ALTIN 789,77
DOLAR 13,8164
EURO 15,6712
BIST 2.038
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Çok Bulutlu

Su= Ab-ı Hayat, Çamlı Barajı ? – Desalinasyon ? Muammer Argün

18.08.2014
1.582
A+
A-

Mevsimler şaşırdı. Eyyamı bahurdan daha sıcak günler yaşıyoruz. Sn. N.Öztüre’nin 2.Agustos tarihli yazısında “SU”yun önemi özlü şekilde anlatılmış. “Canlılar için SU hayattır !”
Başka bir “Bilim Teknoloji” dergisi de bu hafta kapak yapmış: “Felaketlere Alışın: Artık yeni “NORMAL İKLİM” Böyle…” diyor. Ekliyor, “İklim değişikliği: Yiyecek ve Su Kıtlığı”.
İnsanlık (ABD dahil) 2008 de yaşanan New Orleans sel baskını ve da dün gibi Bosna Hersek, Hırvatistan’da.. yaşanan, yüz yılın felaketi diye nitelenen sel baskınlarından sonra, iklim değişimini yadsımıyor. Gün güne alınan önlemler artıyor.
YA BİZ NE YAPIYORUZ ?
İzmir’in damı, YARIADA’ nın su pınarı, irem bahçeli Efemçukuru’ nda ALTIN MADENİ işletmesine izin veriyoruz. Yani çevredeki 5 adet BARAJ, 7 tane GÖLET’ in yer aldığı bölgeyi, altın madenci ELDORADO GOLD firmasının karı uğruna, AĞIR METALLERLE ZEHİRLENMESNİ GÖZ YUMUYORUZ !…

Eldorado Gold bunu nasıl başarıyor ? YARIMADA’ nın gelecekteki su ihtiyacını karşılayacak olan ÇAMLI BARAJI, DSİ ile ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’ nın kurduğu bir kumpasla ENGELLENİYOR ve altın işletmesinin önü açılıyor!… Altıncı firma bu günlerde, yeraltında açtığı galeriler içinde çalıştığından çevreye ve yeraltı sularına verdiği zarar şimdilik göze batmıyor. İleriki dönemde bütün atıklar maden çevresine istiflenecek, gözümüz görecek.

Lakin vakit geçmiş olacak !…

Çamlı Barajını yapmak için çırpınan İzmir B.B. ve İZSU; ÇED alabilmek için mahkeme kapılarını arşınlıyor? Ancak bu kumpası aşmak için maalesef dişe dokunur bir çalışma yapmıyor !..

KUMPAS NASIL ÇALIŞIYOR ?

DSİ tarafından 1997 yılında planlama çalışması tamamlanan ve Yatırım Programına alınan Çamlı Barajı, yine DSİ’ nin önerisi ile “2028 yılına kadar İzmir’in Su ihtiyacı Manisa Gördes Barajından karşılanacağı için ÇAMLI BARAJI”, yatırım programından çıkartılmıştır, diyor. (İzmir B.B.’nin 1999 yılında “barajı yapmaktan vazgeçtik” yazısı ile Kumpasa katkı sağladığını üzülerek ifade etmek mecburiyetindeyiz.) (İzmire 140 km uzaklıktaki Gördes Barajının bugün (15.08.2014 tarihinde) doluluk oranı %14,27. Bu oran 2028 yılında ne olacak dersiniz ???:):)
Çevre ve Şehircilik Bakanlı’ğı da DSİ’ nin görüşüne istinaden, İzmir B. Belediyesinin Çamlı Barajı ÇED olumlu raporunu onaylamıyor. Baraj yapımına bir türlü başlanamıyor?
Bağımsız Türk Yargısı, altın madeni işletmeciliğinin çevresel yıkımlarına görmezden gelip; “DSİ’nin baraja gerek yok dedi anlaşıldığından ELDORADO GOLD’a izin” veriyor. Davalar kaybediliyor… Böylece Yarımada’ nın su pınarı ağır metallerle kirletilmeye devam ediliyor.
HEPSİ BU KADAR MI ?
Maalesef… Kumpas “kutsal” izinle kurulduğundan, ELDORADO GOLD şımarıyor. İştahı da çok artıyor. Çünkü bölgedeki altın tenörü, ne yazık ki, dünyanın en zenginlerinden…
Çalışma izni yıllık 400.000 ton/yıl iken, kapasiyesini tam 2,4 kat arttırarak ÇED OLUMLU İZNİ almayı başarıyor (2012). Yani yıllık 600.000 ton altın ve ağır metallerle yüklü (arsenik, antimon, cıva, pirit, vb…) cevher, bilyalı değirmenlerle 10-70 mikrona kadar öğütülüp, un ufak ediliyor. Önce santrafuj sistemi ile ikinci adımda flatasyon havuzlarında yüzdürerek zenginleştiriyor. Flatasyon amacı ile yıllık 60,000 kilogram Bakır Sulfat (CuSo4), 60,000 kilogram NaSH ve diğer kimyasalların kullanılıyor. Flatasyon atıklarının ve galerilerde oluşan günlük 1500 ton/gün sızıntı suyunun nereye deşarj edildiği belli değil ? Bölgede 2012 yılında yaşanan Kokarca deresi kaynaklı hayvan ölümlerinin nedeni bu atıklar mıydı?
Çamlı Baraj Havzası dolayında 5 adet BARAJ (Tahtalı, Kavaklıdere, Balçova, Seferihisar ve Ürkmez Barajları) ve 7 adet GÖLET (Segen, Yeniköy, Çatalca, Balaban, Ulamış, Urla Bademler ve 9 Eylül Göletleri) yer alıyor. Bölge gerçekten İzmir’in TEK SU TOPLAMA HAVZASI !…
Tabii KUMPAS’ ın yan dekorları olan ve özellikle Efemçukuru için değiştirilen “2560 sayılı yasanın 20. maddesinde yapılan değişiklik”, 31 Aralık 2004 tarihinde değiştirilen “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği”, Mutlak koruma alanları ile Kısa ve Uzun Mesafeli Koruma Alanlarında Yapılan Değişiklikler… ile sahneye konan OYUN bu güne kadar başarı (!) ile sürdürülebiliyor.

ÇOCUĞUMA NASIL HESAP VEREBİLECEĞİM ?

Şimdi SÖZ SIRASI BİZDE olmalı… Deniz suyundan DESALİNASYON ile su üretmeye geçmeden, “Son ırmak kurumadan, son ağaç yok olmadan” irem bağı EFEMÇUKURU ve ÇAMLI BARAJI su havzasını, KUTSAL BİR EMANET gibi korumalıyız !…

KUMPASI açığa çıkarmalı, yargılamalıyız !…

HAYAT MI, SİYANÜR İLE KİRLENMİŞ ÇEVRE Mİ ? CEVAP VERMENİN TAM TAM ZAMANI…

Not : Ülkemizin yeraltı zenginliklerini “üreterek çoğaltan, koruyarak geliştiren bir anlayışla” ulusal gelirimize katmak görevimizdir.

Muammer Argün

Reklam
ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.