ALTIN 458,62
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
BIST 1.124
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27 °C
Parçalı Bulutlu

Tema’nın 20 Yıllık Başarı Hikayesi

05.06.2013
1.669
A+
A-

Tema’nın 20 Yıllık Başarı Hikayesi

Bu yıl TEMA yıllık gönüllü toplantısı Antalya’da yapıldı. Heyecanlı istekli gönüllü topluluğu ve yöneticiler neler yaptıklarını, önümüzdeki günler için planlananları, yenilikleri ve önerilerini verimli bir tarzda görüştüler. Bu detayı daha sonraya bırakarak size Temanın kuruluşundan itibaren hızlı ve başarılı gelişmesinden söz emek istiyorum.

Bundan 20 yıl önce iki değerli arkadaş, Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit baş başa verip sağduyulu çok önemli bir karar verdiler ve 1992’de Tema vakfını kurdular.Toprağın önemi ve kaybının nelere mal olacağı ana fikrinden hareket ederek ağacın önemini vurgulayarak erozyonun nasıl önleneceğini herkesime anlatmayı misyon edindiler. Yapılan etkili eğitim ve uygulamalarka adım adım her yeri dolaştılar. Aynı yıl erozyonla mücadele haftası etkinliği yapıldı. Kısa bir süre sonra yüzleri bulan Tema gönüllüsü onlarla birlikte toprağı korumak ve erozyonla mücadele etmek için omuz omuza verip güçlü bir mücadeleye başladılar..İlk uygulamalarından biri yüzlerce Tema gönüllüsü tarafından İstanbul Garipçe mevkiine fidanlar dikmek oldu. 1994 de Tema logosu ve “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı kullanılmaya başladı. TEMA’nın ilk temsilcisi “1” numara Fevzi Çoşkun , Kütahya Tavşalı’da göreve başladı. İlk örnek proje Bergama Kozak Yaylası Çamavlu Köyü Mera İslah Projesi oldu. İlk kampanya siyasetçilerti hedefledi : “Pembe gözlükleri çıkarmadan hükümet kurmayın” oldu. İlk temsilciler toplantısı 1995 de İstanbulda düzenlendi aynı yıl TBBM de Erozyon konferansı gerçekleştirildi. Bunun üzerine bakanlar kurulu kararı ile kamuya yararlı vakıf statüsü kazanıldı ve vergi muafiyeti alındı. 1996 da İlk öğretim öğrencilerine yönelik yavru Tema programı başladı. 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çankaya köşkü’nde ilk kez gönüllü bir kuruluş yararına yemek verdi. Tema 1997’de 5 yaşına bastığında ilk Toprağa saygı yürüyüşü İstanbul’da 3000 kişinin katılımı ile yapıldı ve Tema logosuna yaprak eklendi. Bir süre sonra Tema’nın da dzenlediği kampanyanında etkisiyle 38 yıldır çıkarılamayan Mera yasası oybirliği ile yasalaştı.

“ 10 milyar meşe palamudu toprakla buluşuyor” kampanyasının ilk tohumları Cumhur başkanı Demirel tarafından Çankaya köşkünün bahçesine dikildi. Erozyonla mücadele haftası etkinliği 1999 Çankaya köşkünde Demirel, Haydar Aliyev ve Rauf Denktaş’ın katılımıyla yapıldı. Tema Almanya kuruldu. Bunu 2000 yılında Genç Tema’nın kurulması izledi. İş bankası’nın katkılarıyla düzenlenen Erozyonla mücadele etkinliğine 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer katıldı.

2001 yılında Toprak yasasının çıkarılması için Tema gönüllülerinin topladığı 1.030.575 imza Orman Bakanı Nami Çağan’a teslim edildi. Aynı yıl TRT ve Yapı Kredi Bankası ş birliğiyle Türkiye’nn biolojik çeşitliliğini gelecek kuşaklara aktaracak Yaşayan Hazine belgeseli hazırlandı.

2002 TEMA 10 Yaşında

Biyotematur seyahat acentası kuruldu ve Artvin Camili Proje bölgesine ekoturim faaliyetleri başladı. Büyük çapta fidan kampanyaları düzenlendi. Şanlıurfa’da uygulanan Safran projesi Ipra Uluslar arası halkla ilişkiler ödülü ve BM onur ödülü aldı. 2007’de “2B bir imzaya karşı bir milyon imza” kampanyasında 1 milyonun üzerinde imza toplandı. 15. Yılda”81 ilde 81 orman” projesi başlatıldı. Falım ile birlikte “Sakız ağaçlarına sevgi aşılıyoruz” hayata geçirildi. 2009’da Çevre düzeni planları takip edilmeye başlandı. HES raporu hazırlandı. 93 maddeden oluşan madencilik faaliyetleri izin yönetmeliği’nin 65. Maddesi iptal ettirildi. 2010’da Manisa Çaldağ’da nikel madeni işletme hakkı alan firmaya karşı yerel mücadeleye destek verildi.

2011 de MEB TEMA işbirliği ile Türkiye’de ilk kez ekolojik okur yazarlık öğretmen eğitimi başlatıldı. Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman’da “Fıstığımız Bol Olsun” projesi başlatıldı.

2012 de TEMA , BM Çölleşmeyle Mücadele Sekreteryası tarafından Dünyada ilk kez verilen “LAND For Life-Yaşam İçin Toprak” ödülüne layık bulundu. Hayrettin Karaca Alternatif Nobel Ödülü aldı. Tema gönüllü sayısı 450.000’e ulaştı. TEMA, GEF (küresel çevre fonu) STK ağına Türkiye’den katılan ilk çevre kuruluşu oldu.

Bu başarı hikayesi artarak devam etmekte, bu durum kayıp giden toprağın kazanılması, ağacın daha da çoğalarak yeşermesinin hikayesidir. Hep birlikte daha yeşil bir Türkiye’ye elelele diyoruz..

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.