ALTIN 483,03
DOLAR 7,8826
EURO 9,3148
BIST 1.206
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 25 °C
Parçalı Bulutlu

Seferihisar, Herkes Örnek Alsın- Öcal Uluç

21.11.2015
1.022
A+
A-

 

Haberi okuyunca inanamadım; zira yıllardan, uzun yıllardan beri “hasret kaldığımız” bir haberdi, bu!..

Belki “başka örnekleri” de orada burada olmuş olabilirdi, ama ben duymamış, okumamıştım, onun için “yazmak” ve “yazmak” ve de “yazmak” istedim.

Belki “başkaları da örnek alır” da, taa Ankara’nın ve siyasetin zirvelerinden başlayarak, yurdun en ücra köşelerine kadar yayılır ve “birlik – beraberlik” lafını, “sözde değil, özde olarak” hayata geçirilmesinin yolunu açar!..

Haber şu; “Antalya’nın Finike İlçesinin AK Partili Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, yanındaki heyetle birlikte Seferihisar’a gelip, CHP’li Belediye Başkanı Tunç Soyer’in misafiri olarak mandalina şenliğine katıldı.”

Bilindiği gibi, Finike Portakalı, California Üniversitesi’nin bütün dünyada yaptığı bilimsel araştırmalarda “kalite” olarak “birinci” sıraya konulmuştu; şimdi Finikeliler, “mandalinalarını da aynı seviyeye yükseltme çalışmaları” yapıyorlardı.

Başkan Sarıoğlu da, “mandalina konusunda büyük mesafeler kateden” Seferihisar’a, Finike Üretici Birliği Başkan yardımcısı Salih Akdeniz, Ziraat Odası Başkan yardımcısı Durdali Uzunboy ve iki Belediye meclis üyesi ile beraber “neler yapıldığını görmek için” gelmişti.

Diyordu ki; “Coğrafi şartların bize sunduğu imkanlarla dünyanın en iyi portakalına sahibiz. Ama pazarlama noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Finike’de neredeyse her yerde tüccar var, kaliteli malımızın değeri hep düşük seviyelerde. Sizin mandalinada yaptığınız çalışmaları duyuyoruz ve çok başarılı buluyoruz. Bu nedenle hem festivalinizi hem de üretici birliğinizi yerinde incelemek ve bu bilgilerden faydalanmak için Seferihisar’a geldik. Benzer çalışmaları Finike’de yapmak istiyoruz.”

Seferihisar 16’ncı Mandalina Şenliği’nin ev sahibi olan Soyer de misafirine cevap veriyordu; “Biz ilk göreve geldiğimizde, üreticimiz üretmekten vazgeçmek üzereydi. Aradaki aracıların kazandığı, artık ilçenin en önemli geçim kaynağı olan mandalinanın para etmediği bir durum oluşmuştu. Üreticilerimizle birlikte Mandalina Üretici Birliği kurduk. Belediyemizce bir işleme / paketleme tesisi satın alarak birliğe devrettik. Şimdi üreticimiz malını kendi kesiyor, işliyor, satıyor. Aradan aracı firmaları çıkardık. En önemlisi Gümrük ve Tekel Bakanlığı’ndan ihracat yetkisi aldık. Ve birlik olarak aracısız ihracat yapmaya başladık. Geçtiğimiz yıl ilk kez Avrupa Birliği’ne, Almanya’ya mal satmayı başardık. Bu sene Hollanda ile çok önemli bir anlaşma yaptık. Finike Portakalı için yapacağınız çalışmalara yardımcı olabilmek için mandalina için yaptığımız bütün çalışmaların dosyasını size vermeye hazırız.”

Yurdun “diğer bölgelerinde” ne oluyor, nasıl oluyor bilmiyorum, ama mesela İzmir İlinde bir belediyenin yaptığı bir faaliyete, toplantıya “ne kadar önemli olursa olsun” başka belediye başkanlarının, hatta “aynı partiden olanların” bile bazen “hiç” katılmamasını, bazen de “tek tük” gelmesini “yıllar boyu garipsemiş”, ama sonra “kanıksamış” bir gazeteci olarak, “Seferihisar’da gerçekleşen” bu tabloyu alkışlıyor ve diyorum ki; “Ülkede birlik ve beraberliği güçlendirecek, siyasetteki gerilimi ve kavgayı asgariye indirecek, bilgi ve görüş alış verişini sağlayacak bu ‘uygar’ örnekten herkes ama herkes ders almalı!..”

                xXx

“Ciddi” hız kontrolü şart!..

“İzmir – Urla Hattı” için, bir başka haber daha aldım; “İzmir – Çeşme otobanının  İzmir tarafındaki ‘Narlıdere gişeleri’, Seferihisar Kavşağı’ndan hemen sonraya alınacakmış!..”

Mesai saatleri başlangıç ve bitiminde “İzmir içi Yarımada trafiğini hafifletecek ama, aynı saatlerde otoban trafiğini büyük ölçüde arttıracak bir uygulama” olacak.”

Önerim şu; eğer “böyle” olacaksa, “İzmir Çeşme arasında hız kontrolü ciddi olarak yapılmalı”; aksi hâlde, Allah göstermesin, o trafikte, “bugünün ciddi olarak denetlenmeyen hızları yüzünden” çok kaza olduğunu görebiliriz, bizden uyarması!..

 

Uluç’un Gözlem Gazetesindeki yazısından: www.gozlemgazete.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.