ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

PARK SOKAK – YILDIZ PARKI – ANAKSAGORAS ANITI – MALGAÇA PAZARI – Muammer Argün –

25.08.2014
1.430
A+
A-
Reklam

PARK SOKAK – YILDIZ PARKI – ANAKSAGORAS ANITI – MALGAÇA PAZARI – Muammer Argün –

Sayın Mahmut TOLON bir dönemdir, yeni BELEDİYE Başkanımızdan, kent kimliğinin geliştirilmesi, Urla’ nın binlerce yıllık tarihsel mirasının ışıması yolunda, çok güzel öneriler getiriyor. Bu yazının amacı da yine aynı olacak.

KENT BELLEĞİ

Doğduğumuz ev, oyun oynadığımız çevre, okula gittiğimiz sokak, semtin camisi, çeşmesi… Çocukluk, ilk gençlik yıllarımızın sıcak anıları. Bu anılar nasıl benliğimizi şekilliyor, belleğimizi süslüyor ise; aynı çevre yaşadığımız kentin de kimliğini oluşturuyor.
Nasıl çocukluk anılarımızda bir kopukluk, yitiklik oluştuğunda kişiliğimiz örselenip, gelişim çizgimiz sapıyor ise; yaşadığımız kentin ata mirası yapılarındaki yıkımlar yok oluşlar da, kentin geçmişi ile bağlarını koparıyor, kent kimliğini parçalıyor.
Açgözlü serbest piyasa düzeni her şeyi rant kapısı gördüğünden, günümüzde kent kimliğini korumak çok güçleşti. Elimizde kalan son birkaç nadide eseri gözümüz gibi sakınıp, muhafaza etmezsek anılarımızla birlikte, kent kimliği de yok olup gidecek.
image

KAMANLI HAMAMI

YAHŞİBEY KÜLLİYESİ – KAMANLI CAMİİ – KAMANLI HAMAMI – ÇEŞMESİ
II. Murat’ın komutanlarından Halil Yahşi Bey, Aydınoğulları Bayliğinden Urla’ yı aldığında, o dönem yoğun yerleşim bölgesi olan Kamanlı Mahallesinde, 1528 ile 1532 yılları arasında; bir Sübyan Mektebi, Camii, Türk Hamamı ve Çeşme inşa etmiştir. Kamanlı Camii hakkında daha önceki yazımızda bilgi vermiştik. Anadolu’da ikinci yarım kubbeli eser olması nedeniyle ayrı bir özellik taşıyan bu güzel eser Vakıflar Genel Md.lüğünce restore edilerek yeniden ibadete açılmıştı.
KAMANLI HAMAMI

Buna karşılık Kamanlı Hamamı ile Çeşmenin hali haraptır. Görenler üzüntüye gark oluyor. Her gün bir taşı eksilmekte. Bu gün maalesef harabe görünümünde. Burası özgün mimarisinde restore edilip, kültür sanat faaliyetlerinde kullanılabilir. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü; Yahşi Bey Hamamını incelenmiş ve öğrenci projesi seviyesinde bir “restorasyon projesi” hazırlanmıştır.
Kamanlı Hamamı (Yahşi Bey Hamamı) kaba yontu taş /almaşık örgülü bir yapıdır.
image
KAMANLI ÇEŞMESİ 2009

Yahşi Bey Külliyesini en sevimli üyelerinden biri de Kamanlı çeşmesidir. Aslında vakıf içinde iki adet çeşmeden söz ediliyor. Külliye içinde sayılan Sübyan Mektebi (ilk Okul) ile 2. çeşmenin yerini tesbit edemedik. Bu eserler yakın dönemde restore edilemez ise, en azından demir parmaklıklar içine alınarak, taşlarının eksilmesi önlenmelidir.
Belediyemiz öncülüğünde hayırsever Urlalılar arasında bir örgütlenme oluşturularak, İYTE Mimarlık Fakultesin’ den (Sn. Prof. Dr. Başak İPEKOĞLU) yardım alınarak restorasyon işleri sağlanabilir.
image

KAMANLI ÇEŞMESİ – 2013

image

Kamanlı Camii

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.