ALTIN 442,68
DOLAR 7,3632
EURO 8,9678
BIST 1.569
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 13 °C
Çok Bulutlu

Yarimada.org ve Sisifos / Azmin Örneği –Deniz Sarman

21.01.2012
223
A+
A-
Reklam

YARIMADA. ORG VE SİSİFOS:

AZMİN  ÖRNEĞİ

 

Çok Sevgili Yarımada okuyucuları.,

 Mitolojiden, edebiyata, edebiyattan yerel gazetemiz  yarimada.org’un başına gelenlere simge olan “Sisifos” efsanesi, azmin, yılmamanın,anlama çabası yerine birçok çekemezlik eylemlerine, tepkilere karşı “kaya” gibi ayakta durabilmenin hikayesidir. Sisifos, mitolojide bilgeliği, adaleti,insanı insan yapan kavramları,sabrı ve tüm bu kavramları geliştirirken yılmadan azimle çalışmayı,tüm bu gerçek kişilik oluşumları yanı sıra,bu tekamüllere ekonomik bakımdan da destekler bulmanın önemini kavramış ve bu yüzden denizciliği ve ticareti inkişaf ettirmiş, önemli bir mit kahramandır..Mitolojinin bu önemli efsanesi, tüm bu kavramların oluşmasını, oturmasını, çok   ağır akan bir nehir e benzetir .  Etrafındaki krallar Sisifos’u anlayıp değerlendiremedikleri ve bu yüzden kıskandıkları için,etkisiz hale getirmek üzere, onu büyük bir kayayı bir tepenin en üstüne yuvarlama ile görevlendirerek adeta cezalandırırlar. Hedefi doruğa eriştirmesine çok yakın yerlerde ise kaya aşağı yuvarlanır, bu uğraş defalarca tekrarlanır..Ama Sisifos yılmaz, azimle devam eder, kayayı her tepeye yuvarlayışta(çıkarışta) daha da güçlenir.. İşte çok değerli yarımada okurları bizlerde defalarca  tepeden aşağı yuvarlatıldık ama inanın hepsinden daha güçlenerek çıktık.,bir sür sizlerden ayrı kaldık ama Sisifos misali daha da güçlü yine birlikteyiz, bu süre zarfında sizlerden aldığımız özlem ve teşvik mesajları ile daha da güçlenerek..

  Yarımada.org , yaklaşık 4 yıldır hizmet veren sıra dışı bilimsel ve güncel  haberlerle donanmış yerel ama aynı zamanda evrensel bir  internet gazetesidir . Türkiye’de sevilerek okunan, yazıları ısrarla aranan  bilim adamı aynı zamanda köşe yazılarlarından, prof. Artun Ünsal, Prof. Selçuk Erez, Prof. Ahmet İnam gibi her dönemde sevgiyle saygıyla okunan önemli duruşları yurt dışında da konuşulan değerli  yazarların  yer aldığı sütun ları ile ünü yurt dışına taşmış bir yerel  internet gazetesi … 4 yıldır yakın dostunuz, sorunlarınıza çözüm getirmek için takipçiniz, sevinçlerinizi duyurup çoğaltmak için yandaşınız.. Paha biçilmez Yarımada’mızı her türlü güzelliği,turistik ve tarihi donanımı verimi,  değerleri, çekicilikleri ile yurdumuzun her köşesine olduğu gibi yurt dışında da geniş bir kitleye tanıtan internet gazetemiz..Özellikle Urla ve Alaçatı ile ilgili yapılmış önemli araştırma bulguları,  yalnız bünyesinde yayınlamış belgesel araştırma niteliğinde çok ses getirmiş makaleleri  ile, tıp ve genel sağlık konusunda yaptığı çok can alıcı uyarı ve önerileri ile bir çok aydın evin ve kişinin önemli rehberi olan yarımada.org.. “Haberde yerel, düşüncelerde ve yorumda evrensel” sloganı ile çok ilgi çekmiş ve bu içeriği uygulamakta titizlik göstermiştir..

 Yerel konulara bilinçle eğilmiş, Urla otoyol kavşağının yapım kararının alınmasından tutunda, Urla’daki kaldırımlara, otopark sorununa, Türkiye’nin en büyük alanlarından biri olan Urla Cumhuriyet meydanının inşaatı sırasında yapılan yerinde gözlemlerle  koyduğu katkılara, makiliklerimizin, derelerimizin  korunmasından tutunda, çam kese tırtılları v.s tarım haşaraları ile akılcı mücadeleye dek sayılamayacak kadar  çok hayati konunun üstüne bilinçli bir şekilde giderek iyi niyetli söylemleri, kararlığı ve yapıcı yaklaşımları ile dikkat çekmiş, çözüm üretmiştir.. Bu konularda ilgililerle, kamu oyu ile iç içe, yürek yüreğe fikirler üretmiştir..

Şimdi  Sisifos misali yola devam…bilgiyle, araştırmayla, derinleşmeyle, inceleme ve tahkikle ama her şeyden önce gerçek sevgiyle..Bizler sizleri gerçekten sevdikçe her şey her zaman daha da iyi olacak., yine devreden çıkarılmak isteyenler olacaktır,, yine vazgeçmiyeceğiz. Sevginin azim ilham eden güçlü çemberi bizi hep saracak, güçlendirecek..

Yarımada.org’un bu ara veriş hikayesini  mitolojide “Vazgeçmeme ve Azim Kralı” olarak bilinenen Sisifos’un ünlü “Delfi’nin Bilgesi ile Görüşmesi” bölümü ile bitireyim.. Hepimize azim dolu mücadelelerimizde, vazgeçmemenin kazandırdığı sabrın huzurunu dilerim..

 

 

SİSİFOS VE DELFİ’Lİ BİLGE

Taşını uzun süre sabırla doruğuna yuvarlamaya devam emekte olan Sisifos bir ara durup olanı düşünmek ara vermek ister ve bir haftalığına diğer krallardan izi ister.. Buna rıza gösteren krallar taşı sırtında olmak üzere izni verirler.. Oda zamanın en ünlü bilgesi olan “Delfi Bilgesi’ne” doğru yola çıkar..İki bilgenin karşılaşması çok ilginçtir, manzumelerle birbirlerine şöyle hitap ederler..

Sisifos:             Karlı yamaçlarda boy veren bir kardelenim, Neden böyle benim kaderim?.

                         Sanki buradayım amaamaburada değilim,

                         Evrene bakışımı dosdoğru anlatamayan dilimin,

                         Etrafımda yarattığı hayalet denizi ile çevriliyim.

Delfi’li Bilge:” Yıldızları karanlık gece değimli parlatan?

                          Uzak ve dingin ruhları kırılırmr hiç yalnızlıktan?

                          Maskelerin takıldığı ışıltılı şehirler azaltır sayılarını,

                          Engin göklerdeonlar her zaman fazladır 1 den, 2 den, 10 dan.”

Sisifos:            “Sırtımda yaşamın yükü bu taş,hep bildik tepeyi arşınlayan,

                          Yalnızlık, anlaşılamamışlık ve tüm bunların üstünde “farkındalığım”,

                          Bu mahkumiyetten nasıl kurtulacağım?.

Delfi’li Bilge:  “Ey mutlu Sisifos!..  Nasılki güneş vurduğunda açılır Apollon’un tapınağının kapıları,

                          Işık girsin diye kenara çekilen perdeler gibi kurtulacaksın dertlerinden,

                          Genç bir kısrak gibi sınırlanamaz iraden,

                          Seni ilk defa kendi tepen yerine buraya getiren,

                          Cevaplar soruda çoktan verilmiştir,

                          Bakış aynada çoktan yansımıştır,

                          Tüm evreni yeniden,

                          Aldığın taşla inşa edeceksin,

                          YERDEN!

                         Attığın taşla inşa edeceksin,

                         YOKTAN!.

              

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.