ALTIN 533,79
DOLAR 9,3295
EURO 10,8506
BIST 1.431
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24 °C
Az Bulutlu

Urla adaları

01.09.2012
4.872
A+
A-

 

Bir yerin ismini bile bilmiyorsanız orası sizin değildir. İnternette fazla bilgi bulmak mümkün değil.  Hudut ve Sahiller Genel Müdürliğine  sorunca “Google earth’den bakıyoruz” diyorlar. Urla’daki Kekik sokak  örneğin Google maps de Keklik sokak olarak  yazıyor. Birçok adanın bir kaç ismi var. İzmir’e en yakın adadan başlayalım:

 

1.Yassıca Ada (Koyun adası, Alman adası da deniyor, bir Alman bir süre orada yaşamış esasen kim imiş ne zaman yaşamış bilgisi olan bana yazarsa sevinirim.)

İzmir’den yazın günlük seferler yapılan ve güzel plajı olan ama yazın bazı insanı rahatsız edebilecek yükseklikte  bir müziği de olan ada.

 

2.Pırnarlı ada  (yanlışlıkla Pınarlı ada da derler)  Pınar falan yok.  Pırnar var, meşenin atası olan makiliğin önemli bir çalımsı bitkisi. Ayrıca zeytin ve yemiş ağaçları var.

 

3.Karantina Adası:  (Hastane Adası )

İskender zamanında  yol  ile karaya bağlanmıştır

Diğer adalara değindikten sonra buraya döneceğim.

 

4.Çiçek adası Yassıca ada’nın karşısındaki ada. Doğal plajlarından bazılarında cilde cok iyi gelen ince killi bir kum var. Rivayete göre Akdeniz’de keşfe çıkan güzelliğine düskün Kleopatra bu killi kumun namını duyarak adaya uğramış. Bu tür efsanelerin  turizm açısından önemi müthiş.

 

5.Çiçek adaları takımı

Taş Ada : (Güvercin Kaya’da derler)

 

Pita Adası :  Şu anda üzeride fener olan ada.

 

Eşek Adası:

Nerdeyse Çeşmealtı’nın önüne düşer..  Eski günlerde tavşanların da bol olduğu bir ada idi.. Eşekler ve tavşanlar zamanla kayboldular..

 

Adacık :

Taş Ada yapısındadır., ama üzerinde iki tane Pırnar  ağacı vardır. Çeşmealtı’ndan daha iyi görünür..

 

 

6.Hekim Adası  (Yatros Ada) . Yunanistan’a gitmek istemeyen bir hekim  kaçıp bu adaya yerleşmiş . Ve burada kendi cennetini yaratmış. Bağ bahçe çiftlik oluşturmuş .  Doktor ölünce av hayvanlarının çoğalmasına neden olmuş ellili yıllarda avı bol bir ada imiş. Şimdilerde  Harbiye öğrencileri zaman zaman kamp yapıyor. Sivillere kapalı.

 

7.Uzun Ada : ( Kösten Adası da denir)

Askeri Eğitim Adasıdır. Giriş çıkış askeriyenin kontrolunda olup sivillere kapalıdır.

Menteş Adası :  (Kel Ada)Çeşmealtı Menteş mevkiinin hemen karşısında Özbek’e bakar.

 

Özbek Adası  (Yılanlı Ada)

Özbek’in tam karşısına Gülbahçe mevkiine düşer.

Yılan kelimesini  avcıların tavşan avında rekabet artmasın  diye “koruma” amacıyla  yakıştırdıkları söyleniyor.

 

Askeriye’nin Menteş’ten yıllardır  taşınacağı söylenir durur. Buraları turizm açısından hala beş yıldızlı bir oteli olmayan Urla için inanılmaz  potansiyel taşıyan yerler. Seferihisar’da da anlamlı sahiller Askeriye’nin kullanımında.  Herhalde Devlet Planlama’da harıl harıl çalışıyordur birileri diye umuyorum  Ali Rıza Kardüz’den bir alını yaparak söyliyeyim “saf ve bakir bir Anadolu genci” olarak.

 

Tüm bu adalar hakkında bilgisi olan varsa ve bana yazarsa sevinerek daha fazla bilgi paylaşabilmek isterim.  Rum hekimin adını anımsayan vardır belki okurlar arasında veya Yassıca adada bir zaman yaşamış olan Alman’ın.  Obeziteye kesin çözüm ve Karantina adası hakıkındaki yazı haftaya kaldı. Karantina adası gömülü olan ve taşlarının bir bölümü tahaffuzhane önündeki iskelenin yapımında kullanılmış olan anfi tiyatrosu ile malum SİT alanı. İngilizce “oturmak” teriminden mi türetilmiş bu SİT kelimesi emin değilim.

Urla’nın yatçılık merkezi olacağı söylenmişti o da yatmak fiilinden türetildi anlaşılan.

Önümüzdeki hafta Karantina Adası ondan sonra da umuyorum Yazarımız  Deniz Şarman adalar hakkında daha geniş bir yazı dizisi hazırlayıp sizlerle paylaşacak.

 

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM