ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Tartışa(MAYA)n Türkiye…Zeki KIVRAK

16.03.2015
1.068
A+
A-

Her akşam televizyonlarda gırtlaklar patlatılıyor.
Konuşanlar, konuştukları konuyu en iyi kendilerinin bildiklerinden öylesine eminler ki karşı tarafı dinlemiyorlar bile.
Çoğu zaman manzara şu: dörde veya beşe ayrılmış bir ekranda, beş kişi birden aynı anda konuşuyor. Kimin ne dediğini anlamak kesinlikle mümkün değil.
Konular genellikle güncel. Saplantılar da öylesine belirgin. Tartışmacılar çoğu zaman konuyu bile unutup bildikleri duayı okumaya dönüveriyorlar. İri geyiği vurduğunu iddia eden atıcı avcının geyiğin ayaklarını omuzladıktan sonra ne yaptığını unutuvermesi gibi, basıyor kurşunu.
Kurşunların hedefindeki tartışmacı da bu tuzağa hemen düşüveriyor. Sonuç basit, düzeysiz, anlamsız ve verimsiz bir tartışma süreci. Ama ben bile seyrettiğime göre, demek ki prim yapan bir yaklaşım tarzı bu. Kol Böreği tartışması örneği; ABD de yaşarken, taa oralara kadar ulaşmıştı. Bir spor programındaki tartışmaya bizzat tanık oldum. Nihat Doğan’ın talihsiz yorumu ile linçe dönüşen bir program söylemek istediklerimin özeti idi.
Sadece televizyonlar mı? Tabi ki hayır.
Balık baştan kokuyor, tartışmaların düzeyi yüce meclisimizde belirleniyor.
Demokrasiyi, çoğulculuğu, sosyal mukaveleyi sindirememiş bir toplumun meclisi ve politikacılığı da demek ki böyle olur muş. Söyleyecek söz yok.
Proje üretmekten aciz muhalefetin becerebildiği tek şey, iktidarın söylediklerine her koşulda muhalefet etmek. Adı muhalefet işte. Hava soğuk: Hayır ısındı. Yoğurt beyaz: Hayır değil. Haklı olabilirsiniz. Artık meyvalı yoğurtlar var, yoğurt beyaz olmak zorunda değil ama bunu bir tez, bir proje olarak savunmanın bir yolu, tekniği olmalı.
Muhalefet (parti ya da medya da görüş beyan eden kişiler) böylesine kısır olunca sonuç karşı tarafı da etkiliyor.
Geçenlerde CNN Türk ‘te bir program seyrettim. İktidar yanlısı tek gazeteci var. Diğer dört kişi İzmir valisi nin bir takım anti demokratik uygulamalarını eleştiriyor. Tartışma Vali haklı mı haksız mı kısır döngüsüne giriverdi.
Halbuki tartışılması gereken konu, Vali ‘nin haklı ya da haksız olmasından ziyade Vali ya da Kaymakam kavramlarının yeni Türkiye’de gerekli olup olmadığına yönelik olmalıydı. Türkiye’nin demokrasiyi sindirebildiği ölçüde ülkenin atanmışlardan ziyade seçilmişlerce yönetilmesi gerektiği tartışılmalıydı veya vurgulanmalıydı. Yeni politik yaklaşımların bu çerçevede tartışılabildiği ölçüde anlam kazanabileceği olmalıydı ama olmadı. Dedik ya, her kes her şeyi biliyor işte.
Aslında pek çok konu böyle.
Kürt sorunu. Herkes doğrusunu eğrisini tartışıyor. Ama acımasız eleştirilere verilebilecek yanıt kimseden gelmiyor: “Bu ülkede daha dört beş yıl öncesine kadar ‘Kürt’ kelimesinin telaffuzu yasaktı!” İnsan iyi şeylere çabuk alışırmış. Ölümün kol gezdiği günler geride kaldı, o günleri kimse hatırlamıyor bile.
Eğitim, sağlık, ulaşım, enerji, gıda, sosyal güvenlik, aklınıza ne gelirse. Yapıcı uzlaşmacı tartışmalar yerine dediğim dedik, çatışmacı yaklaşımlarla insanlar kavgaya özendiriliyor.
Türkiye’nin sağduyuya, hoşgörüye ihtiyacı var. Sosyal mukavele nin benimsenmesine ihtiyaç var.
Sosyal mukavelenin ruhuna uygun olarak ta görev siyasi liderlere düşüyor: “ Kendimizi yönetme yetkisini bilerek ve isteyerek şu andaki iktidara verdik. Sabırlı olup iktidarın bu yetkiyi kullanmasına uygarca izin vermeliyiz. En azından bir daha ki seçimlere kadar. ” Sosyal Mukavele nin tanımı bu çünkü.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.