ALTIN 790,25
DOLAR 13,8250
EURO 15,6207
BIST 1.927
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 16 °C
Gök Gürültülü

Urla İskele’nin Projeleriyle Gelen Genç Dinamik Yeni Muhtarı Yeşim Temiztepe

06.05.2014
3.001
A+
A-

Urla İskele’nin Projeleriyle Gelen Genç Dinamik Yeni Muhtarı Yeşim Temiztepe

İskele artık genç, çalışkan bir hanım muhtarın özenli ellerine.. Kendisini ziyarete gittiğimizde bizi sıcacık samimi tavrı güler yüz tatlı diliyle karşıladı.. İskele meydanı biraz daha ısınıvermişti sanki.
Yeşim hanım Urla İskele doğumlu, orada büyümüş. Bu güzel beldenin geçmişini, sorunlarını biliyor, insanını yakından tanıyor.. Okulunda çocuğu okuyor, esnafı ile her an sohbet halinde. Yani sorunların içinden geliyor ve çözümleri kestirebiliyor. Bu yüzden olması gerekenler konusunda halkla beraber projelerini oluşturmuş. Bu konudaki mücadelesini başlatmaya hazır, bu konuda donanımlı..

İki İskele’li bu gözde beldededen söz etmeye başlıyoruz, sohbetimize konuşmalarımıza meydanda doğup büyümüş ve oranın sevilen başarılı iş kadını Ayşe Kayacan(Koçif) da katılıyor..Muhtarımız heyecanla anlatıyor doğup büyüdüğü yeri; image
“Urla’nın göz bebeklerinden İskele’nin antik çağdan gelen önemini belde’nin her yerinde hisseder kıyılarında dolaşırken tarihin derinlerine giderek büyülü bir zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz.. Bunun yanı sıra muheşem doğası, mis gibi deniz kokan oksijeni bol havasıyla her zaman ilgi odağı olmuş yüzlerce ziyaretçiye İyonya’nın Klazomenai’sını sahnelemiş anlatmış, sevenlerini hem dinlendirmiş, hem bilgilendirmiştir.. Ayrıca pırıl pırıl denizinde yüzen lezzetli balıkları, tatları damaklardan silinmeyen deniz mahsullerine eşlik eden yamaçlarından toplanan şifa küpü otlarıyla da ünlüdür İskele.. Bu ve buna benzer haklı sebeplerden son yıllarda özellikle hafta sonları İzmir ve civarından hatta İstanbul,dan yüzlerce ziyaretçi tıklım tıklım dolduruyor Urla,nın incisi İskele,yi.. Dolayısıyla Urla’nın önemli ekonomik, turistik, kültürel güçlerinden biri haline geldi İskele

Sevenlerinin, tiryakilerinin, ziyaretçilerinin bu aşırı talebi İskele’nin zaten yıllardır biriken bazı göz ardı edilemeyecek sorunlarını iyice belirgin hale getirdi. Gelen değerli ziyaretçileri ama özellikle yaşayanlarını sakinleri tedirgin eden konuları, acilen çözüm bekleyen sorunları dile getirmek ve yapıcı çözümler aramak gerek şart oldu..

İSKELE MEYDAN PROJESİ

İskele liman kıyısında sıralanmış restoranlar, kafeler ,limanda demirleyen tekneler doğal olarak önemli ölçüde araç park sorunu yaratıyor. Ayrıca yarımada’nın en önemli tarihi adası olan Karantina adasına bakan, içinde anıtlar kurulunun korumaya aldığı çok değerli sit binaları barındıran bu tarihi meydanın tehlike saçan denetimsiz bir park yeri olarak kullanılması İskele sakinlerini büyük ölçüde tedirgin etmektedir. Bu durum geçmişte can kaybına sebep olmuş, yol döşenmeden önce iki kişi burada kontrolsüz park ve denetimsiz araç kullanımı yüzünden hayatını kaybetmiştir. Günümüzde ise bu kontrolsüz lük devam etmekte, araçlar düzensiz park yüzünden birbirlerine sürtünmekte, bariyerleri devirmekte, setlere çarparak yıkılmalarına sebep olmakta.image
İskele meydanda yeni muhtarlık binasının korkuluklarına çarpıp yıkıma sebep olan araç..

İskele meydanının bir an önce trafiğe kapatılıp, güzel bir düzenlemeyle yarımada’ya örnek bir hale getirilmesi can ve mal kaybını önleyeceği gibi sosyal hayata önemli bir katkı sağlayacaktır.. image İskele karakolunun yanında araçların park edilmesi için alan mevcut olup alınan park ücretleri Belediye ye gelir sağlayacak, bu kaynak meydan tanzimi için kullanılabilecektir. Yolun kilit taşlalarla döşenme sahasında yapılan projede İskele meydanından Motel Seferis istikametine giden yol trafiğe kapatılarak yürüyüş yolu olarak belirlenmiş ama bu karar uygulamaya alınamamıştı”, şeklinde konuşmalar hararetle devam etti.

yarımada.org unda bir zamanlar gündemini meşkul eden İskele meydan projesinin, genç muhtarımız tarafından tekrar ele alınması bizleri memnun etti. Yarımada baş yazarlarının bundan bir süre önce bu projeyle ilgili tanımlayıcı, tesbit edici yazıları oldukça ses getirmiş taktir toplamıştı.

Diğer ihtiyaçları ve projeleri de dile getiren Yeşim hanımın açıklamaları ve planlamalarınıda bunu izleyen yazımızda vereceğiz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mürüvvet Tosun dedi ki:

    Tebrik eder, başarılar dilerim.