ALTIN 487,38
DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
BIST 1.191
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29 °C
Parçalı Bulutlu

Şahmeran Ve Lokman Hekim Efsanesi

28.03.2017
1.465
A+
A-
Reklam

[five_sixth_last]Şahmeran Ve Lokman Hekim Efsanesi[/five_sixth_last]

Geçtiğimiz günlerde tıp haftası oldukça çoşkulu, yer yer derin
anlamlar taşıyan tören ve sunumlarla kutlandı.. Bazılarına izleyici olarak katılma fırsatım oldu..
Elbette sağlığımızla ilgili sunumlardan çok yararlanıyoruz ama bu
kez benim ilgimi hekimlerle ilgili mitolojik efsanelerde çekti..

Son Zaman’larda mitolojiye olan ilgim artıyor. Bu her şeyi daha derinden anlama ve hissetme isteğimden kaynaklansa gerek..
Tıp Bayramı kutlama mesajlarımda da bu yıl Simurg’un hikayesini
tıbbın babası kabul edilen Hipokrat’la bağdaştıran efsane üzerinden vermiştim..
Özet olarak verdiğim bu efsanenin biraz daha detayında gerçekten eğitici bir çok anlam var. Bu yüzden de, bu efsaneye önümüzdeki günlerde tekrar değinmek istiyorum.
Şimdi ise sunumlarda ilgimi çeken Anadolu topraklarının ünlü
“Lokman Hekim’i” hakkında anlatılan hikayeleri sizlerle paylaşmak istiyorum..
Anadolu’yu dolaşırken bir çok evin duvarlarında “Şahmeran”
tablolarına raslarsınız.. Çeşitli aksesuarlar olarakda bu figürü
Anadolu insanı severek ve çok kullanmaktadır.
Bu durum hep ilgimi çekmişti. Gizemli güzeller güzeli yılan Şahmeran’ın hikayesi ve bu söylemler dolayısıyla yerleştirmek istenen kavramı araştırmak istedim.

Bir çok sunumlarda “aşırı fedakarlığın, kendini feda etmenin” simgesi olarak adının geçmesi üzerine değerli Çini Öğretmenim Gönül Karataşoğlu ile Şahmeran’ı konuşurken kendiside bizlere hikayeyi nakletmişti.
Bazı arkadaşlarımız Çini çalışmalarında, konu olarak Şahmeran
desenini kullandılar.
IMG_4782

Yasemin Hanımın Şahmeran çalışması

Anadolu da darb-ı mesel olarak bazı durumları izah etmek için
” Şahmeran ” terimi yetmekte..
Bu darb-ı meseli bazı Tıp Bayramı sunumlarında da duyunca irdelemeye karar verdim ve sizlerle paylaşmak istedim.
Bakalım sizler Lokman Hekimimizle özdeşleşen Şahmeran’ ın
ilginç hikayesinden neler çıkaracaksınız ..

Şahmeran Ve Lokman Hekim Efsanesi

Vaktiyle binlerce yılanın yaşadığı bir mağaraya yanlışlıkla giren bir adam yılanlar tarafından padişahları Şahmeran’a götürülür. Şahmeran adama canını bağışlayacağını ancak kendisini misafir etmek zorunda olduğunu söyler. Yerini bilen birini serbest bırakarak kendi hayatını tehlikeye atmak istememektedir. Şahmeran ona çok iyi davranır. Adam bir dediği iki edilmeden bütün ihtiyaçları sağlanarak yaşamakta günlerinin büyük bölümünü Şahmeran’la sohbet ederek geçirmektedir.
Ne kadar rahat da olsa gerçek dünyadan uzak bir mağarada süren bu hayattan sıkılan adam bir Gün yeryüzüne dönmek için Şahmeran’dan izin ister. Şahmeran adama güveninin tam olduğunu yerini kimseye söylemeyeceğine inandığını belirterek gitmesine izin verir. Ancak kendisini gördüğü için vücudunun pul pul olacağını bu yüzden vücudunu kimseye göstermemesi gerektiğini de tembih eder.
Yeryüzünde normal hayatına dönen adam Şahmeran’ı gördüğünü hiç kimseye söylemez.

Bu arada padişahın kızı hasta olmuş tedavisi için bütün ülke seferber edilmiştir. Kızın iyileşmesini en çok isteyenlerden biri de vezirdir. Gerçek amacı kızla evlenip oğlu olmayan padişahın yerine ülke yönetimini ele geçirmek olan vezir bütün Bilge’leri toplayarak bu hastalığa çare bulmalarını ister. Bunlardan birisi Şahmeran’ın bulunup öldürülmesi ve vücudundan alınacak bazı parçaların kaynatılıp içirilmesi durumunda kızın iyi olacağını söyler.
Şahmeran’ı bulabilmek için de vücudu pullu kişilerin aranması gerektiğini ekler. Vezir ülkedeki herkesi zorunlu olarak hamama götürüp soydurarak Şahmeran’ı gören kişiyi bulur. Adam Şahmeran’ı öldüreceğini vaat ederek mağaraya gider. Şahmeran’a bütün gerçekleri anlattıktan sonra ne yapması gerektiğini sorar. Şahmeran: “Ölümümün senin elinden olacağını zaten biliyordum” diyerek kendisini öldürmesini ancak bunun gizli tutulmasını ister. Çünkü öldüğü duyulursa dünyadaki bütün yılanlar insanlardan öç almaya kalkacaklardır. Daha sonra Kuyruğumun suyunu kaynat ve vezire içir ki kısa zamanda ölsün. Gövdemin suyunu kaynat ve kıza içir ki iyileşsin.
Kafamın suyunu kaynat ve iç ki Lokman Hekim olasın” diye ekler.
Adam biraz da buruk bir şekilde bunları dinler. Şahmeran yılanlara adamın misafiri olarak gideceğini çok uzun yıllar dönmeyeceğini kendisini merak etmemelerini söyler ve yeryüzüne çıkarlar.
Adam Şahmeran’ın dediklerini yapar. Vezir ölür. kız iyileşir kendisi de Lokman Hekim olur.
Anadolu’da yüzyıllardır yaygın olarak Lokman Hekim efsanesi anlatılmaktadır. İnanışa göre bütün hekimlerin piri üstadıdır.
Her çiçeğin, her otun özelliğini tanıyan Lokman ilaç yapar, dertlilere deva bulurmuş. Bu şifalı ot ve çiçekleri bulmak için dünyayı dolaşırmış.
Bu bitkilerin bol olduğu Çukurova Misis’de uzunca ikamet ettiği söylenir. Bu yörede başarılı olunca ölümsüzlükle bağdaştırılmış
Yörede hem doktor hem eczacı olarak her derde deva olurmuş..
Bitkileri tasların içinde dövüp karıştırdığı için “Tas” eczacıların,
Şifanın sırlarının “Şahmeran” olarak adlandırılan özel bir yılandan geldiği için, o gün bu gündür Tas ve Yılan eczacılık ve tıp biliminin simgesi olması halk tarafından ” Lokman Hekim’e” dayandırılır.
Not : yazıyı daha önce hazırlamıştım. Gazetemizdeki teknik bir arıza dolayısıyla yayına koyamamıştık, özür dileriz.

Reklam
Deniz Şarman
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.