ALTIN 473,85
DOLAR 7,5511
EURO 8,9554
BIST 1.111
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 31 °C
Az Bulutlu

Son Kaleler…Zeki KIVRAK

28.06.2016
1.835
A+
A-

İçim cız etti. Son kalelerden birisi daha düştü.
Tolon Paşa nın son yazısından söz ediyorum.
Medya cambazlarının tam da istedikleri şekilde düşünmeye başlamış o parlak beyin. Hem de aynı kelimelerle, aynı deyimlerle. Mahmut Tolon güncel konulardan, ve özellikle izlediği medya kanallarından öylesine etkilenmiş ki, onlarla aynı kelimeleri kullandığının farkında bile değil.
Halbuki güncelden kopup, Anaxogoras ‘ı ay yüzeyinden koparıp, doğup büyüdüğü topraklara, Urla’ya kondurmaya çalışan muhteşem bir sıradışı kişiliktir o.
Sonunda sıradışılıktan istifa etmiş anlaşılan, medyanın, özellikle de PO yu alavere dalavere ile elegeçiren medyanın kullandığı aşağılayıcı kelimelerle siyasete bulaşmaya çalışıyor.
Yok Tolon Abi geç bunları, bu senin alanın değil. Bu senin tarzın hiç değil.
Halbuki ben senin çok daha güncel bir konu olan Helyum gazı kaynakarının nasıl da hızla yokolduğundan dem vurmanı beklerdim.
Eminim farkındasındır ama dünyada Helyum gazı kalmadı sen hala siyasetten bahsediyorsun.
Yeminle.
Bilim dünyası uzun süredir panikteydi, Tolon Paşa Hazretleri atladı, hayret!
Gaz deyip geçmeyin. Hele hele Helyum Gazı hiç demeyin, hayati derecede önemli. Gaz biterse işimiz zor.
Tamam, nikah sonrası helyum gazlı balonların önünde fotoğraf çektirmeyiz.
Avrupa ‘da hayal mi gerçek mi bir türlü anlayamadığım Hadron Collider denemelerini de pas geçeriz, çünkü helium gazı olmadan o devas mıknatıslar bir türlü soğutulamıyor.
Denize dalmasak ta olur, benim kulaklar patlak, dalamadığım için dalgıçları kıskanıyordum zaten. Ya da Tüplerde %20 Oksijen %80 heliyum yerine belki başka bir karışım bulunur.
Ama abi, bilir misin ki, artık marketlerde süpermarketlerde bip bipli helyum neon lazerli alışveriş yapamayacağız?
Peki ona da bakkal Necati amcayı koyduk, alışverişi o hesaplar.
Ama ya uzaya artık uydu gönderemezsek napcez be abi?
O namussuz gaz olmadan uyduları ve roketlerini soğutmak mümkün değil. Amerika ile nasıl konuşacağız. Ya da nasıl televizyon izleyeceğiz?
Ve de en önemlisi senin konu, tıp. MRI tarayıcılardaki süper mıknatıslar da Helyum ile soğutuluyor.
Şimdi anladın mı Helyum biterse ne halt ederiz diye kaygılanmamın nedenini?
Düşünebiliyor musun, helyum biterse hastanelerdeki tüm MRI lar mort. Kaldık mı gene Doktor Faruk Amca’ nın müneccimlik yeteneklerine? (Not: Doktor Faruk Amca, Amerikadaki sevimli aile doktorumuz. Ama yaş münasebeti ile adamcağız hiç MRI görmemiş. Sinüzit ameliyatım öncesi beraber zor söktürmüştük benim MRI taramalarını.)
Neyse, haydi müjdeyi de vereyim. Galiba umut ışığı görüldü. Evren de çok bol olmasına rağmen, dünamızda son derece nadir olan Helyum gazı için yeni kaynaklar keşfedilmiş. Nerde mi, Tanzanya ‘da. Hem de tam tamına 1 milyon MRI cihazına yetcek kadar bol miktardaymış.
Bak son uyarım. Sen siyasetten vazgeç. Eline yüzüne bulaştırıyorsun.
Hiç değilse gündemini kaçırıyorsun…

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. motion dedi ki:

  https://mahmuttolon.wordpress.com/2016/06/27/darp-tehdit-ve-darbe-ile-cozulmez/#more-4250
  Zeki Kıvrak dostum bu yazıya cevaben yazmış. Ne güzel farklı fikrlere sahibolmak.

 2. Işık Emre dedi ki:

  Sevgili Tolon Paşa, Haziran 1 de Yazdığın yazıya sadık kalabililseydin Z. Kıvrak dostuğumuzun yazdıklarına gereksinim kalmayacaktı.. Yine Kıvrak dostumuzun kalemiyle (ki bu Söylem çok Hoşuma Gittiği için tekrarlıyorum) Tolon paşa nın 1 Haziran, ” Ne Yersen Ye ” adlı yazısından bazı bölümleri aşağıda tekrarlamak istiyorum., Yazıyı okuyunca sevinmiş, Tolon paşa kurtuluyor şükür diye ümitlenmiştim.. ama Heyhat.. yazıdan bir bölüm aşağıda ;

  Ne Yersen Ye

  “Cumhurbaşkanımız “ey Müslümanlar çoğalın” türünden bir beyanat vermiş. Dünya basınında Trump’dan fazla yer almış. Bir dostum da Cumhurbaşkanımızın beyanatı üzerine bana yazdı:

  “ E hadi doktor, memleket hizmet bekler” diye. Sanıyor mu ben gayrete gelip bir iki çocuk daha yapmaya çalışacağım? Yoksa sanıyor mu ben anlatacağım tekrar baştan : “yok efendim Hz Muhammed yaşarken dünyada 300 milyondan az insan varmış, İstanbul’un fethinde yaklaşık 500 milyon”.

  Bana ne? Tam tersine ben ananemden öğrendiğim gibi kendime dedim ki: “Allah sana akıl fikir versin!” Çifte hacı olan teyzem de benzer şeyler söylerdi.

  Ben apayrı bir perhiz türü seçtim kendime : “Ne yersen ye!” Hala, Elhamdülillah, sağ liberalim, hala Marx falan arada okuyup adamın doğadan ne denli kopup böylesine ilginç bir inanç sistemi kurmasındaki ruh halini anlamaya çalışıyorum. Belki kominizm felaketi hakkında bir de kitap yazacağım, başlığına karar veremedim.

  Ama perhiz? Yok abi, bu yaştan sonra beni “Ne yersen ye “ diyeti paklar. Şimdi ana ilgi alanım az okumak, katamaranların yelkendeki üstünlüklerini kavramak falan. Büyüyünce belki bir tane alacağım. Elitizmin sonu mu? Anlamam ağabey. Arada gene yazarım. Belki de daha bile eğlenceli olur? Nüfus falan kafa yormak ise beni aşar abi. Hep kırk yıl sonradan, yani pardon, önceden gündemi kovalamaya çalışmaktan sıkıldım abi…”

  Keşke bu yazdıklarına sadık kalabilseydin Tolon Paşa ?

  Kıvrak dostumuzun söylediklerine katılıyorum, her kes kendisinin bildiği konularda daha etkili ve faydalı olabilir.. Siyaset tamamen ayrı bir saha. Ordan burdan okuyup duyduğumuz konular hakkında yazacaklarımız, Paşanın son yazısında olduğu gibi, gerçek dışı yorumlar oluyor, çünkü gerçekle ilgisi yok, algı operasyonuna senin gibi parlak bir kafanın böylesine boyun eğmesi pes dedirtiyor.. Eğer siyasi söylemlerde bulunacaksanız söylediklerinizin gerçekten araştırılarak, farklı karşıt görüşler incelenerek, belgeler ciddi bir şekilde tetkik edilerek beyanda bulunulması toplum ve kendi sağlığımız için gereklidir.. Duyarlı bir insan olarak bu çok önemli..

  Yazıyı okuyunca bende Kıvrak dostumuzun yazdıklarına benzer şeyler yazmayı içimden geçirdim.. ama vazgeçtim çünkü yine Paşa’ nın yazdığı bir kaç yazıya benzer eleştiriler yaptığım zaman bana ” artık bana yazma ” ültimatomu geldi ve bunun üzerine yarımada.org dahil kendisine yazdığım yazılara son verdim..
  Bu yüzden Kıvrak’ın yazısına sevindim, hislerime Tercüman olduğu içinde kendisine teşekkür ediyorum..

 3. Işık Emre dedi ki:

  Şunuda ilave etmeden geçemeyeceğim ; Farklı fikir başka, yanlış bilgi başka….