ALTIN 472,38
DOLAR 7,6058
EURO 8,9636
BIST 1.105
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29 °C
Parçalı Bulutlu

Seferihisar’ın ‘usta’ fabrikası var

09.04.2013
1.458
A+
A-
Seferihisar’ın ‘usta’ fabrikası var
Reklam

Gençlerimizin bilgi ve becerilerini artırarak iş hayatına donanımlı bir şekilde hazırlanmalarını, zamanında mesleği ile eğitimden geçmemiş yetişkinlerin de mesleklerinde en yüksek verime ulaşmalarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Seferihisar 11 Eylül Meslek Okulu, zanaatkar fabrikası gibi çalışıyor.

Gençlerimizin bilgi ve becerilerini artırarak iş hayatına donanımlı bir şekilde hazırlanmalarını, zamanında mesleği ile eğitimden geçmemiş yetişkinlerin de mesleklerinde en yüksek verime ulaşmalarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Seferihisar 11 Eylül Meslek Okulu, zanaatkar fabrikası gibi çalışıyor.

Güzelbahçe’den Özdere’ye, Seferihisar’dan Menderes’e kadar geniş bir alana hizmet veren merkezde genç ve yetişkinlere 153 dalda eğitim veriliyor.

Hizmet ettiği alan itibariyle Seferihisar’ın en geniş tabanlı eğitim kurumu olan okulda kuaförlükten oto tamirciliğine, ayakkabı boyacılığından restoran işlemeciliğine kadar her alanda zanaatkar yetiştiriliyor.

Kişilerin bir işyeri açacakları zaman okulun farkına vardıklarını ve önemini kavradıklarını kaydeden Okul Müdürü Necmettin Adanaş, “Pek çok kişi bizim zanaatkar yetiştirdiğimizi bilmiyor. Ama bir işyeri açacaklarında kendilerinden ustalık belgesi isteniyor, o zaman bize başvuruyorlar. Çünkü işyeri açmak için gerekli olan ustalık belgesi sadece bizden alınabiliyor. Çıraklıktan gelenler de artık ustalık belgeleri olmadan işyeri açamıyorlar” dedi.

Müdür Adanaş, meslek okulundan diploma almayan kişilerin çıraklık ve ustalık yapamadığını, işyeri açamadığını belirterek, “Ancak bir okul gibi sekiz saatlik eğitimimiz yok. Kurumumuza devam edenler, haftanın bir iki günü derslere girip diğer zamanlarda işyerlerin staj veya çalışma yapabiliyor. İleride bir işyeri açmayı düşünenler de müdürlüğümüze müracaat ederek kayıtlarını yaptırabilir. 153 meslek alanında kayıt kabul ediyoruz” diye konuştu.

OKULUN AMACI

– Çırak yaşında olup da okul sistemi dışında bulunan gençlere temel meslek eğitimi vermek ve bunları işe yerleştirmek,

– Gençlerin uygun meslekleri seçmelerine seçimine rehberlik yapmak,

– Geleceğini bir işyerinde çalışarak kurmaya çalışan gençlere meslek eğitimi vermek.

– İş hayatı içinde bulunan 15-18 yaş grubundaki gençleri eğitim süresince sosyal güvenlik şemsiyesi altına almak.

– Çeşitli mesleklerde kalfalık ve ustalık standartlarını belirlemek, işyerlerinde öğrenilemeyen iş ve işlemleri ders araç ve gereçleriyle zenginleştirilmiş laboratuar ve atölyelerde öğretmek.

– Kalfa ve ustaların meslek kurslarıyla, mesleklerinde gelişmelerini sağlamak.

– Ustaların, çırak öğrencilere sanatlarını daha iyi öğretmelerini sağlamak amacıyla “Usta Öğreticilik” yönünden gelişmelerini sağlamak. İş hayatında çalışma disiplinini sağlamak,

– Eğitim kurumlarıyla iş hayatı arasında işbirliğini geliştirmek, iş hayatının belli bir düzene bağlanmasına katkı sağlamak.

– Yapılan işlerin teknolojisinin, kalitesinin ve veriminin yükselmesini sağlamak.

– Çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek ve çeşitli meslek kursları açmak suretiyle sanayimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla açılan eğitim kurumlarıdır.

20130407_711801

20130407_711803

kaynak:seferihisar.com

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.