ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

Yarımada Res Kuşatmasında.. -Muammer Argün-

23.10.2013
2.055
A+
A-

YARIMADA RES KUŞATMASINDA …
ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK NASIL KESİLİR ?

Milyon yılda oluşan fosil yakıtları, açgözlü serbest piyasa düzeni 100 yılda tüketmeye kalkınca, doğal denge çevresel felakete dönüştü. Eko sistem hızla kötüleşti. Hayatın kaynağı olan enerji üretiminde, yenilenen enerji kaynaklarına hızlı bir dönüş yaşanıyor. Hükümet bu alanı tanımlamada geç kaldı. Yasal düzenlemeler açıklanınca, aşırı bir telaşla HES (Hidrolik Santral) ve RES (Rüzgar Santralı) yatırımları başladı. Öyle ki aynı kaynağa birden çok yatırımcı başvurdu. Aralarındaki yarışmayı düzenleyen Yönetmelikler bile yapıldı.

Bu da yetmedi, Yarımada örneğinde olduğu gibi, bölgeye teknik kapasitesi üzerinde yatırım imkanı sağlayan yöntemler icat edildi!

BİR BÖLGEDE KURULACAK TOPLAM RES GÜCÜ, KAYNAK KISADEVRE GÜCÜNÜN %5’ İNİ GEÇEMEZ !

Rüzgar Santralı, temel yük santrallarından farklı olarak, üretimi rüzgara bağlı ve değişkendir. Enerji verdiği şebekenin dengesini etkiler. Bu etkinin belli sınırlar içinde kalması gereklidir. Aksi halde kullandığımız enerjinin kalitesi bozulur. Geriliminde ani çökmeler, lambalarda göz kırpmalar, elektronik cihazlarımızda arızalar vb.. başlar. TEİAŞ ülkemizde bu sınırı “sistemin kısadevre gücünün %5’ i geçemez” diye tanımlamıştır. (Kısadevre gücü = Bir arıza halinde kaynağın arızayı besleme kapasitesi.)

Yarımada örneğine gelirsek, bölgenin beslendiği TEK kaynak Uzundere Trafo Merkezidir. Bu noktada sistemin kapasitesi en çok 400 MW RES yapımına uygundur. Hal böyle iken TEİAŞ’ ın olumlu (!) görüşlerine dayanarak EPDK Çeşme Yarımadasına (Karaburun, Çeşme, Germiyan, Alaçatı, Mordoğan, Demircili, Urla, Sefirihisar) toplam 671,5 MW RES yatırımına izin vermiştir. Toplam 26 proje hızla devam etmektedir. TEİAŞ bu imkanı sağlayabilmek için, yatırımcı firmalardan ödünç aldığı kaynakla Yarımada’da 30 km. ara ile iki adet 380 kV Trafo Merkezi ve bu merkezleri Uzundere’ye bağlayan 380 kV ENH tesis etmiştir (Yaklaşık 40 milyon USD). Bu yatırımın bedeli kullandığımız elektrik bedeli içinde bizden tahsil edilerek, TEİAŞ borcu ödenecektir.

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK NASIL KESİLİR ?

Yarımada’da yapımı devam eden RES’ler 30 km çaplı bir daire içinde yer almaktadır. Yani rüzgar zaman serileri aynıdır. Bir başka deyişle rüzgar varken bütün santraller enerji üretecek, durduğunda kısa bir zaman farkı ile hepsinin üretimi sıfır olacaktır. Bu çalışma şekli rüzgar santrallerinin şebekeye verdiği zararlı etkilerin tamamının, zaman içinde bölgemizde yaşanmasına neden olacaktır. Önceden (yatırım izni verilirken) sistem stabilite hesaplarının yapılmış olması gerekirdi. Böyle bir etüt henüz yapılmamıştır. Yaşayıp göreceğiz.

ELEKTRİK ÜRETİMİ KALİTELİ, GÜVENİRLİR, ÇEVREYE UYUMLU ve SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALI

Yarımada’da ölçü kaçırılmasa, teknik sınırların dışına çıkılıp aşırı santral yapımına çanak tutulmasa, enerji güvenliği sağlanabilecekti. Oysa bölgeye kapasitesinin üstünde yatırım sonucu enerji kalitesi bozulabilecek ve güvenirlik azalacaktır.

Daha da önemlisi RES’ lerin yan etkileri olan gürültü, bio çeşitliliğe etkileri, yerel bitkiler, ağaçlar, Yarımadanın fauna ve florasına etkileri mutlaka olumsuz olacaktır. Köyceğiz gölünden başlayıp, B. Menderes deltası, Alaçatı kıyı eko sisteminden Gökçeada dalyanına uzanan göçmen kuş yolu bu RES’ lerden etkilenecektir. Acaba Karaburun’un şifalı balını üreten arılar ne yapacak?

Yarımada eko sisteminde denizden karaya doğru esen rüzgar sistemi var. Bölgeye 671,5 MW kurulu gücünde tam 387 adet rüzgar türbini kuruldu/kurulacak. Yatırım tamamlandığında rüzgar kinetik enerjisinin bir bölümü rotor kanatları tarafından tutulacak. Enerjisi azalan rüzgarın kat edeceği mesafe kısalacaktır. Bir başka deyişle 387 adet rüzgar türbini ortalama 50 metre kanat boyu ile 150 metre yüksekliğinde, toplam 3 037 950 metre kare perde teşkil edecektir. Aynı Ege imbatını kesen 8-10 katlı Kordonboyu apartımanları gibi. Bu da iç kesimlerdeki bölgelerin daha az rüzgar, az yağmur vb.. alması, uzun zaman içinde ekolojisinin değişimi sonucunu doğurabilir. Bu tür etkiler şimdiden araştırılmalıdır. Sonuçlar zaten yaşanarak görülebilecektir.

Aşırı HES yatırımları ile yurdumuzun cennet köşelerinde doğa katliamı yapan açgözlü serbest piyasa düzeni, Yarımada’da aşırı RES yatırımları ile altın yumurtlayan tavuğu hemen kesmeye çalışıyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.