ALTIN 784,36
DOLAR 13,7245
EURO 15,5540
BIST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Altınköy,Marika ve Akkoy

18.09.2014
2.450
A+
A-

Cancağızlarım epeydir yazamıyordum. Günlük yaşam gailesi işte. Yaz bitti Altınköy’e de pek gidemedim bu yıl.

Altınköy plajı dünyanın en güzel plajlarından biri. Plajdaki endemik ardıçlar altında yapılan piknikler ve atıklar dolayısı ile bir bir kuruyorlar.
***
Marika diye bir plaj mekanı açıldı. Gayet de güzel oldu derli toplu. Altınköy kooperatifi sakinlerinin bir kısmı oradaki binayı satın aldılar. Diğerleri de hissedar olmadılar. En azından güzel ve yasal bir lokal var artık plajda, yaz kış yemek yenilebilecek. Bu iyi tarafı . Daha az iyi tarafı ise yayılmacı zihniyet. Park yerleri kapatıldı.

Altınköylüler neredeyse plaja gidemez oldular. Plajın suyu tuvaletinin bakımı Altınköylülerin Akkoy derneğinin sırtında. Ama tokmak ellerinde değil. Hem de rüzgar türbinleri, balık çiftlikleri ile uğraşan aktif bir dernek haline dönüştü Akkoy derneği. Zamanla Urla belediyesi de örneğin oranın Altınköyün park yerlerinin bir kısmını Marika ve bir kısmını Akkoy derneğine kiralarsa orada akıllı mantıklı bir denge oluşur diye düşünüyorum.

Rüzgar türbinleri deyince bir yandan temiz enerji bir yandan da görüntü kirliliği ve çevre sorunları karşı karşıya geliveriyorlar. Göçmen kuşlar rotorlarda telef oluyor. Ak ve karayı ayırmak kolay değil. Bilirkişi raporları da isteğe göre çıkıveriyor falan hukuken de doğru ve yanlışı ayırmak mümkün değil.

Akkoy derneği onun için halkın desteği ile ayakta kalan bir sivil toplum kuruluşu olarak önemli. Dengeler bu tür uğraşlar sonun belirlenecek cancağızlarım.

Hukuk bu dengelere ve ürettikleri verilere göre karar verecek nihayetinde. İnsanoğlu ve hukuk apayrı bir olay. Biliyorsunuz hukuk dediğiniz sonunda bir uzlaşma, öyle mutlak bir doğru biz faniler için yok. Her şey nereden bakıldığına göre değişiyor.
***
Hukuk ile ilgileniyorsanız bir de Altınköylü Nomak ailesinin hikayesini dinleyin: Kuruluşundan 20 yıl kadar süre sonra sonunda Urla Belediyesi Altınköy’deki 270 binaya oturma izni verme işlemine başlamıştı. Urla Belediye Başkanları açısından hep şanslı oldu cancağızlarım. Bu örnekte de görüldüğü gibi hep çok hızlı çalıştı belediye. Bizler de sabırlı insanlarız vesselam ve çalışmayı pek de sevmiyoruz… Çözülmemiş işler birikiyor, insanlar geriliyorlar ve hiç beklenmedik yerde de bir testere cinayeti bir bıçakla öldürme gibi olay ortaya çıkıveriyor.
***

Yaşayıp gidiyoruz. Oturma izinleri verilirken Nomak ailesinin dosyası belediyede kaybolmuş. Etrafdaki evlere oturma izni verilirken onlara yok. Namık Kemal Nomak takipçi düzenli bir insan. Yeniden dosya oluşturmaya başlamış. Yok su işlerinden evrak yok mimardan evrak. Dosya oluşmuş oturma izni verilecekken bir komisyon üyesi karşı çıkmış “buraya izin verilmez burası, sit alanı” diye. Etraftaki ayni kooperatif evine oturma izni verilirken Nomaklara izin yok! Halbuki yirmi yıldır ayni evedeler. Belediye yol göstermiş isterseniz dava açın diye. Nomak dava açmış ve kazanmış. Bu arada Belediye’deki kayıp oturma izni de bulunmuş ve bir gün oturma izni çıkıvermiş. Bir yandan yasal oturma izni bir yandan da dava. Neyse uzatmıyayım davayı da kazanmışlar. Dava masrafını tehsil etme hakları var. Belediye ye ödedikleri yıllık gayrimenkul vergisinden düşülmesi için belediyeye dilekçe vermişler. Birkaç yüz TL için bu arada Belediye avukatı davayı danıştaya taşımamış mı?
***
Şimdi gayrimenkul vergilerinin ne kadarını ödeyecekler Nomaklar? Yok mu Belediye’de bu işin sonunu bulacak ve halka hizmet etmenin dosyaları saga sola ittirmekten daha önemli olacağını anlayacak bir başkan? Hukuk bu, Halk’ta burada Nomak ailesi tabii. Allah kolaylık versin. Bazen olmadık yerde neden keçilerin kaçtığını merak ediyorsanız hukukta aramakta fayda olabilir mi? her mantıklı insan burada dosyayı kaybeden ve bulan belediyenin Nomak’a tazminat ödemesi gerektiğinde hemfikir midir, değil midir? Ne dersiniz cancağızlarım? Dedikodu Nalan

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.