ALTIN 768,80
DOLAR 13,4511
EURO 15,3077
BIST 1.857
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Hafif Sağanak

Yarımada Bütün – Mine Topçu –

05.04.2015
1.297
A+
A-

YARIMADA BÜTÜN!

Yarımadalılar, 4 Nisan 2015 Cumartesi günü Seferihisar’da gerçekleştirilen Arama Konferansında Yarımada’yı analiz ederek Yarımada Ortak Yaşam Platformu’nun oluşum sürecinde en önemli aşama olan mutabakat için büyük bir adım attılar.
Toplantı notlarımı paylaşmadan, önceki haberlere gelen olumlama ve övgülerin beni çok mutlu ettiğini ve umut verdiğini ifade etmeliyim. Bu güzel palylaşımların sahiplerine teşekkürler.
Bu girişimin içinden biri olarak başlarken, Yarımada coğrafyasında yaşayanlar ve bu eşsiz doğa parçasını güzel, değerli, korunması gereken bir zenginlik olarak görüp umursayanların yeterli olduğunu biliyorduk diyebilirim. Herkesin kendi ölçeğinde bir çaba ile elinden geleni yapmayı esirgemeyeceğini de.
Geçen yaz aylarında Urla ve Çeşme’den dört beş kişi bir araya geldiğimizde kaygılıydık.
Tarım ve sit alanlarının hızla çirkin yapılaşmaya açılması, toplam alan kapasitesinin üstünde üretim yapılan çok sayıda balık çiftliğinin yarattığı deniz kirlenmesi, su kaynağımız Efem Çukuru’ndaki altın madeni, köylerin nerdeyse içinde işletilen taş ocakları, yaşam alanlarının içine sokulan RES’ler, sokak hayvanlarının durumu, yetersiz yerel hizmetler ve belki farkında olmadığımız başka bir yığın büyük küçük ortak sorunumuza karşın tüm bu sorunlarla mücadele eden çok sayıda büyük küçük sivil örgüt ya da tek tek bireyler vardı.
Düşündük ki en azından en büyük ortak sorunlarımız için daha büyük güç, daha yüksek bir ses olursak, insan başta olmak üzere kaynaklarımızı daha verimli kullanır, daha etkili mücadele edebilirdik.
Bunun için bir mutabakat gerekiyordu. Hepimize göre doğru bir tespit ve sıralama için Yarımada’nın tamamının temsil edildiği geniş katılımlı bir toplantı ile en öncelikli ortak sorunları ve çözüm yöntemlerini önerme ve irdeleme olanağı bulabilirdik.
Urla’dan Şehrazat, Mine, İpek, Çeşme’den Alev, Serhat, Esen, Gülşen, Karaburun’dan Zuhal, Sinan, Seferihisar’dan Tunç Başkan, Tufan, Güzelbahçe’den Turgut, Işık derken bir baktık kırk kişiyi geçmişiz.
Çok sayıda küçük toplantıdan sonra Kasım 2015′ te hepimiz Urla Altınköy’de toplandık ve gerektiğinde yasal zeminde temsil edileceğimiz bir dernek kurmak, sonra da çalışma alanlarımıza ve amaçlarımıza uygun olarak mümkün olan en geniş katılımın sağlanacağı bir platformun oluşturulması sürecinde herkese ulaşmak kararlarını aldık.
Yarımada Ortak Yaşam Derneği Şubat 2015’te kuruldu. Şimdilik sadece onaltı kurucu üyesi var. Amaç Derneğin değil Platformun etkili bir büyüklük ve güce ulaşması diye düşündük.
Bu arada tüm ilçe Belediyeleri’ne ulaşmış ve bilgilendirmiştik. Bu süreçte Yerel Yönetimler derdimizi anlasınlar, sonunda kendi işlerini kolaylaştıracak olan katılımcı demokrasi’yi klişe bir söylemden hayata geçirecek bu büyük sivil gücün oluşumunu izlesinler, desteklesinler istedik. Beklentimiz sürüyor.
Bu büyük toplantı Seferihisar Belediyesi sayesinde gerçekleşti. Salon, Belediye Çalışanlarının gönüllü ve üstün katkıları, basılı duyuru, davetiye ve toplantı süersince ikramlar yanında Nihat Demirkol gibi bir profesyonelin Moderatörlüğü başka türlü ulaşabileceğimiz kolaylıklar değildi. Tunç Başkanın bu konudaki hızlı ve kararlı pratiği onca işinin arasında güler yüz ve incelikle sunduğu zamanı ve emeği hepimizin takdirini kazandı.
Diğer Belediyeler de duyuruları yaymayı ve toplantı günü Seferihasar’a araç tahsis etmeyi kabul ettiler. Teşekkür ederiz. Bundan sonraki toplantılarda da onların ev sahipliği yapmalarını umuyoruz.
Toplantı gerçekten verimli geçti. Daha az sayıda, daha homojen gruplarla tercih edilen bu çalışma yönteminde, çok sayıda, çoğu ilk kez bir araya gelmiş insan, hem kendilerince en büyük sorunları, hem de öncelik sıralarını belirleyecek şekilde kendini ifade etme fırsatını buldu.
Sonuç şaşırtıcı değildi ama bir genel kabul, bir doğrulama bir mutabakat olarak değerliydi.
Katılımcılar en büyük sorunları SU KİRLENMESİ-EFEM ÇUKURU, RES’LERİN YAŞAM ALANLARINA GİRMESİ, İMAR POLİTİKALARI-ÇİRKİN YAPILAŞMA, DENİZ KİRLİLİĞİ-BALIK ÇİFTLİKLERİ, DOĞAL KÜLTÜREL TARİHSEL ENVANTER, KIRSAL KALKINMA,HALK DESTEĞİ, JEOTERMAL ISINMA şeklinde sıraladılar.
Onar kişilk gruplar, sorunları tarif ve çözüm önerilerini birlikte analiz ettiler. Bir kaç hafta içinde değerlendirme sonuçlarını aldığımızda ayrıca duyuracağız.
Yola çıktık. İnsanımız, toprağımız, suyumuz, havamız, dağımız, denizimiz, ormanımız, hayvanımız, antik zamanlardan beri biriken tüm zenginliklerimizle bu doğanın bir parçası olarak ona ve birbirimize saygılı, dengeleri koruyarak sürdüreceğimiz güzel bir yaşam için ortak ve bireysel çabamız gerekecek.
İnanarak, katılarak, destekleyerek katkı sunan herkese minnet ve teşekkürlerle,
Mine Topçu

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.