ALTIN 534,91
DOLAR 9,3690
EURO 10,9288
BIST 1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 25 °C
Parçalı Bulutlu

Yargıtay’dan Makul Sürede Hakim Huzuruna Çıkarılmayana Tazminat

07.01.2013
1.217
A+
A-
Reklam

Terör örgütüne üye olmak suçundan yol tutuklaması yapıldıktan belli bir süre sonra hakim karşısına çıkarılan davacının tazminat talebinin reddedilmesi Yargıtay’dan döndü Terör örgütüne üye olmak suçundan yol tutuklaması yapıldıktan belli bir süre sonra hakim karşısına çıkarılan sanığın tazminat talebinin reddedilmesi Yargıtay’dan döndü. İnsan Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunan Yargıtay, kanuna uygun olarak tutuklandığı halde makul sürede yargılama mercii huzuruna çıkarılmayan ve bu süre içinde hakkında hüküm verilmeyen kişilere tazminat verilmesi gerektiğine hükmetti. Daire, “Davacının 30 gün gibi uzunca bir süre cezaevinde tutulduktan sonra yargılamayı yapan yetkili mahalli ceza mahkemesine naklinin yapılmış olması bırakınız en kısa süre olarak, makul süre olarak dahi kabule imkan bulunmamaktadır” dedi.

Terör örgütüne üye olmak suçundan polis tarafından yakalanan davacı Seferihisar Cumhuriyet Savcılığınca gözaltına alındı ve Seferihisar Sulh Ceza Mahkemesinin kararı ile “Yol Tutuklaması” yapılarak İzmir 1 No’lu F tipi cezaevine konuldu. Bir ay sonra Diyarbakır D tipi Cezaevine nakledilen davacı hakkında aynı gün Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nda sorgulandı ve Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen kamu davasında 16 Aralık 2008 tarihinde tahliyesine karar verilen davacının davası 2009 yılında zamanaşımı nedeniyle düştü.

-30 GÜNÜ MAKUL SÜRE OLARAK KABULE İMKAN BULUNMAMAKTA-

Yol tutuklaması ile tutuklandıktan sonra makul süreyi aşacak şekilde 30 gün sonra mahal mahkemesine nakledilerek uzun süre tutuklu bırakıldığını ifade eden davacı, CMK’nın 94. maddesi kapsamında zamanında hakim önüne çıkarılmaması sebebiyle gereğince 6 bin 250 TL maddi ve 10 bin TL’de manevi tazminat davası açtı. Talebi değerlendiren yerel mahkeme, davacı hakkında açılan kamu davasının CMK gereğince zamanaşımı nedeniyle düşürülmesine karar verildiğini ve tazminata hükmedilemeyeceği gerekçesiyle reddetti. Karara itiraz edilence dosya Yargıtay’ın gündemine geldi. Daire, “Düzenlemede en kısa zaman denildiğine göre bu süre yakalanan yere göre birkaç saatten birkaç güne kadar olabilir. Davacı makul sürede esas mahkemesine getirilebilirdi. Bunun yanında yargının yaygın olarak kullandığı Ulusal Yargı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden de görüntülü olarak ifadesinin alınabilme olanağı karşısında davacının 30 gün gibi uzunca bir süre cezaevinde tutulduktan sonra yargılamayı yapan yetkili mahalli ceza mahkemesine naklinin yapılmış olması bırakınız en kısa süre olarak, makul süre olarak dahi kabule imkan bulunmamaktadır” dedi.

-AİHS VURGUSU-

Anayasası’nın 19. maddesinin “hürriyeti kısıtlanan kişilerin en kısa zamanda bırakılmasını” öngördüğüne dikkat çeken Yargıtay, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5. maddesinde yer alan “Yakalanan veya tutuk durumda bulunan herkes hemen bir hakim veya adli görev yapmaya yasayla yetkili kılınmış diğer bir görevli önüne çıkarılır” hükme atıfta bulundu. CMK 141. maddesinin “Kanuna uygun olarak tutuklandığı halde makul sürede yargılama mercii huzuruna çıkarılmayan ve bu süre içinde hakkında hüküm verilmeyen” kişilere de tazminat verilmesini öngördüğünü belirten Daire, makul bir tazminata hükmedilmesi yerine, yazılı gerekçelerle davanın reddine karar verilmesine bozma gerekçesi saydı.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.