ALTIN 526,44
DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27 °C
Gök Gürültülü

Yapay Tatlandırıcılardaki Ciddi Tehlike – Alaettin Hacımüezzin –

28.04.2015
1.420
A+
A-

YAPAY TATLANDIRICILI ÜRÜNLERE SİGARA PAKETİ ÜZERİNDEKİ GİBİ UYARI YAZILMALI.
Türkiye’deki bazı şeker fabrikaları arazilerinin satışa çıkarılmasını TV haberi olarak dinleyince İZÇEP (İzmir Çevre Gönüllüleri Platformu) Başkanı Alaettin Hacımüezzin, platformdan bir grup arkadaşıyla konuyu irdelediler:
Şeker pancarından üretilen şeker söz konusu olunca “yapay tatlandırıcı” da gündeme geliyor.ABD tüketicilerinin %60’ı yapay tatlandırıcı ve yapay renk verici taşımayan ürünleri satın alma eğilimi gösterince ABD pazarınının büyük kısmını elinde tutan Nestle çikolata şirketi bu yılın sonuna kadar 250 den fazla çikolatayı yapay tatlandırıcıdan ve yapay renklerden kurtarmaya karar veriyor ve de 75 çikolatanın tarifini değiştiriyor.Karamelin rengini de. (*) Yine ABD’de tüketiciler yapay tatlandırıcı (aspartame) kullanılan içeceği almamaya başlayınca Pepsi Cola aspartame kullanmayı durdurdu.(**)Bu bir gıda devrimi; ABD yönetimi kararıyla değil tüketicinin bilinci sayesinde oluşmuş durumda.
Peki bizim yapay tatlandırıcı konusuna bakalım. Yapay tatlandırıcılar yıllar önce piyasaya çıktığında biz daha o zaman Avrupa ortalamasının %50 fazlasını kullanmaya başlamıştık.Kısaca şeker tadı veren yapay tatlandırıcılar. 3 kg yapay tatlandırıcı 750 kg şekere denk gelmektedir.Sükroz, Fruktoz, Sorbitol Mannitol ve Ksilitol enerji içeren;Aspartame,Asesülfan-K,Sakarin ve Siklamat enerji içermeyen yapay tatlandırıcılar. Herbiri şekerden yüzlerce kat daha tatlı.Örneğin demin lafını ettiğimiz Aspartame 180 kat Aspartame’ın yeni bir türü olan Neotame şekerden 13.000 kat daha tatlı.
Peki bizim satışlarda karşımıza çıkan şekerleme,bisküvi,çikolatalar,naneli içecekler,düşük kalorili besinler, çoğu baklava reçel,çoğu helva ,sütlü tatlılar,gazlı içecekler,sakızlar meyveli yoğurtlar, dondurmalar, sporcu içecekleri hep yapay tatlandırıcı kullanıyorlar. Bunlar sadece tüketiciye satılan gıda ürünleri için değil, restoran,hastane ve büyük yiyecek içecek tedarikçilerine satılan ürünler için de geçerlidir.
Amerika‟daki Purdue Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde, normal şeker olan glikozla ve yapay tatlandırıcıyla beslenen fareler karşılaştırılmıştır. Sakarinli yoğurt yiyen farelerin, glikozla tatlandırılan yoğurt tüketen farelere göre daha çok kalori harcadıkları, daha fazla kilo aldıkları ve daha yüksek oranda yağ depoladıkları saptanmıştır.Prof. Dr. Ahmet Aydın‟ın belirttiğine göre; %40 oranında sinirsel bir uyarıcı olan aspartik asit, %50 oranında fazla alındığında beyin için zararlı maddelere dönüşmekte ve ayrıca kanserojen etkiye de yol açmaktadır. İstanbul Üniversitesi‟nden onkolog Yavuz Dizdar tarafından hazırlanan ve Sağlık Bakanlığı‟na sunulan raporda nişasta bazlı şekerlerin diyabet ve pankreas kanserine yol açtığına dair bilimsel verilerin analizine yer verilmiştir. İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi ülkeler nişasta bazlı şeker olarak da ifade edilen mısır şurubunun üretimini sıfırlamıştır(***).
Ülkemizde de bu yönde sıkı bir denetim yapılması ürünlerin üzerinde mutlaka sigara örneğinde olduğu gibi “sağlığa zararlıdır, obezite yapar, kansere yol açar,vs.”ibareleri yazılmalıdır.
Ziraatçılar bilir: böcek öldürücü DDT 1950 li yıllarda ABD’de satışı yasaklandığı halde bizde ve bizim gibi ülkelerde de satışı 1970 li yıllara kadar devam etmiştir. Bizim korkumuz şirketlerin oralarda satamadıkları yapay destekli ürünleri bizlerde pazarlamaları.
Madem ki yapay tatlandırıcılar er veya geç bizde de gözden çıkarılacak ve şeker pancarı ziraatına ve bundan şeker üretilmesine de ağırlık verilecektir.Ülke tarımının ,tarım arazilerinin nüfus artışı ve gelecek yılların iklim değişimi bakımından ele alınması gerekir.Taban arazilerinin sürekli tarım ürünleri üretimine tahsisi o toprakların korunması bakımından önemlidir.Şeker pancarı üretiminde olduğu gibi her yıl değişik bitki türleri ekimi sayesinde münavebe dediğimiz uygulamalar hem verimi artırır hem de kırsal kesime istihdam tedarik eder.
(*):BBC (18.02.2015)
(**)ww.bloomberg.com
(***)pharmatic.sağlık /bilgi

Alaettin- Hacımüezzin
Başkan
İZÇEP(İzmir Çevre Gönüllüleri Platformu) adına

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.