ALTIN 789,77
DOLAR 13,8164
EURO 15,6712
BIST 2.038
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Çok Bulutlu

Seçim Sonuçları Üzerine Görüşler- Bülent Akarcalı

06.04.2014
1.955
A+
A-

CHP çok ciddi kavramsal bir dönüşüme hazırlanıp, kendini Ana Muhalefet değil de Ana Seçenek, Ana Alternatif olarak tanımlayıp bu yönde çalışmadıkça toplumun geniş kesimlerine erişemeyecektir.

Doğu ve Güney Doğu’da hiçbir siyasi etkinliğe sahip olmadan, bölgedeki 17 ilin; 7’sinde %0.6 ile 0.8, öbür 7’sinde %1.1 alıp, diğer 3 il ile Orta Anadolu’da %4 lerde gezinerek Sosyal Demokrat bir parti oluna bilinir mi?

İşçi, esnaf, çiftçi, emekli, yoksul kesimler nezdinde var olmayıp, kıyı kentlerimizin burjuva diyebileceklerimiz ile büyük sermaye sınıfından destek alınarak nasıl Sosyal Demokrat olunur.

CHP Ana Muhalefetten Ana Seçenek partisine dönüşmeli demekten kastım: muhalefet yapma adına iktidarın her icraatına – yerine ciddi-ikna edici-yapıcı-kabul görücü başka öneriler sunmadan – karşı çıkma döneminin bittiğinin anlaşılmasıdır.

Yerel seçimde, çiftçiye mazotu 1.5 TL’ye satacağız demenin siyasi bir getirisi olamazdı. Tüm Belediyeleri de kazansanız mazot fiyatını düşürmek merkezi hükümetin elindedir. Bu tespitin Anadolu’nun en ücra köy kahvesinde yapılabileceğinizi bilmek zorundaydınız.

Bir maçı karşı takımın kötü ve yanlış oynama taktiğine dayalı kazanamazsınız.

CHP üzerinde zaten 40 yıldır bir kabus gibi var olan “her şeye hayır, renkli TV’ye hayır, Boğaz da birinci köprüye de, ikinci köprüye de hayır, Nükleer santrale hayır, termik santrale hayır, HES’lere hayır vs.” imajının kesinlikle silip yerine olumlu, yapıcı, önerici, seçenek sunucu bir algı yaratabilmelidir.

Yani hayırcı muhalefetten, araştıran-inceleyen-çözüm üreten SEÇENEK/ALTERNATİF sunan bir anlayışa ve bu anlayışın gerektirdiği yapılaşma ve çalışmaya dönüşmek gerekir.

Başarısızlığı örtmek amacıyla, AK Partinin eğitim seviyesi düşük kesimlerden daha çok oy alıyor iddiası veya inancı geçersizdir.

Sebep-sonuç bağlantısı dikkate alındığında, AK Partinin düşük gelirli kesimden oy aldığı daha net görünür. Düşük eğitim düzeyinin düşük gelire yol açtığını göremeyip seçmeni cahillikle suçlamak kolaycılıktır.

Eğitim düzeyinin yetersizliği seçmenin daha yüksek gelirli bir iş bulmasını veya kurmasını engellemektedir. Ama bu seçmenin eğitimsiz olması kültürsüz-bilinçsiz olması anlamına gelmez.

Anadolu insanımızın geleneksel sağduyusu ve siyasi olgunluğu yalnız romanlarda işe yarayan bir efsane değil, günlük gerçeğimizdir.

AK partinin aldığı oylar. ekonomik sıkıntıları, iktidarın sağladığı çok çeşitli sosyal yardımlar ve ücretsiz hizmetlerle aşan kesimlerden gelmektedir.

Düşük gelirli seçmen iktidardan elde ettiği imkanlar konusunda en hassas kesimdir. Merkezi hükümet ve belediyeler tarafından sağlanan onlarca yardım kalemi: Burslar, Okul kitaplarının ücretsiz dağıtımı, sağlık hizmetleri, sosyal yardımlar, gıda-kömür vs. yardımları düşük gelirli seçmeni mevcut düzeni korumaya itmektedir. Bu gerçeğe gelir dağılımında var olan ciddi dengesizlik de eklenince seçmenin siyasi olduğu kadar ekonomik düşündüğünü anlayabiliriz.

Bu seçmene somut ekonomik imkanlar sunmadan desteğini alamazsınız. Hele kış günü evinde yakacak kömürü olmayanı, kömür yardımı karşılığında oyunu satıyor diye aşağılarsanız, desteğini rüyada bile göremezsiniz.

Ülkenin bütün sathına dağılmış bir sol partisi olmayan Demokrasi topallar. Daha çok demokrasi isteyen önce toplumun her kesimine kendini kabul ettirecek beceriyi göstermelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.