ALTIN 789,77
DOLAR 13,8164
EURO 15,6712
BIST 2.038
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Çok Bulutlu

Trafik Sorunu…Zeki KIVRAK

14.11.2014
1.077
A+
A-

Her bela da beni bulur! Geçtiğimiz sene, bir trafik canavarından güzel bir dayak yedim.
Hastane, polis vesaire uğraşmayı gözüme yediremediğim için, üstüne bir bardak soğuk su içip sineye çekmek zorunda kalmıştım. Sonraları uzaktan tanıdığım bir savcı arkadaşa durumu anlattığımda, “Sen hayatta kaldığına şükret, böylesi olaylarda kaç kişi canından oluyor biliyor musun!” demişti.
İki şeritli otoyol sonunda, ışıktan dolayı uzun bir kuyruk var, ben sağ şeritteyim, geçebileceğim halde öndeki sürücülere saygı gösterip emniyet şeridini kullanmıyorum. Arkadan gelenler kornalara basarak, sellektör yakarak emniyet şeridinden geçip gidiyor. Kendi şeridimin içinde kalarak hafif sağa yanaştım, emniyet şeridi dar olduğu için araçlar geçemiyordu. Arkamdaki minibüs kornaya basmaya başladı, sola çekmedim.
Arkamdaki, bu kez solumdan taciz ederek geçti hatta sol aynama sürttü, ileriye sağa kırarak kurtuldum. Camı açtım, amacım plakasını alıp polise şikayette bulunmaktı, telefonu çevirirken yumruklar yağmaya başladı. Neyse ki etraftan yetişenler beni adamın elinden zor aldılar. Burada bir de kıssadan hisse, sakın ola, böyle durumlarda ya kemerinizi takmayıp arabadan dışarıya fırlayın, ya da camı asla açmayın.
Bir başka olayda da, erkekliğin onda dokuzunu yapmış, meydan geniş olduğu için dayak yemekten kurtulabilmiştim. Narlıdere gişeleri geçişinde hız sınırı 30 km dir. Ben kendi güvenliğim için 45-50 ye kadar düşerim. Ama en yavaş geçen 90 km ile uçar gider. Birisinde 50 km ile geçtiğim için arkadan sellektörlerle kaptırıp gelen araç, önce yanımdan geçerken okkalı bir küfür savurdu, sonra da az ilerde durup önümü kesti. Durunca da arabasından çıkıp üstüme koşturmaya başladı. Son anda geri vitesle zor kaçabildim.
Kanser halindeki trafik sorunumuzun temel problemlerinden birisi: Kurallara uyumda ciddi problem var. Denetlenmeyincede kuralı çiğnemek alışkanlık haline geliyor.
Gişelerde hız sınırı var ancak halkta bu sınırın doğru olmadığı inancı yaygın, kimse dinlemiyor.
Kurallar konulmuşsa mutlaka uyulması sağlanmalı, çok ağır cezalarla hem de. Bunu istisnası olamaz, olmamalı.
Ama kuralların da doğruluğunu sorgulayacak mekanizmalar da oluşturulmalı. Hukukun temel ilkeleri açısından bu sorgulama asla halka bırakılmamalı.
Trafik kazalarının önemli nedenlerinden bir başkası, geçiş önceliklerinin pek bilinmemesi. “Yol kapanındır!” anlayışı hakim. “Döner kavşakta geçiş üstünlüğü kimdedir?” sorusunu etrafınıza sorun, polisler dahil doğru cevap alamayacaksınız.
Dünya’nın her tarafında, öncelik kavşağa giren araçtadır. Dolayısı ile kavşağa gelen araçlar kavşak ağzında mutlaka dururlar ve kavşaktakine yol verdikten sonra sıra ile kavşağa girerler. Bizde ise işaretlemeler bile yanlış. Yine Urla’dan bir örnek, Otoyol Karaburun çıkışındaki döner kavşakta kavşağa girmiş araca “YolVer!” işareti konulmuş, akıllara ziyan.
Ülkemizde henüz tanımlanamamış bir trafik problemi ise en çok can kaybına yol açan kazaların neredeyse tek sebebi: İngilizcesi “Aggressive Driving”, Saldırgan Sürüş. Sık sık şerit değiştirme, öndeki aracı yakından takip etme, gereksiz yere sollama yapma, ışıklı veya sesli uyarı ile yol isteme gibi diğer sürücüleri rahatsız edecek şekilde araba kullanmak.
Problemi tanımlamanın yanısıra, ihlal edenleri belirlemedeki zorluk bu sorunu ağırlaştırıyor. Gezici video kayıt sistemleri ihlallerin kaydında kullanılabiliyor ama sürücülere konu ile ilgili ciddi eğitimler verilmesi çok önemli. Kişisel önerim, ehliyet aşamasında “saldırgan sürücü” tanımının adaylara iyice belletilmesi ve hatta sürücü adaylarından saldırgan sürücü olmayacaklarına dair yazılı taahhüt alınması.
Emniyet şeridi ihlali de saldırgan sürücü tanımında yer alır, bu nedenle epey can kaybının olduğu malumunuzdur. Bu vesile ile sıradan vatandaşlar olarak ta belki dayak yemekten kurtuluruz…
ABD de Trafik mühendisliği diye bir kavram var, bu henüz ülkemize ulaşamadı. Eğimler, dönüş yarıçapları vs. gibi yolların mekanik özelliklerinin hesaplanmasından, her türlü işaretlemeleri bilimsel incelemelerle tasarımlanması bu mühendisliğin uğraşı alanına girer.
Ne yazık ki mevcut otoyollarımızda, örnek Çeşme otoyolu, giriş çıkışlarda ciddi tasarım hataları var, yol henüz fazlaca kullanılmadığı için sıkıntılarını fazlaca hissetmiyoruz. Yeni otoyollarda da mühendislik çalışmaları ne kadar etkili bunu bilemiyorum. İnşallah birileri oturup kavşakları, dönüşleri ince ince hesaplıyordur ve geleceğin ihtiyaçları göz önüne alınıyordur. Mesela hız 30 km ye düşüren yonca tipi kavşaklar yerine 60 km ye artıran kavşak tipleri kullanılacak mı bilemiyorum.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.