ALTIN 533,61
DOLAR 9,3418
EURO 10,8711
BIST 1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24 °C
Az Bulutlu

Sınavlar, Kürtaj vs.- Mahmut Tolon

29.05.2012
1.648
A+
A-

 

 

Ösym konusundaki son haberleri duydunuz mu?  Üzülme bitince 30 sene sonra olacakları düşünüp sonunda sevinmeye karar verdim. Bomba gibi bir nesil yetişecek bu sınav kargaşası sonunda.Bir şeye güvenmemeye, kendi kafalarını kullanmaya alışacaklar. Bundan bir yıl evvel yazdığım bir yazıyı  kürtaj olayı da aniden patlayınca aynen tekrar yayınlamaya karar verdim.

Bahçelerde Kereviz Gel bize bazı bazı ve Sınavlar

Bir varmış bir yokmuş bir ülke varmış. Bu ülkede mühendisler odası, hekimler odası, genelkurmay, avukatlar odası, dini-ayet başkanlığı var imiş.Hepsi de politikayla meşgullermiş; o denli meşgullermiş ki hekimler odası örneğin akademik titr olan prof. doç. gibi titrlerin etik olarak muayenehanelerde kullanılmasını önleyememiş, veya bu konu ile fazla ilgilenmemiş. Genelkurmay başkanı bir zamanlar habire politik veya ikaz mahiyetinde demeçler verirken sınırdaki mayınlar hakkında bir fikir beyan etmeyi gerekli görmezmiş.Elektrik özelleştirmesi ve dağıtımında örneğin elektrik mühendisleri odasından her bir üye, enerji gereksinimleri için ciddi çalışmalar yapıp kamuoyuna sunacağına vatanı kurtarmak ile meşgulmüş.

Avukatlar odası gerekli bir anayasa taslağını kamuoyuna sunmak yerine ve hala geçerli olan Hanım, Bey, Paşa gibi tabirleri yasaklayan kanunların artık çağdışı kaldığını söyleyeceklerine ve alternatifler geliştireceklerine vatanı kurtarmak ile meşgullermiş. Ancak tanıdık simalar aylar ayı cezaevinde kısmen neden yattıklarını bilmeden yatınca, insanlar hukuk sisteminin nasıl olduğunun farkına varırlarmış.

Politikacılar önemli insanlarmış, erken emeklilik falan ve hala bu dünyada otomofiller tek ülke olarak noterlerde alınıp satılırlarmış meşguliyet ve kırtasiye ve kazanç olsun deyyü. Bu halk hala kendi milletvekilini seçemiyormuş. Seçim diye liderlerin vekillerini seçiyorlarmış. Acaba böyle seçimlerde oy kullanmanın incigalik ne manası varmış? Mühim insanlar olan liderler özel jetlerle sağa sola gidip tercihan deniz kenarında önemli toplantılar yaparlarmış.Din adamları da devletten maaş alırlarmış ve devlet hangi mezhep ve dini uygun görürse o şekilde. Halbuki o ülke dininde kast olarak bir din adamı sınıfı yok imiş. Ama insanlar birbirlerine güvenmezler imiş, onun için her şey merkezi olmalıymış.

Eee tüm bunlar böyle de eğitim farklı mı? Dershaneler yarışadursun bazı sınav salonlarında sadece genç kadınların bazılarında genç erkeklerin sınava girmesi gibi bir skandalı bile sineye çeken bir de halk varmış. Bu ülkede bağrı açık ösymyökslk başkanı saf ve bakir bıyıklı belli ki temiz çocuk bir adam da sınavlar hakkında demeçler verirmiş. Çocukların ne olacağı merkezi sistem sınavlarla belirlenirmiş ve bu işten kazanan üzüm salkımı gibi teşkilatlar varmış.. Zaten bu çocukların geleceklerinin bu tek veya iki merkezi sınavla belirlenmesi bu çağda yeter skandal değilmiş gibi. Onlar ermiş kerevetine biz görüyoruz mürüvetini, develer pireli iken, tellaklar kayıp buzda düşüvermişler. Ne arıyorlarmış tellaklar buzda acaba? Merak etmeyelim yakında buz da kalmıyacakmış küresel falan olarak zaten.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.