ALTIN 533,79
DOLAR 9,3295
EURO 10,8506
BIST 1.431
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24 °C
Az Bulutlu

Urla: Türkiye’de İklim Değişikliği ve Kültürel Miras Çalıştay’ı

06.10.2012
1.480
A+
A-

6 Ekim Cumartesi günü eski Belediye Meclis binasında çalıştay vardı. Yoğun duyuruya ragmen halkin katilimi zayıf idi. Toplantı daha ziyade birbirinden ayrı iki konunun bağdaştırılması için (Denizbilim ve Sualtı Arkeolojisi) yapılan bir akademik çalışma şeklinde idi.

Calistay TINA (Turkiye Sualtı Arkeoloji Vakfı) Başkanı Oguz Aydemir’in konuşması ile açıldı.Sonra Turk Deniz Arastirmalari Vakfi Başkani Bayram Özturk, küresel ısınma dolayısıyla birçok sıcak iklim balığı ve deniz anasının Marmara’ya kadar geldiğini söyledi. Urla’li Su Ürünleri Fakultesi Dekani Mesut Önen’in konuşmasında herhangi bir veriye değinmemesi ilgi çekici idi. Emekli OTDU Denizbilimi Hocası Temel Oguz deniz seviyesinin önümüzdeki on yillarda kayda deger bir sekilde artacagina dair kendisini ikna eden bir veri olmadığını söyledi.

Sonraki oturumlarda Bölgesel Çevre Merkezi temsilcisi Gülçin Özsoy, DEU dan Harun Özdaş, Vasıf Şahoğlu, Hayat Erkanal’ in sunumlari ile ve ANKÜSAM da yetişen öğrencilere kurs diplomalarının verilmesi ile son buldu.

Vasıf Şahoğlu konuşmasında “Efes ve Milet’de, Truva’da ve Gediz deltasında erozyon ve depremler nedeni ile kara ilerledi ve bir zamanlar deniz kenarında olan yerleşim alanları karanın içinde kaldılar ve denizle bağlantıları kayboldu. Urla’da ise deprem ve tektonik hareketler nedeni ile bunun tam tersi oldu” dedi.


HAYAT HOCA’nın Konuşması Deniz Karantina adasını küçültüyor!

“Urla’da bir zamanlar kara birkaç kilometre daha ileriye, denize doğru gidiyordu, bu yörede 2 ırmak ve birkaç tepe vardı onun için su altı arkeolojisi için dünya çapında bir merkez olmaya devam edecek” dedi.

Hayat Erkanal konuşmasında “Kocasahil çocukluğumda İzmir yöresinin en güzel denizi idi ve adaya giden kazıklı yolun yerine blok yeni yol yapılınca sığ ve dolaşım olmayan bir denize dönüştü” dedi. “Deniz ayrıca bu alttan dolaşımı engelleyen yol nedeni ile adayı küçültüyor ve birçok tarihi eserin de kaybına yol açıyor” dedi. Buraya planlanan kazıklı yol için ise bir türlü Çed raporu alınamadığını ifade etti. Kazıklı yol yerine 3 adet üçer metrelik köprünün dolaşıma faydası olup olmayacağının sorulması üzerine ” Künkler konuldu ve bir fayda görülemediğini” paylaştı. Temel Oğuz Florida’da bu tür sorunların yaşandığını ve konu hakkında bilgi sahibi mimar ve mühendis grubunun dolaşımın ne şekilde tekrar sağlanabileceği konusunda fikir verebileceklerini belirtti.

Şehir dışında olduğundan toplantının son oturumuna yetişebilen Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu da katılımcılara teşekkür konuşması yaptı ve böylesi bir çalıştayın Urla’da yapılmasının önemi ve mutluluğunu vurguladı.

Son derece başarılı bir toplantı gerçekleşti.Hayat Erkanal ayrıca bir Denizaltı Arkeoloji Enstitüsünün temelinin bu günkü kampüs yanında yakında inşaatının yapılacağı müjdesini verdi. Ben bilhassa denizlerin önümüzdeki 20 -50 yılda anlamlı boyutta buzulların erimesi nedeni ile yükseleceğine inandığım için tam tersi görüşü savunan OTDÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünden emekli Oğuz Temel Hocanın görüşlerini çok dikkat ile dinledim ve hocamızdan bu konudaki görüşlerini yazılı olarak da yarimada.org sütunlarında bizlerle paylaşmasını rica ettim. Mahmut Tolon

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.