ALTIN 449,83
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 18 °C
Az Bulutlu

Türk Kadınlarının Onur Günü -Aliye Bozkurt-

06.12.2013
1.397
A+
A-

Türk Kadınlarının Onur Günü

5 Aralık Türk kadınlarına Seçme ve seçilme haklarının yasalarla verilişinin 79. yıl dönümü Türk kadınlarına ulu önder Atatürk’ün bir Armağanıdır.
Cumhuriyet’in kazanımlarının ulusumuza getirdikleri arasında belki de en önemlisidir,zira henüz dünya üzerindeki milletlerinin kadınlarının hiç birisine bu haklar verilmemişken,Atatürk,seçme ve seçilme hakkını Türk kadınlarına armağan etmiştir,onların her birisine birey olma ve diğer hem cinsleri ile beraber toplum içerisindeki yaşayanlarla eşit haklara sahip olma haklarını vermiştir.
Toplum içindeki yaşamın olmazsa olmazlarından olan kadınlarımız,yaşadığımız toplumun içerisinde her yerde ve her zaman olabilmiş,temel direğin ve ailenin şekillendirilmesindeki varlığının önemi de her zaman dillendirilmiştir.
Tabii ki bazı durumlarda ezilen,hor görülen hatta şiddetle sindirilmeye çalışılan olmuşsa da yine de güçlü bir konumda kendisine düşen sorumluluklarını omuzlayabilmiştir.
Fiziken yeterli güce sahip olmaması kadınlarımızın bazen aleyhine olsa da,ruhen ve fiziksel özelliklerinin bahşettiği yetiler ile her zaman en zoru başarıp ,toplum içerisindeki edindikleri önemli misyonu yerine getirmişler ve “bütün engellemelere rağmen ışıklaarını etrafa yansıtabilmişlerdir.
Her dalda ve kategoride dünya üzerindeki kadınları dahi geride bırakacak izler bırakabilen kadınlarımız bu güçlerini ve inançlarını kendilerine verilen bu yasal haklardan almalarına rağmen,kendilerine duyulan inançla bilenmişlerdir.
Kadınlarımızın bu önlenemeyen yükselişleri birilerinin hep kokmalarına da sebep olmuştur.
Cumhuriyetin ilk yıllarında seçilerek Meclise girmiş kadınların sayıları ile günümüzdekilerin sayılarına bakacak olursak üzücü rakamlarla karşılaşabiliriz.
Demek ki kadınlara sunulmuş olan bu hakları,”istemeden,ya da gönülsüzce” verenler tarafından zaman içinde bu hakları, azar azar kırparak geriye alanlar ve almak isteyenler şunu iyi bilmelidirler ki,kadınlarımızın yapamayacağı şey yoktur.
Kadınlarımızın toplum içerisindeki yer aldığı her kademedeki sorumluluklarını yürütürken bir yandan da annelik ve eş olma görevlerini de uyumlu bir şekilde yapabilmelerinin göstergesi,başarmak değil de nedir?…
Olumsuz bazı örneklerin olması,karşı cinstekilerce eleştirilse de o karşı cinsteki olumsuzluklar da nesi o zaman?…
Görüyoruz ki hataları ve sevapları ile toplum yaşamının sorumluluğu hem kadının,hem Erkeğin eşit sekilde omuzlarındadır ve hiç birisinin diğerine söyleyebileceği bir şey olamaz!…
Önemli olan eğriyi,doğruyu ve yapılması gerekenleri bilmek ve onun gerektirdiği gibi davranabilmek se,bu kadın olsun erkek olsun değişmez.
Günümüzdeki dayatılan bazı olumsuz şeyler ve yapılanlar da gösteriyor ki,”Kadınlarımızın başarmasından korkulmaktadır”Bastırmak,yok saymak,yok etmek,ezmek gibi çirkin yöntemler kullanılıyorsa eğer,
“Korkunun ecele faydası yok”diye bir söz vardır ya,onu hatırlamalıdırlar!….
“Tanrı,kadınlara geçmişi ve geleceği/erkeklere ise yaşadığı günü armağan etmiş,kadınlar geniş bir zamana yayıldığı için huzursuz,erkeklerse daracık bir zamana sıkıştıkları için anlayışsız ve aceleci olurlarmış..”diye taa antik dönemlerden günümüze gelen sözler bile bunu anlatır.
Zira,kadınlarımızın isteyip de başaramayacakları hiç bir şey yoktur diyebilirim.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.