ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Parçalı Bulutlu

Vapur’a Kaptan Seçme ve Nepotizm

08.07.2013
1.605
A+
A-

Vapur’a tüm yolcular bir kaptan seçecekler. Tamam. Seçtiler. Diyelim ki % 50 si birini seçti, %25 i bir başkasını vs.
Bu kaptan da inanan bir Hindu ve dininin gereklerini yerine getiriyor. Ama bakıyorsun ki geminin bütçesinin giderek artan bir kısmı Hindu din görevlilerine ödenir hale gelmiş. Eh bunlar da seçmen, doğal olarak ve oylarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanacaklar.

Kaptan seçilince doğal olarak çarkçıbaşı, tayfa, güvenlik sorumlusunu kendi yakınları içinden seçiyor. Ama herkesi Hindu dinine göre dindar yetiştireceğim derse?

Nepotizm yani yakınını kayırma ne zaman başlıyor? Gemideki sağlık hizmetleri, güzel güverteler hep yakınlarına tahsis edilirse gemide bir isyan çıkmaz mı? Canlarından bezen bazı yolcular riskleri göze almaya başlamazlar mı? Yolcuların anlamlı bir bölümünü hapse atarak mı gemiyi sürecek kaptan?

Kaptandan beklenen ne?

Gemi’nin güvenli bir şekilde seyrini sağlamak. Adil davranmak. Ama kaptan sadece bir kesim yolcuyu kendi yolcuları olarak görürse ve kendi inancına göre doğru ve yanlışları belirlerse ne olacak?

Şimdi bu kaptan tüm yolcuların kaptanı değil mi? Her yolcuya saygılı davranmak zorunda değil mi? Gemide çıkan gazeteler ve geminin radyosu hep tek tip kaptanın görüşünü dile getirir hale gelirse ne olacak? Hatta farklı düşünene tekme tokat girişen güvenlik güçleri gemideki herkesi susturma moduna girerlerse?

Ya eğer sağlık sorunu yaşarsa? Biz seni dört yıl veya beş yıllık kaptan seçtik diye çıldıran bir kaptana da tahammül etmek tehlikeli değil mi? Azletme kararını verecek doktorlar kimler? Bu hekimler hep ayni kişiler olursa hekimlerin gücü olağan dışı olmaz mı ve hatta zayıf karakterli bir kaptanı parmaklarında oynatmazlar mı?

Varsayalım ki geminin güvenlik güçleri bir isyan havası yaratıp geminin idaresine el koymayı alışkanlık haline getirmişler. Hep bu tehdit altında yöneten bir kaptan mı istersiniz?

Genelde geminin güvenliği kendi iç dinamiğine göre, hakimleri kendi iç dinamiklerine göre seçilirler. Doğal olarak bir denge oluşur. Ama ya kaptan ben 4 veya beş yıl seçildim ama yirmi yıl kaptan olacağım der ve kendi yakınları ile karar mercilerini ele geçirirse ne olacak?

Bunlar böylesine kaptan üzerine düşünceler.

Mısır’da ne oluyor kesin karar veremiyorum. Seçimler adil miydi? Eğer Mursi gerçekten kadınların denize girmesini yasakladı ise veya kızların dokuz yaşında evlenmesine taraftar ise, biraz kantarın topuzu kaçmış demektir ama Mursi TVleri kapatmış ve insanları hapse atmış mı? Bildiğim kadarı ile hayır. Korkarım epeyce 12 Eylülvari bir tezgah kokuyor Mısır’da olanlar.

Herhalükarda hür basın önemli arkadaşlar. Sabah Gazetesi satılmış diye duydum. Ben geçen Martta ayrılmıştım, bu düşünceleri burada böylesine rahat yazabileyim diye. Doğrulara karar vermek zor. Bilmem bu satış söylentisi doğru, bilmem yanlış. Yakında öğreniriz. Satın alanın parasını nasıl kazandığını gene basın inceleyip bize duyurur umarım. Nepotizmin ne olup olmadığına beraberce karar vereceğiz.Mahmut Tolon

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.