ALTIN 471,63
DOLAR 7,7402
EURO 9,0701
BIST 1.145
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 28 °C
Az Bulutlu

Seçilmişler Türkiyesi ….Zeki KIVRAK

26.04.2015
1.310
A+
A-

HDP seçim beyannamesi atanmış değil seçilmiş bir vali çağrısı yapıyor. Kanaatimce doğru bir adım.
Ak Parti’ nin başkanlık yolundaki çabaları, çok farklı bir özlemden kaynaklanmıyor. Amaç çok açık; milletin kendini yönetme yetkisini önkoşulsuz kullanması, kullanabilmesi. Cennet-mekan Atatürk’ümüz de farklı bir şey söylememişti aslında: “Hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir!”
ABD deki sistemde, halkın bu yetkiyi mümkün olan en uç noktada kullandığından bahsetmiştim. Kasaba, şehir, kontluk, eyalet ve de federal yönetimlerde tepe yöneticiler, istisnasız bu çerçevede iş başına geliyor. Ayrıca, eğitim ve güvenlik yöneticileri ile mahkeme koordinatörleri de seçimle iş başına geliyorlar.
Yönetme yetkisinin atanmış değil seçilmişlerce kullanılması, bu yetkiyi kullanırlarken sırtlarını millete dayamaları pek çok problemin çözümünü de beraberinde getiriyor. En azından seçilmiş atanmış sürtüşmesi tarihe karışıyor.
Son yüzyıllık tarihimiz, ne yazık ki bu yetkinin koşulsuz olarak kullanılamadığının acı bir özetidir. Bu süreç içerisinde millet iradesi, bir şekilde bir vesayetin gölgesinde kaldı. Her daim bir takım karanlık eller, milletin kendini yönetme yetkisini kullanmasına engel olmaya çalıştı.
Parlamenter sistem bu gölgeyi kaldırmaya yetmedi, o karanlık eller, parlamenter sistemi devre dışı bırakmayı becerebildi. Ya da parlamenter sistem, çoğu zaman seçilmişler değil atanmışlar meclisi oluşturmaktan öteye geçemedi.
Galiba Osmanlı son dönemi ile Cumhuriyet ilk meclisleri bu çizginin dışına çıkabilen nadir meclisler.
Monarşi dönemi olmasına rağmen Osmanlı meclislerinin son derece demokratik meclisler olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Taner Akçam, Ermeni sponsorluğunda yazdığı “A Shameful Act” kitabında, Osmanlı Meclis-i Mebusan’ının Ermeni tehcirinin bu mecliste nasıl da ateşli tartışmalara ve araştırmalara yol açtığını anlatır.
Entellektüellerimizin her daim anlamakta zorlandıkları konulardan birisi, demokrasi-cumhuriyet ve monarşi” kavramları arasında bocalanıp kalmalarıdır. Thomas Hobbes’ın yüzlerce yıl önce yazdığı “Leviathan” kitabını okuyabilselerdi, belki başkanlık sistemi tartışmalarını daha sağlıklı temellerde sürdürebileceklerdi.
Osmanlı, temel insan hak ve özgürlükleri açısından çoğu zaman Avrupa’nın önündeydi. Amerika, Kanada, Avustralya gibi, etnik köken değil, yaşam birliğine dayalı bir toplumsal dokuya sahipti. Taa o zamanlar milliyet değil, “millet” yani pek çok değişik etnik kökenin bir arada kaynaştığı bir toplumsal yapıya sahipti.
1789 Fransız ihtilali ulusal kimlik kavramını öne çıkardı ve sonraki iki yüzyıl, etnik çatışmalar ve onulmaz acılarla bezeli, milyonların ölümüne yol açan katliamlar ve savaşlarla geçti. Etnik kökene dayalı çatışmalar Avrupa ‘nın kendi içinde kalmadı. Kavga özellikle de Osmanlı’ya ihraç edildi, o günden bugüne devam ediyor. Bir başka deyişle, Balkanlar ve Ermeni trajedisinde Avrupa’nın doğrudan sorumluluğu var.
Şimdi, inanılmaz acılarla dolu bir yüzyılın ardından, her türlü vesayeti geride bırakmaya çalışan Türk insanının önüne muhteşem bir fırsat çıkıyor. Kendi kendini yönetme yetkisini kayıtsız koşulsuz kullanmak istiyor.
Kürtler ve Ermeniler, Gürcüler dahil Anadolu’ daki diğer etnik bileşenlerle birlikte, Ortadoğudaki, Asyadaki tüm halklar için çok ciddi bir model, bir umut ışığı aydınlanıyor. Bu model, Avrupa ve Obama’nın yanlış politikaları ile Avrupa’nın dümen suyuna giren ABD ‘nin pohpohladığı, ve saman alevi gibi sönüp giden Arap Baharı’ndan çok daha gerçekçi, çok daha insani.
Temel insan hakları ve demokrasinin hakim olduğu, atanmışlarca değil, seçilmişlerce yönetilen bir coğrafya vaat ediyor…
20150424_223303

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.