ALTIN 458,62
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
BIST 1.124
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27 °C
Parçalı Bulutlu

Seferihisar, İnşaat sektörü sarsıntıda

01.09.2013
2.045
A+
A-
Seferihisar, İnşaat sektörü sarsıntıda
Reklam

Seferihisar, İnşaat sektörü sarsıntıda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl çıkardığı, uygulamaya geçilmesi için de bir yıl süre tanıdığı Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği uygulaması, inşaat sektörünü çökertti. Bakanlık yönetmeliğine göre ilçe belediyelerinin 1 Haziran 2013’ten itibaren imar yönetmeliği yapamaması, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de Ankara’ya gönderdiği yönetmeliğin Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girebilmesi için gerekli bakanlık onayını alamaması yüzünden küçük parsellerde inşaat yapılmasını imkansız hale geldi.

BÜYÜKŞEHİR BAKANLIĞI, BAKANLIK BÜYÜKŞEHRİ ADRES GÖSTERİYOR

Çözümsüzlük süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, 31 Mayıs 2012 tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde belediyelerin Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne uygun olarak imar yönetmeliklerini hazırlaması ve bakanlık onayından sonra Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmesi şartını getirmesi ile başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de 1 Haziran 2013’ten itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni yönetmeliği doğrultusunda uygulamalara geçince kentteki çok sayıda inşaat projesini durdu. Çünkü yeni yönetmelik, bitişik parsellerdeki imar oranını sınırlıyor, yola sıfır yerlerde çıkmalara izin vermiyor, 3 katlı binaya asansör boşluğu mecburiyeti getiriyor, yol cepheleriyle arsa derinliklerinde yeni kıstaslar ön görüyordu. Bu da İzmir ve çevresindeki küçük arsalarda inşaat yapımını olanaksız hale getirdi.

PROJELER ASKIDA

Bakanlığa plan göndermedikleri iddiasının doğru olmadığın söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, revizyona tabi tuttukları planın Bakanlık’tan döndüğünü açıklarken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, İzmir Büyükşehir’den Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne uygun çalışma beklediklerini ifade ettiler.

İzmir’de Buca, Karşıyaka, Konak ve Bornova belediyeleri hazırladıkları imar yönetmeliklerini bakanlığa gönderdi. Ancak bakanlık, 1 Haziran’dan sonra imar yetkisinin Büyükşehir’e geçtiğini gerekçe göstererek bu imar yönetmeliklerini kabul etmedi.

1 Haziran’dan itibaren İzmir’de Çevre Bakanlığı’nın planlı alanlar tip imar yönetmeliği devreye girdiği için de ilçe belediyelerinin eli kolu bağlandı. Yönetmelik, İzmir’in alt ölçekli planları ile uyuşmayınca belediyelerin imar müdürlükleri mevcut durum ile yönetmelik arasında kaldı. Belediyeler ruhsat ve imar durumu veremez hale düştü, yüzlerce müteahhidin çok sayıda projesi durma noktasına geldi.

Müteahhitler Federasyonu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Necip Nasır, konuda Büyükşehir Belediyesi’nin hatalı olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çağrısına rağmen yönetmeliğe uygun ve kente özgü imar yönetmeliği hazırlayıp bakanlığa göndermediğini öne sürdü. Nasır, ilçe belediyelerden de ruhsat ve imar durumu alamadıklarını, milyonlarca liralık yatırımın askıda kaldığını, İzmir’de inşaat sektörünün çöktüğünü öne sürdü.

Nasır, “Bu yönetmelik İzmir’in gerçekleriyle örtüşmüyor. İzmir’de üst ölçekli planlar olmadan alt ölçekli planlar yapıldı. Her gelen belediye yönetimi kendine göre alt plan yaptığı için bakanlığın çıkardığı yönetmelik, çözümsüzlük getiriyor.

Çekmelerle, çıkmalarla, parsellerdeki yapılaşma oranıyla ilgili karmaşıklık var. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde ‘bitişik nizamda yüzde 50’den fazla inşaat kapama yapılamaz’ deniyor. Bir imar adasında parsellerin aynı nizamda olması gerekiyor.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.