ALTIN 720,04
DOLAR 12,4902
EURO 14,1332
BIST 1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 23 °C
Sağanak Yağışlı

Urla İskele’de Büyülü Gün ve Geceler,Bir Dansın Efsanesi

22.06.2014
2.109
A+
A-
Urla İskele’de Büyülü Gün ve Geceler,Bir Dansın Efsanesi
Reklam

Bir Dansın Efsanesi
Urla İskele’nin müstesna tarihi yapısı Batis, bir çok büyülü gün ve geceye ev sahipliği yapıyor.Son olarakta muhteşem bir Milonga Batis gün ve gecesini, adj Yusuf Nacar,Akşam dj Cumhur Dilek yönetiminde gerçekleşti.image
Batis’de Düzenlenen bu harika dans gecelerine adını veren milanga nedir?
Milonga nedir?
Milonga bir müzik türünün ve o müzikle yapılan dansın adıdır. Tango’ya çok yakındır ve her ikisi de ayni kökten gelirler. Milongaların marşa benzeyen bir ritmi vardır ve tatlı, kalbi yumuşatan bir duygu verirler. Milonga sözü ayni zamanda herkesin gece giysileriyle gittiği tango kulüpleri için de kullanılır. Bu kulüplerde gece 11, 12 gibi başlayan eğlence sabaha kadar sürer. Buralarda belki de eski moda sayılabilecek görgü kuralları hala geçerlidir.

Bir milongada gece nasıl geçer?
Şarkılar dörtlü beşli gruplara halinde çalınır. Genellikle ayni yılların hatta ayni orkestranın şarkıları bir grup içinde bir araya getirilir. Böylece şarkıların benzer biçim ve havada olması sağlanır. Bir grup şarki tango türünde olabilirken, diğeri Milonga ve bir diğeri de Arjantin valsi olabilir. Hatta diğer Latin dans müzikleri ve Amerikan swing türü müzikler de çalınabilir. Genellikle bütün bir şarkı grubunda ayni esle dans edilir. Bu şarkı grupları arasına dans etmeye elverişli bulunmayan müzikler çalınır ve herkes masalarına döner. Bu müzikler perde olarak adlandırılır. Yeniden dans müziği başladığında yeni bir esle dansa katılırsınız. Eğer bütün şarkı grubunda ayni esle dans etmek istemiyorsanız bile, onunla en az iki şarkıda dans etmelisiniz. Bir şarkı kabalık denilebilecek kadar kısa sayılır. Eğer ayni kişi ile dansı sürdürecekseniz, parçalar arasında ara verildiğinde dans pisti üzerinde durup, esinizle sohbete başlamalısınız. Yeni şarkı başlasa da, şarkının ilk kıtası boyunca çiftler acele etmeden sohbeti sürdürürler. Sonra neredeyse ayni anda her erkek esine sarılarak onu sonraki dansa davet eder ve çiftler pistin her yerinde yeniden dans etmeye başlarlar. Bu an için tetikte bulunmanız ve herkesle birlikte dansa katılmanız gerekir. Herkes dansa başladığında, yerinizde durursanız, onların yolu üzerinde kalırsınız. Ancak herkes konuşurken dansa başlamak da herkesin yemeği konmadan, yemeye başlamak gibi bir kabalıktır. Bu geleneğin arkasındaki düşünce hem yabancı biri de olabilecek dans esinizi tanıma şansı vermek hem de şarkıyı dinleyip ritmini duymanıza yardımcı olmaktır. Genellikle dans ederken konuşmamalısınız ve her zaman şarkının son ya da sondan bir önceki notasında dansı bitirmelisiniz. Dans edenlerin birbirlerine teşekkür etmeleri birlikte bir dans daha etmeyi istemediklerini gösterir. Eğer ayni kişiyle dansı sürdürmek istiyorsanız, ilk teşekkür eden kişi olmayın. Eğer dans bitmişse erkeğin kadına masasına kadar eşlik etmesi adettendir.

Dans pistinde nasıl davranılır?
Dans pisti ne kadar kalabalık olursa olsun çiftler birbirlerine çarpmaz. Tangoyu ilerletmek demek, en azından bir adimin ortasında hem kendinizin hem de esinizin yönünü yumuşak bir hareketle değiştirerek çarpışmayı önlemek demektir. Ayni zamanda hareketlerinizi de kısaltabilmelisiniz. Kalabalık bir dans pistinde, kalabalık sizin dansınız biçimlendirir. Yaratıcılığınızı kullanmalısınız. Tango, Milonga ve valste çiftler dans pistinde saat yönünün tersinde hareket ederler. Bazı kulüplerde çiftlerin dans pistinin çevresinde dış bir halka daha oluşturarak dans ettiğini görebilirsiniz. Burası daha uzun bir çizgi üzerinde dans ettiğiniz ve yalnızca bir yönden size çarpabileceklere dikkat etmeniz gerektiği için daha çok tercih edilen bir yerdir. Eğer dış çemberde bir yer edinirseniz, onu kaybetmemek için ne çok hızlı ne de çok yavaş dans etmemeye özen göstermelisiniz. Bütün tango adımları bir milongada yapılmaya elverişli değildir. Yaratıcılığınızı kullanırken, diğer çiftleri rahatsız etmeyecek figürleri seçmelisiniz. Dans edenleri izleyerek de birçok şey öğrenebilirsiniz. Dans edenleri seyrederken, her çiftin müziği nasıl kendilerine göre yorumladığını görebilirsiniz. Dansa davet Kadınlar için de, erkekler için de, dansa davet etmenin eski moda yolu, salonun öbür ucunda da otursa, tanıdığınız biri ya da bir yabancı da olsa, bakışlarınızı dans etmek istediğiniz kişiye çevirmektir. Göz göze geldiğiniz anda bu dansa davettir. Bir gülümseme ya da bas eğme ise daveti kabuldür. Erkek kalkıp kadının masasına doğru gider. Kadın onu pistin kenarında bekler. Bir an karşılıklı dururlar ve sarılarak dansa başlarlar.
İnsanlar neden tango yapar. Gerçekten neden?
Kişiler dansa, müziğe, tiyatroya, savaş sanatlarına, yogaya, seyahate, fiziğe, matematiğe, biyolojiye, psikolojiye, sosyolojiye, öğretmenliğe, politik bilimine, ekonomiye, tarihe, şiire, kadınlara, maneviyata, fotoğrafçılığa, yazılım mühendisliğine ve yapay zekaya ilgi duyabilirler. Ve sadece tango bütün bu ilgileri tatmin eder.
Daha fazlası: Arkadaşlık, kabullenmek, duygular, iyi olma hissi, rahatlama, gerilme, pratik, düşünme, meditasyon, sarılma, güzellik, nezaket, gizlenme, öne çıkma, şevk, enerji, erkeklik, dişilik, yemek, klasik, modern, dokunma, öpme ve belkide sevgi.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.