ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Urla’da Farklı bir Söylem ve Herkül Millas

02.02.2015
1.858
A+
A-

Urla’da Farklı bir Söylem ve Herkül Millas

“Hatırlamamız gereken “ düşmanlıklarımız” değil, yüzyıllar boyu “dostluk ve kardeşlik” içinde nasıl yaşadığımızdır”.

Geçtiğimiz günlerde Urla’da tarih ve ulus devlet hakkında farklı, cesurca yorumlar yapılan bir fikir fırtınası esti. Urla yerel basınında “çok beğenildi” şeklinde çıkan haberlerin kahramanı Herkül Millas. Yarımada’da “öteki ve kimlik” söylemlerinin ilgi odağı olan Millas neler söylüyor ve kimdir ?. “Maalesef her iki tarafta da önyargılar var ve çoğunluk bu ön yargıların farkında değiller.” diyen Millas şöyle devam ediyor,” -bir mitos var ama bazı kesimler, o mitosun yanlış olduğunu bilerek -öteki- hakkındaki bu yanlış algının devamını istiyor. Bu soyut bir düşünce, bunun değişmesi elbette kolay değil zaman alıcı ama olması gereken bir durum. Kişinin dünya görüşünün ve tarih bilgisinin değişmesini gerektiriyor. Somut düşünürken kişi aklında düşman olarak bellediği kişiyle pekala samimi dostluklar kurabiliyor.
Buna kendi yaşamımdan örnekler verebilirim; örneğin, biz Türkiye’de yaşarken babamın en iyi arkadaşları Türklerdi, dostları arasında Türkler çoğunluktaydı ama buna rağmen babam, yaptığımız sohbetlerde Türkler pek tekin değildir,bize düşmanlık yapabilirler şeklinde bilinç altına yerleşmiş önyargıları dile getirirdi. Ben o zaman babamı bu çelişkili söylemlerini bir ruh hali bozukluğu olarak nitelendirirdim.”

Millas’ı ilgiyle dinlerken, Girit mübadili bir ailenin çocuğu olarak, kendi ailemle ilgili anılarım hafızamda canlandı. Özellikle dedemden olmak üzere aile büyüklerimden ve babamdan da benzer söylemler dinlemiş olmam konuşmaya olan güvenimi artırdı. Babamın en iyi arkadaşları arasında Rum dostları çoğunluktaydı, tabii ana lisanı olan Rumca ile kendini daha rahat ifade etmesi de buna etkendi.. Ama buna rağmen bu insanlar ön yargılarla aktarılmış düşmanlık söylemlerinden vazgeçemiyorlardı. Ben bunun canlı şahidiyim. Onun içinde Millas’ın bu fikirleri aşmak adına yaptığı bu çalışmalara önem veriyorum.

Urla’da “Mübadele ve Karşılıklı Algılar” panelinin ardından “Öteki Kasaba”- “Other Town” film gösterimi ve “Karşılıklı Algılar Üzerine” söyleşide, eserlerinde de dile getirdiği bu ilginç fikirler alkışlandı.

Söz İki Ülke Arasındaki Meselelere Gelince İletişim Kuramıyorduk ve “Öteki Kasaba” Belgeselinin Fikir Çatısını Oluşturduk

“Öteki Kasaba”- “Other Town” filminde yaşanan önyargılar yeniden değerlendirildi.

Filmin fikrinin 2007’de ortaya çıktığını belirten yönetmen Nefin Dinç; “ Türkler ve Yunanlılar adına film çekelim değişik ama gerçekçi bir bakış açısı olsun, her zaman söylenen şeylerin dışında birşeyler söyleyelim istedik. Böyle bir boşluğun olduğunu düşünerek bu filme kalkıştık” dedi.
İki halkın birbirine karşı yanlış anlaşılmaların, ön yargıların ve kendisini rahatsız eden şeyin daha önceden ezberlenmiş bazı kavramlarla konuşulduğunu, 1996-97 yılları arasında İngiltere’de yüksek lisans yapmaya gittiği dönemde fark ettiğini söyleyen ve orada çok sayıda hem Türk hem de Yunanlı arkadaşı olduğunu belirten Dinç, o dönemde en iyi anlaşan iki öğrenci grubu olmalarına rağmen iki ülke ile ilgili meselelere gelince iletişim kuramadıklarını söyledi.

“Torunum Kim Haklıydı Dediğinde Hiçbirimiz Diyorum”

İki ülke arasında etnik yargıların olduğuna değinen Millas, bilinçsizliğin olduğunu vurguladı. Okullarda alınan yanlış eğitimin sonunda yanlış bir algı oluşturulduğunu söyleyen Millas; “Torunum kim haklıydı dediğinde hiçbirimiz diyorum” dedi.

Yarımada’da bir ilgi odağı haline gelen Herkül Millas kimdir?

Millas 1940’da Ankara’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Robert Kolej’de okuduktan sonra gene Robert Kolej’de inşaat mühendisliği eğitimi aldı. Gençliğinde atletizmde Türkiye birincilikleri vardır. TİP üyesi olmuş, 1971 yılında Yunanistan’a yerleşmiştir. Mühendis olarak dünyanın çeşitli yerlerinde çalışmıştır. 1990-1995 yıllarında Ankara Üniversitesi’nde Yunanca bölümünün kuruluşuna önayak olmuştur. Türkçe ve Yunanca yayımlanan altı kitabında Türk-Yunan ilişkilerini ve özellikle karşılıklı algılamaları işlemiştir. Aynı konudaki makaleleri Almanya, Fransa ve İngiltere’de yayımlanmıştır. Doktora çalışması “öteki” ve ulusal kimlikler üzerinedir. İki ülkenin edebiyatından karşılıklı çevirileri yirmi cildi aşmaktadır.
Millas İki kez Abdi İpekçi Barış Ödülü’nü aldı
2005 Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü ve En son 7 Haziran 2013 tarihinde Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülünü bir kez daha almıştır.

Halen Rodos’taki Ege Üniversitesi’nde Türk edebiyatı ve kültürü konularında dersler vermektedir. Ankara üniversitesi Yunan dili bölümünün kurucusudur. Türk yunan ilişkilerinde yap yapma kılavuzu isimli kitabının yazarı. Hayatının ilk 30 yılını Türkiye’de son 30 yılını Yunanistan’da geçirdiği için bu konuları irdelemesi gerçekçi oldu.

iki ülke arasındaki siyasi gerginlikten yeterince pay almış bir kişi olmasına rağmen kendisine “yunanlı olmanızdan dolayı bir sorun yaşadınız mı?” diye sorulduğunda bunu milliyetçilikin dar kalıplarına sığdırmayarak “benim gibi insanlar dünyanın her yerinde sorun yaşarlar” gibi bütün insanlığa atıfta bulunan bir cevapla karşılık vermesi konuşulmuştur.

Herkül Millas’ın iki ülke ilişkilerini ele alan “Türk ve Yunan Romanlarında Öteki ve Kimlik” adlı yapıtı, Türk edebiyatının çeşitli safhalarında Yunan/Rum kimliğine biçilen kaftanı etüd ederken 450’ye yakın edebi eseri inceleyerek hazırlanan bu tez çeşitli siyasi/sosyal huzursuzluklara atmosfer yaratan edebi iletişim ağını gözler önüne seriyor.

Prof. Dr. B. Ersanlı araştırma yazısında konudan özetle şöyle bahsetmiştir ; ‘Öteki’ ve ‘kimlik’ kavramlarını siyaset sosyolojisi ve edebiyat sosyolojisi disiplinleri ışığında sorgulayan ve son bölümde Yunan edebiyatındaki Türk imajı ile bu etkileşimi bir de ‘öteki kıyı’dan inceleyen eser, ülkemizde türünün ilkidir; aynı zamanda sosyal bilim araştırmalarında bilgi, veri, kanıt ile empati kavramını/duygusunu birbirlerine yaklaştırması açısından da özgündür. Herkül Millas’ın bu sıradışı çalışması, Türkiye’deki sosyal bilimciler, edebiyat tarihçileri ve strateji uzmanlarına da önemli açılımlar sağlayacaktır.”

Millas’ın üzeride düşünülecek bir cümlesiyle yazımıza son verelim istedik, “Tarih tehlikeli bir silah ya savaşı ya barışı getirir. Önyargıları getirir, Psikolojide ise önyargıların aşılması tedavi gerektiren bir durumu bile kapsar .,

Toplumsal ve kişisel önyargılarımızdan kurtulabileceğimiz huzurlu zamanlar dileğiyle.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nuray Çetingöz dedi ki:

    Yüreğinize saglik kaleminize kuvvet.