ALTIN 493,75
DOLAR 8,6538
EURO 10,1615
BIST 1.416
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24 °C
Gök Gürültülü

ÖRÜMCEKTEN YOLA ÇIKARAK

04.09.2019
458
A+
A-
ÖRÜMCEKTEN YOLA ÇIKARAK
Reklam

”Örümcek, işini dokumacıya benzer şekilde gördüğü gibi, arı da peteğini yapmada pek çok mimarı utandırır. Ne var ki, en kötü mimarı en iyi arıdan ayıran şey, mimarın, yapısını gerçekte kurmadan önce, onu hayalinde kurabilmesidir. ”

Gereçekten de insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği beynini kullanabilme yetisi ve gerçekleştirmek istediklerini hayalinde kurgulayabilmesidir. Bir örümceğin dokumacılığına hayran olmamak mümkün değildir. Ama siz hiç farklı renklerde ve farklı motiflerde ağ ören örümcek gördünüz mü? Ben görmedim. Oysa her insan kendini gerçekleştirme serüveninde bağımsızdır; bağımsız olmalıdır.

İnsanın kendini gerçekleştirme serüveninde özgür irade çok önemlidir ancak sistemin dayattığı psikolojik, toplumsal, ahlaksal, hukuksal vb birtakım etkenler yüzünden özgür iradesini kullanamaz ve bunun sonucu olarak davranışlarının sorumluluğunu taşıyamaz duruma gelir. Bu sorumluluğu taşıyamayan insan gerçek anlamda tinsel dünyayla bütünleşen, yaşama katkıda bulunan bir birey olamaz, bir köle olur. Dahası bilinçaltı kodlamaları toplum tarafından yapılan otomatik insan haline gelir. Bu süreçte topluma yakınlaşan birey kendisine yabancılaşır. Determinist bakış açısına sahip filozoflar tarihi yapan kitlelerin eylemlerinin geçmişten gelen zorunluluğun neticesi olduğunu savunurlar. Yani bir anlamda bireyin seçim yapması söz konusu değildir. Bu çerçevede, Hannah Ardent’in ‘Banality of Evil’ (Kötülüğün Sıradanlığı) anlayışı örnek olarak gösterilebilir. Ardent bu kavramı İsrail’de izlediği Eichman davası sırasında ortaya koymuştur. Eichman davada Yahudi soykırımına neden olmakla suçlanmıştır ancak Ardent davayı izledikten sonra ‘kötülüğün’ sıradan insanlar tarafından, sıradan olaylar sonucunda ortaya çıktığını öne sürmüştür. Bu yaklaşım fail-eylem anlayışına farklı bir bakış açısı getirir. ‘Sıradan’ nitelemesi eylemi basite indirgemekten çok failin düşünme yoksunluğu üzerinden ele alınmıştır. Eichman üstlerinden bir emir almıştır ve soykırımı gerçekleştirmiştir. Bu olayın sonuçlarını, insani boyutlarını enine boyuna düşünmemiştir.

İnsanın toplumsal bir varlık olarak topluma uyma eğilimi, kendine ve kendi gerçeğine yabancılaşması Asch’in Sosyal Uyum Deneyinde de görülür. Bu deneyde denekler kendilerine gösterilen bazı görüntülerden başta emin olmalarına karşın daha sonra çoğunluğun farklı geri bildirimlerine (bilerek yanıltan) uyum sağlayarak kendi deneyimlerini yalanlamışlardır.

Sonuç olarak kişinin kendini yeryüzünde tinsel, ruhsal ve bedensel anlamda gerçekleştirebilmesi ve içinde bulunduğumuz toplumun sorunlarının çözüme ulaştırılabilmesi için (taciz, şiddet, gericilik başta olmak üzere); çocuklara, gençlere ve hatta yetişkinlere öğretilecek doğru düşünme algoritmalarıyla bilinç düzeylerini yükseltecek, çoklu zekalarını geliştirecek, mantıksal sonuçlara vardırabilecek düşünme eğitimi verilmelidir. Tabi bunun için, fizik, kimya, matematik, yabancı dil kadar sanatsal etkinliklere ve spora da önem vermek gereklidir. İnsan önce kendini anlayacak, kendini değiştirecek bilinç düzeyine ulaşmalı ki, dünyayı değiştirebilecek güce erişsin!

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.