ALTIN 460,33
DOLAR 7,6684
EURO 8,9233
BIST 1.124
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29 °C
Parçalı Bulutlu

Urla’lı Anaksagoras ve İbrahim Hakkı Anısına İskele’de Lokma Döküldü..

16.08.2013
1.558
A+
A-
Urla’lı Anaksagoras ve İbrahim Hakkı Anısına İskele’de Lokma Döküldü..
Reklam

Urla’lı Anaksagoras ve İbrahim Hakkı Anısına İskele’de Lokma Döküldü..

Erzurumlu İbrahim Hakkı ‘nın 310 doğum yılı ve hemşerimiz Anaksagoras anısına, Anaksagoras’ın doğduğu yer olan Urla İskele’de lokma döküldü..
Yörenin,6. Yılınına girişinide kutlayan, yarımada.org internet gazetemizin misyonu olan tanıtım amacıyla dökülen lokma meraklı, kalabalık ilginç bir kitlenin ilgisini çekti.

Tanju Okan Parkı’nın denize bakan sahil kesimine kurulan lokma standından gelen tarçın ve lokma kokusu denizden esen mis gibi meltem rüzgarına karışınca İskele sahilli bir anda çoluk çocuk,genç, olgunkişilerle doldu.
Anaksagoras ve İbrahim Hakkı’yı merak eden topluluğa bu iki bilim adamı hakkında bilgi verildi. Bu bilgiyi kapsayan bröşürler dağıtıldı.

Bir çok konuğun bu iki büyüğümüzü tanımadığı ama derin bir ilgiyle tanıyıp anlamaya çalıştığı izlendi.. Özellikle yabancı turistlerin konuyu geniş boyutlu anlamaya çalıştığı, bilgiye daha çabuk vakıf olan yerli konukların onların sorularını istekle cevaplamaya çalıştığı izlendi..
Urla Takas Pazarı ile aynı geceye denk getirilen etkinlik, bu ilginç pazarın hemen yanında kuruldu ve pazarın sanat gösterileri ile dahada renkli görüntülere sahne oldu.
Eski bir dahi ve bir filozof tanıtılırken, eski bir alışveriş usulünün yani “takas”ın uygulandığı bir pazarın ikici kez kuruluşuna raslaması anlamlı bir ilişkiydi.
Gecenin ilerleyen saatlerinde çok seçici bir müzikle devam eden gösteride çoşkulu eğlenceli saatler yaşandı..
Çok ses getiren “takas pazarın” üçüncü sü Eylül 19 da ve devamen her ayın üçüncü perşembesinde kurulması planlanıyor..

Anaksagoras ve İbrahim Hakkı’nın tanıtımı için basılan broşürdeki bilgi aşağıdaki gibidir..

Bilim ile uğraşan bir insanın 310. Doğum yılını ve Anaksagoras’ı Urla’ İskele’de lokma dökerek kutluyoruz.

Evrim kuramını anlamamıza anlamlı katkıları olan İbrahim Hakkı, evrim kuramının daha geniş kitlelerce anlaşılmasından yüz yıl önce benzer şeylere işaret etmiş. onu, İbn Miskiveyh’i bizden sanıp ta Anaksagoras’ı, Darwin’i bizden değil diye algılamak ta “bizim” eğitimimizin bir yanılgısı diye kabul etmek te gerek.

Bundan ikibinbeşyüz yıl önce Urla’da bir adam varmış.
O zamanlar daha Müslümanlık, Hıristiyanlık yokmuş. İnsanlar Güneşi tanrı sanıyorlarmış. Çok tanrılı efsaneler var imiş .

Anaksdagoras isimli Urlalı çıkmış “Güneş akkor bir kaya parçası, ışığı aydan yansıyan enerji veren gökcisimi ama TANRI Değil” demiş

Anaksagoras sonra Mevlana gibi dairesel dönüşten ve evrensel bilinçten, tohumdan bahsetmiş.

Güneşe tapanlar “tanrımıza taş” dedi diye mahkeme etmişler Anaksagoras’ı sürülmüş Lapsekiye.
Anaksagoras bilimin hurafelerle çatışması için simge. Bu çatışma insanlık tarihi kadar eski.

Zaman içinde neredeyse Urla’da ismi unutulmuş. Ay’da ise koskoca bir kratere ismi verildi.

Anlamak gerek ki ikibin küsur yıl sonra Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın “güneş sisteminden” bahsedebilmesinde Anaksagoras’ın da payı var.

www.yarımada.org
yörenin internet gazetesi

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.