ALTIN 468,90
DOLAR 7,6465
EURO 8,9963
BIST 1.094
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29 °C
Az Bulutlu

TÜRKÇESİ

10.04.2019
177
A+
A-

Ülke ekonomisinde beklenen Reform Paketi efendisi tarafından açıklandı.

Paket yine niyetlerle doldurulmuş. Beklenen tüm başlıklar var ama detay yok.  Asıl paketlerin bundan sonraki aylarda ilgili bakanlıklar tarafından açıklanacağını duymuş olduk. Başlıklar için öngörülenleri “belagat”ın içinden çekerek görelim.

1)Tasarruf deyince akla, hemen emekçiler gelir (reklam cıngılı değil, bu bizim hükümetlerin mottosu)! 

Kamuda tasarruftan ne anlamamız gerektiğine dair bir ipucu bile yok ama hane halkı olarak gelirimizi nerelere harcayacağımız paket içine alınarak diğer harcamalarımızdan zorunlu tasarruf etmiş olacağız.

Mesela tamamlayıcı (zorunlu tabii ki) emeklilik artık gelirimiz oranında katılıma zorlanacağımız bir sisteme dönüşecek.

Şimdiye kadar zorunlu olmamış ne kadar alan varsa mümkün olduğunca sigorta kapsamına alınarak prim ödememiz ve sektöre katkımızın (sigortacılar çok mutlu olmalı, ne isterlerse almış görünüyorlar) artması sağlanacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi ve Kıdem Tazminatı Fonları birleştirilerek reel sektörün kullanımına sunulacak ( istenen sektörlere kredi olarak kullandırılacak, geri dönmeyecek vee krediye yüklenecek)

2) Enflasyonun tüm suçlusu enflasyon sepeti içindeki payı %23 olan gıda ürünleri olarak tescil edilmiş olarak ve derhal fiyatlarının düşürülmesi için polisiye önlemlere ek olarak, 10 yıllar sonra yeniden bir tarım-hayvancılık ülkesi olma potansiyelimiz değerlendirilmeye çalışılacak.

 Hal Yasası çerçevesinde üretici kooperatiflerine daha çok yer açılacak.

Yaş meyve sebze fiyatlarını ayarlamak üzere 2000 hektarlık sera yapılması için Sera A.Ş. kurulacak.

 Küçükbaş hayvan sayısı 40 milyondan 4,5 yılda 100 milyona çıkarılacak.

3) Reel Sektör deyince sadece enerji ve konut sektörü (burası çok önemli notuyla) özel başlık altında incelenmeye değer bulunmuş.

Durdurulamaz iflas ve konkordato ilanları ile geri ödeyemedikleri ve bir kısmı yeniden yapılandırıldığı halde Bankacılık sektörünü zora sokan kredi borçlarından bahsedilmese de, bu iki sektörün desteklenmesi için gerekirse bankaların da ortağı olacağı özel fonlar kurulacak.  

Model henüz belli değil ama bu konuda dünya örneklerine bakılıp en iyisi seçilecek.

Bu sektörlerde satış ve pazarlamalarına destek ve ayrıcalıklı vergilendirme avantajları sürdürülecek.

4) Bankacılık sektörünü kurtarmak için alınan önlem (hakkını verelim) muhteşem.

Sorun sadece bilançolarda görünmeleri imiş gibi, tahsili şüpheli büyük miktardaki (çoğu enerji ve konut sektöründeki yandaş şirketlerden) alacaklar bilanço dışına alınacak (halının altına süpürülecek).

Akıllarından mafyavari çek-senet tahsilâtı yöntemleri mi geçiyor bilemeyiz ama alacak tahsilat, icra ve ipotek işlemlerini hızlandırıcı önlemler alınacak.

Özel Bankalar Sermayelerini iyileştirmek için kar payı dağıtmamak ve yöneticilerine prim ödememek yoluna gidecekler.

 Kamu Bankalarındaki sermaye iyileştirmesi için de Hükümet tarafından 28 milyar liralık senet verilecek. Paketteki tek somut eylemin ne anlama geldiğini söyleyelim.

DİBS (devlet iç borçlanma senetleri) alan bu bankalar ister Merkez Bankası para piyasalarında işlem yapmak için kullansınlar ister başka türlü, sonunda nakde döndürdükleri bu tutarı Hükümetin emrinde olarak onların istediği kuruluşlara kredi olarak kullandıracaklardır.

 5) Vergi düzenlemeleri gönüllü uyum, beyannameye dayalı yeni sistem ve mükellef hakları bildirgesi gibi muğlâk bazı terimlerle laf kalabalığına gelse de verginin tabana yayılması oranlarının düşürülmesi gibi bir rüyadan da söz ediyordu.

 Ekonomisi ve istihdamının yaklaşık %40’ı kayıt dışı olan, dolayısıyla ancak KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergilerle ayakta duran bir sistemde durup dururken nasıl her şey kayıt altına alınacak ya da vergi oranları tabana yayılarak düşürülecek açıklanmıyor ama  kurumlar vergisi oranları düşürülecekmiş.

Teşvik, muafiyet gibi bazı ayrıcalıklar kaldırılıp adil bir sistem mi gelecekmiş orasını anlamadım ama aklıma bir soru daha geldi. Konut satışlarından elde edilen karın %75’inin vergi dışı bırakılması yerine %50’sinin vergi muafiyetinden yararlanması başlangıç adımı mı? Böyle mi kaldırılıyor ayrıcalıklar acaba?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.