ALTIN 470,12
DOLAR 7,7447
EURO 9,0745
BIST 1.145
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 28 °C
Az Bulutlu

Su mu Aziz, Altın mı? – Muammer Argün –

19.05.2013
3.322
A+
A-

image
YAKLAŞAN KURAKLIK GÜNLERİNDE İZMİR’İ ÇAMLI BARAJI MI KURTARACAK ?
CENETBAHÇESİ EFEMÇUKURU’NU SİYANURE GARK EDECEK ALTIN MADENİ Mİ ?
EYY… GÜZELBAHÇE, URLA, SEFERİHİSAR, CUMAOVASI, ÇEŞME ve İZMİR’ LİLER . . .
TERCİH SIRASI SİZDE !… SU MU, ALTIN MI ? ÇAMLI BARAJLI, BAYINDIR BİR İZMİR Mİ ?
EUROGOLD’UN (TÜPRAG) SİYANÜRÜ İLE BİN YILLAR KİRLENECEK CENNET BAHÇESİ EFEMÇUKURU ve YARIMADA MI ?
SEVGİLİ YARIMADALILAR, İZMİRLİ’LER …
DSİ Genel Müdürlüğü bölgemizin yüz yıllık su ihtiyacını düşünerek, İzmir’in su pınarı Çamlı Barajını (Kuzeyine Yekli Köyü ve ovası, Yelki ve Çamlı Köyleri, Bademler, İhsaniye, Turgutlu ve Ulaşmış köyleri bulunan ve 400-1000 metre arasında tepelerle çevrili bölge) inşaa etmeyi proğramına almış ve planlamasını tamamlamıştır (2000).
Barajın yapılması beklenirken, AKP Çevre ve Orman Bakanlığı, Kanadalı altıncı firma TÜPRAG’a 8.Eylül. 2005 tarihinde ÇED olumlu belgesi vermiş; buna karşılık Çamlı Barajı inşasını programdan ve 1/100 000 nazım plandan çıkartmıştır (2007). AKP Hükümeti 3 Ocak 2008 tarihli RG.de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Efemçukuru Altın Madeni sahasında yer alan 35 parselin, Tüprag Metal Madencilik AŞ (Eldorado Gold) yararına acele kamulaştırılma kararı almıştır.
Güzelbahçe Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerel halk, çevreci örgütler ve yalnız efe Ahmet KARAÇAM’ ın direnişiyle altıncı şirketin geçici deneme ruhsatı iptal edilmiş ve acele kamulaştırma durdurulmuştur.
SU UYUR ALTIN MADENCİ UYUMAZ ! …
Bu güne kadar,

• İzmir’in can (su) damarı ÇAMLI Barajının yapımını engelleyen, DSİ yatırım listesinden çıkmasını sağlayan,
• Bakanlar Kurulu kararı ile “acil kamulaştırma hakkı” kazanan, mahkemede tökezleyen,
• 1. derece sit alanından izin almadan yüksek gerilim hattı geçirmeyi deneyen, direkleri dikebilen, mahkemece diktiği direkler sökülen,
• İzmir B.B. Alt Yapı Koordinasyon Kurulu (AYKOME)’ nin kazı izini ile Seferihisar’dan enerji almaya başaran,
İzmir’in en güzel bağlarının bulunduğu Efemçukuru ve Çamlı Baraj alanında siyanürle doğa katliamına göze alan gözü dönmüş altıncı firma TÜPRAG’ ın (EUROGOLD), asıl niyetleri bu günlerde ortaya çıktı.

TÜPRAG, AKP iktidarından aldığı güçle ruhsat alanını genişleterek (Ruhsat Sahası Yüzölçümü :30 km²) ve KOZA (14,79 km2) cennet bahçesi EFEM ÇUKURU’ nun her noktasında sondaja başlamıştır. Bu çaba engellenemez ise YARIMADA’nın tamamında çok ciddi bir doğa katliamı yaşanacaktır.

ARKADAŞLAR,

ALTINCI firma TÜRPAG, Ticari üretime 2011 yılının üçüncü üç aylık döneminde başlanmıştır. Yakında hizmete alacağı SAG/Bilyalı öğütücünün kullanıldığı öğütme devresini takiben gravite ve flotasyon devresinin uygulanmasıyla günde 1.100 ton cevher işlenecektir.

Düşünün… İzmir’in cennet bahçesi EFEMÇUKU’runda günde 1 100 ton toprak alt üst edilecek, içindeki cevher alınırken, milyon yıllık ağır metaller açığa çıkacak ve bu atıklar ÇAMLI BARAJI sahasına istiflenecektir. Her yağmurda biraz siyanür, bir parça ağır metal vb.. bizim su ve besin zincirimize karışacaktır.

Bu gelişmelere karşı AKP hükümetinin önerisi, Güzelbahçe’de yeni bir Onkoloji İhtisas Hastanesinin açılması önerisidir.

SU MU, ALTIN MI ? HAYAT MI, SİYANÜR İLE KİRLENMİŞ ÇEVRE Mİ ?

KARAR VER ! … ŞİMDİ SÖZ SIRASI SENDE … ŞİMDİ MAHALLİ SEÇİM DÖNEMİNE GİRİYORUZ !…

SENİN ADINA KARAR VERECEK VEKİLLER, SANA GELİP OY –YETKİ- İSTEYECEKLER.
ŞİMDİ GÜÇ SENDE…

CENNETBAHÇESİ EFEMÇUKURU ve İZMİRİN SU PINARI ÇAMLI BARAJI MI ?
TÜPRAG (EROGOLD) VE HEMPALARININ ÇIKARLARI MI ? SİYANÜRLE KİRLENMİŞ ÇEVRE Mİ ?

Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,
akar suyun,
meyve çağında ağacın,
Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına :
– çürüyen diş, dökülen et -,
bir daha geri dönmemek üzre yıkılıp gidecekler.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nazan Gürgüc dedi ki:

    Doğan Şahin, Fatma Yöney facebook da iletiyi beğendiler..

  2. Merih A.Yücel dedi ki:

    Efemçukuru’nda siyanür kullanamıyorlar. Galeri açarak ilerliyorlar. Ancak, gravite ve flotasyon esnasında açığa çıkan NO2 VE SO2 havadaki nemle birleşip, HNO3(nitrik asit) ve H2SO4(sülfürik asit) olarak toprağa inip, arsenopiritli topraktan arseniği ve ağır metalleri ayırarak yer altı sularına verecek. Geri kalan altınlı cüruf ise siyanürle işlenmek üzere, kamyonlarla Uşak Kışladağ madenine taşınacak. Bu İzmir ve çevresinin yer altı suları için çok büyük tehlike . Ama hiç kimse su yerine zehir içeceğini bilmiyor.