ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Su -Nezih Öztüre

02.08.2014
1.481
A+
A-

Bulmacalarda çok çıkar cevabı..AB tır.Aslı AB-I HAYATTIR.Yani hayat suyu.Hepimiz biliriz ki tüm canlılar için SU hayattır.
Mart- Nisan aylarının kurak geçmesi,susuzluğu gündeme taşımıştı.Mayıs ve hazirandaki yağışlar sorunu rafa kaldırttı.
Sökeli ve Ballı Agabeyim Rahmetli Arman Kırım’ın bir kitabını hatırladım’’Tazesi Makbuldür’’
***
Maalesef Haberlerde böyle;tazesi makmül.Halkın yegane bilgi alma vasıtası medya,hergün patlak veren başka sorunlar dolayısı ile konular yeterince tartışılıp,irdelenmeden,halk tam bilgilenmeden,yenisini gündeme taşıyor.Su da böyle.Artan sıcaklarla ilk alarm Çeşme’den geliyor.Haziran ortalarında dolu olan Kutlu Aktaş barajı hızla alçalıyor.Sebeb artan tüketim.Diger beldelerden muhtemelen benzer sıkıntı gelecektir.Konusuna hakim ve tecrübeli İzsu ekibi bunlara hazırlıklı.Kuyular devreye alınanacak,belki yenileri açılacak,oda yetmezse Desalinasyon(tuzsuzlaştırma) düşünülecektir.Çok elektrik tüketsede denizden tatlı su eldesine gidilinebiliyor.Desalinasyon teknolojileride hızla gelişiyor.Özetle sıkıntı olmayacaktır.

***
Ama artan tüketim atık su problemini getirecektir.Kuşadası,Çeşme,Dikili gibi beldelerde bu sular ön arıtmaya tabi tutulduktan sonra derin deşarj yoluyla denize verilir.Bu dünyada kullanılan bir yöntemdir,olaki alıcı ortam sınırları zorlandı,hızla arıtmalar yapılır.Kaynak ve karar olduğu sürece teknotratlar bu teknik sorunları çözer,çözüyorlarda.9 Eylül üniversitesinin çevre bölümü ülkede ilk acılan ve en iyisi.Buradan yetişenler tecrübelendi ve iş başındalar.Kurumlar bu bölümün kıymetinin farkındalar,birlikte çalışıyorlar.
Hiç bir yerde su kesintisi yok.Ama unutmamalıyız ki doğal kaynaklar sınırlı.
Bunun içinde tüketimler sınırlandırılmalı,geri kazanımlar zorlanmalıdır.Bahçenizi arıtılan su ile sulama fikrine alışmaya başlayın.Az su isteyen bitkileri şimdiden öğrenin.Begonvil ,zakkum ve lavantanın kıymetini bilin.Bir hafta da onları yazarız.
Tüm bunlara rağmen yerleşimler sınırlandırılmalır.Zira arkasından park,o çözülse,betonlaşma,o çözülse hava ve gürültü kirlikleri gelecek,yaşam kaliteniz bozulacaktır.
***
Sınırlama bu güzelliklerin sadece zenginlerin sefa sürmesini mi getirecektir?
Dengeleme olmaz ise..EVET.
Adilmidir? HAYIR.
Çözüm dirayetli ve bilgili yöneticiler.Örnegin;Çeşme belediye başkanı Ülkenin en güzel denizlerinden biri olan Büyük plajı rant sevdasına kapılmadan halka ücretsiz sunuyor,bakımını üstleniyor.Hafta sonları çevredeki hanımlar şikayet ediyor ama ne yapalım ki zengin koca da sınırlı..
***
Çogaltılan halk plajları,ücretsiz park alanları,kamp yerleri oldukça vatandaş vahşi kapitalizme ezdirilmez.Orantılı ve kontrollü oldukça hedeflenen varlıklı turisti rahatsız etmeyecektir.Bu görev siyasilerindir.
Marmaris,Kuşadası gibi beldeler yoğunlaşmadan dolayı gözde turizm yöresi olmaktan çıkmıştır.Bodrum hızla aynı sona gidiyor.Sırada Çeşme var.
***
Karar sizin; ister Doganın huyuna,Suyunda suyuna gidersiniz,yada bu güzellikleri toptan terk edersiniz.
Ülkemiz su zengini değildir.Ve herşeyi başkalarından beklemeyin.Lafa geldimi ülke sizin, işe geldimi onlar yapsın olmasın.
Kızılderili Reisin sözünü unutmayın..Son ırmak kuruduğunda,son ağaç yok olduğunda,son balık öldügünde paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlarsınız..

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.