ALTIN 482,68
DOLAR 7,8130
EURO 9,2676
BIST 1.212
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 26 °C
Parçalı Bulutlu

Urla’dan Götürülen Urla’lı Meryem Ana İkonası ne oldu..

04.02.2017
1.785
A+
A-
Urla’dan Götürülen Urla’lı Meryem Ana İkonası ne oldu..
Reklam

Urla’dan Götürülen Urla’lı Meryem İkonası ne oldu

Urlalı Meryem Ana’nın Hikayesi

Urla’da çok uzun yıllar önce Meryem Annemizin Kutsal ikonasι bir çoban tarafından bulunmuştu.
Sürüsünü otlatan çoban genellikle hayvanlarını (keçilerini) sazlık bir alana götürüyordu. Bir gün keçi sürüsünün sakallarının ıslak olduğunu farketti.
Ertesi gün çoban keçilerden bazılarını takip etti ve Meryem Annenizin mucizevi ikonası’nı bu sulak alanda tesbit etti.
Ve bu ikonanın bulunduğu yerde, Urla yöresinin gözbebeği ve Urlalıların kıvanç kaynağı olan ünlü “Urlalı Meryemana kilisesi” ve herkese açık mabeti yapıldı.
Bayram (panayır) günleri Anadolu’nun her köşesinden Türk ve Rum ziyaretçiler akın akın bu mabede gelirdi.

Urla,uzak geçmiş zamanlarda Küçük Asya olarak anılan Batı Anadolu’nun kuru üzüm üretimi, tütünü,Klazomenai antik şehri ,ünlü limanı ve cesur halkıyla tanınan eski bir yerleşim yeriydi.

Ne yazık ki 1922 yılının sonlarına doğru Küçük Asya’nın birçok bölgesi gibi “Urlalı Meryemana şanlı tapınma yeri” Urla yöresi ve çevresi dahil, güç çıkarları uğruna kül olup gitti.
Kalan bazı izleri aralarında yarımada.org’un kurucusunun da bulunduğu Urla’lı amatör bir gurup da tespit etmiştir. Urla’daki,Söğüt köyü ilginç bir yer, terkedilmiş ve az ilerisinde Kaya kilisesi var. Civarda ‘’Meryem Ana kilisesi ‘’de derlermiş.. image

Yukarıda tespit edilen izlerin dışında Urlalı Meryemana mâbedi Küçük Asya’dan yok olup gitti ancak Yunanistan’a gelen mübadillerin kalbinde “yaşamaya” devam etti.

URLALI MERYEM ANA MANASTIRININ TARİHÇESİ,

Yunanlıların Küçük Asya’dan gitmesinden çok önce başlar. Dindar bir gurup mübadele sırasında göçerken Urla’dan Yunanistan’a bu değeri ikonayι götürür..                 Mübadeleye tâbi tutulanlar, sevdikleri ve saydıkları Meryem Ana adına Yunanistan’da da bir ibadethane kurmayı çok istiyorlardı. Sonunda başardılar ve ibadethane Azize Filotei’nin şehit edildiği yerde yapıldı. Azize Filotei Yunanistan Türk yönetiminde olduğu sırada Atina’da doğdu ve Atina’da yurttaşları ve İsa için çalışmıştı. (16. yy).
Αtina’nın Yeni Filadelfia banliyösünde bir Ortodoks Kilisesi inşa edildi. Urlalı Μeryem Ana’nιn ikonasι özenle buraya yerleştirildi.
Vurliotissa( Urla’lı) Meryem ikonasının mucizevi olaylara yol açtığına inanılır ve kutsallığı farklı boyutlarda yorumlanır..

Yıllar boyunca bu mâbette düzenlenen âyinler, toplantılar, vaazlar, katikümen dersleri her yaştan yüzlerce insanı bir araya getirmiş, onların kendilerini başta Mesih olmak üzere bir aile, bir bedenmiş gibi hissetmelerini sağlamıştır.
Özellikle gençlerin ve çocukların konuk olup doğayla içiçe yaşamaya alışma, birbirleriyle ve rahiplerle iyice tanışma fırsatı sunan bir “Gençler Mekanι” kurulmuştur.

Derleyen: Deniz Barbaros Şarman

kaynak: http://oode.info/tourkika/ieroi_xwroi/panayia_vryoulwn.htm
kaynak: yarımada.org yazıları

Reklam
Deniz Şarman
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Maryet Varon dedi ki:

    Cok enteresan …