000-2005-2015 TEMA VAKFI -İş Bankası Kültür Yayınları
*İnsan Hakları Derneği Tutum Belgesi -Çevre Koruma

Reklam
Melek Sevil İrengü
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.