ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

Seferihisar İmar Müdürlüğünde Skandal!

05.08.2013
4.042
A+
A-
Seferihisar İmar Müdürlüğünde Skandal!
Reklam

Seferihisar İmar Müdürlüğünde Skandal!

Doğanbey’deki bir imar yanlışlığın vurgulayan haberimize Seferihisar, Ürkmez ve Doğanbey’den büyük destek yağarken, kendilerine bölge planlı alan olmadığı için yıllardır imar izni verilmeyen vatandaşlar, MİR Tatil Köyü’ne nasıl ruhsat verildiğini soruyor.

İşte imar skandalına tepki gösteren vatandaşların haklı haykırışları:

1- Geçici (muvakkat) ruhsat kanunsuz! Geçici ruhsat verilmesi gereken alanlarda aranılan ön şart, İmar Kanunu’nun 21 Maddesi’nde yer alan “Planlı alanlar tip imar yönetmeliği”dir.

Bu yönetmeliğe göre söz konusu tatil köyüne ‘gecici imar’ verilemez…

2- Encümen üyeleri kandırıldı mı?

Yaklaşık iki yıldır Doğanbey Sakızağacı’nda deniz cepheli ve üç dönümden fazla alanda kaçak yapılarla hizmet veren, müşteri kabul eden MİR Tatil Köyü’ne verilen ruhsatın Belediye Encümeni’nden geçirilerek yasal hale getirilmesi ile de olayda encümen üyeleri yanıltılmıştır.

Zaten imar müdürlüğünün bağlı olduğu Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Durmazer de, “Karardan haberim yok? Ben zaten geçici ruhsat verilmesine karşıyım” demektedir.

O halde imar müdürlüğü bu ruhsatı nasıl ve hangi yasaya dayanarak vermiştir?

3-Başkan Soyer yanlış uygulamaya el koyacak mı?

Seferihisar Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde yaşanan geçici ruhsat verme skandalından bilgisinin olmadığı belirtilen Belediye Başkanı Tunç Soyer, yanlış uygulamaya el koyacak mı?

Vatandaşlardan gelen bu görüşler doğrultusunda Mir Tatil Köyü’ne geçici ruhsat verilmesi için Seferihisar Belediye Encümeni’ne teklif veren Seferihisar İmar Müdürlüğüne soruyoruz!

Doğanbey’deki ‘Mir Tatil Köyü’ne verilen geçici ruhsat, planlı alanlar tip imar yönetmeliğine uymadığına göre hangi kanunun hangi maddesine dayanarak ruhsat verilmiştir?

Kanun ne diyor?

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM

Genel Hükümler Kanunun başlığı bu!
Peki, bu alan, planlı alanlar tip imar planları kanunu kapsamına mı giriyor?
Ve işte kanun!

Madde 21 – İmar planlarında, iskan hudutları içinde bulunup da umumi hizmetlere ayrılan yerlere rastlayan arsaların, bu hizmetler için gereken kısmı ayrıldıktan sonra geriye kalan parçalan imar planı ve bu yönetmelik esaslarına göre müsait ise parsellere ayrılabilir.

Keza, imar planı ve yönetmelik esaslarına göre müsait olduğu takdirde, bunlar üzerinde yapı izni verilebilir. Tamamı umumi hizmetlere ayrılan yerlere rastlayan veya kalan parçası plan ve yönetmelik hükümlerine göre yapı yapılması müsait olmayan arsalar, kamulaştırılıncaya kadar sahipleri tarafından olduğu gibi kullanılmaya devam olunur.

Bu gibi yerlerden 5 yıllık programa dahil bulunmayanlarında; yükseklikleri tabii zeminden (6.50) m. yi, brüt inşaat alanı (250) m2. yi geçmemek, mümkün mertebe sökülerek başka bir yere nakli kabil malzemeden ve buna müsait bir sistemde inşa edilmek şartı ile ve yine imkan nispetinde mevcut ve müstakbel yol güzergahlarına tesadüf ettirilmemek suretiyle imar planı tatbikatına kadar, sahiplerinin isteği üzerine Belediye Encümeni’nce muvakkat yapı yapılmasına izin verilir.

Bu yapının, imar planına göre bulunduğu bölgenin özellikleri ve Belediye Başkanlığı’nın teklifi de göz önüne alınarak hangi maksat için yapılıp kullanılabileceği Belediye Encümeni’nce tayin ve tespit olunur.

Mülk sahibi bu maksadın dışına çıkarmaz. Muvakkat ruhsat süresi 10 yıldır. Yapı izni verilmezden önce belediye encümeni kararının gün ve sayısının 10 yıllık müddet için muvakkat inşaat olduğunun ve diğer lüzumlu ölçü ve şartların, tapu kaydına şerh edilmesi gereklidir. Muvakkatlık süresi tapu kaydına şerh verildiği günden başlar. (Ek beş cümle:RG-1/6/2013-28664) On yıllık müddet içinde planın tatbik olunmaması halinde bu süre plan tatbik oluncaya kadar herhangi bir işlem tesis edilmeksizin kendiliğinden uzar. Bu yapılar geçici yapı ruhsatı alınarak inşa edilir, tamamlandığında ise geçici yapı kullanma izin belgesi alınarak kullanılır.

Ancak, kamulaştırılması gerektiği halde kamulaştırma kararı alınmayan, uygulama imar planına göre üzerinde yapı yapılması mümkün olan taşınmazlarda, malikinin talebi üzerine ilgili yatırımcı kamu kuruluşunun izni ve projeler hakkında uygunluk görüşü alınarak özel tesis olarak işletilmek üzere yürürlükteki imar planının yapılaşma ve kullanım kararlarına uygun yapı inşa edilebilir.

Planda idari tesis alanı, resmi kurum, resmi bina veya tesisler alanı olarak belirlenen alanlarda, büro ve hizmet binası yapılabilir. Bu durumda bu maddedeki azami ölçülere uyulma zorunluluğu aranmaz.

Ancak, bu yapılarda kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesis edilemez. Bu alanlar kamulaştırılırken üzerindeki yapılarla birlikte kamulaştırılarak hizmetin kesintisiz sürdürülmesi sağlanır.

Bir parselde birden fazla muvakkat yapıya izin verilmesi halinde bu yapıların inşaat alanları toplamı 250 m2. den ve yükseklikleri 6.50 m. den fazla olamaz. Plan tatbik olunurken, muvakkat inşaat ve tesisler yıktırılır.

10 yıllık muvakkatlık müddeti dolduktan sonra veya 10 yıl dolmadan yıktırılması veya kamulaştırılması halinde muvakkat bina ve tesislerin 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerine göre takdir edilecek bedeli sahiplerine ödenir.

İşte cevap bekleyen sorular.

Kanun yapımcısı demiş ki: Planlı alanlarda!…

Söz konusu alan planlı alanlara mı giriyor?

Planlı alanlara giriyor ise komşu parseller imarlı mı?

Onlara bugüne kadar niçin geçici ruhsat verilemedi.

Soruyoruz!
MİR Tatil Köyü, hangi imar planı içerisinde ve hangi iskan sınırları içerisinde ayrılan alandır?

Haber ve Fotoğraflar: Mustafa Karabulut

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.