ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

Öneriler – İskender Orbay-

07.12.2013
998
A+
A-

Öneriler..
Bu yağmurlu havada şöyle bir tropik ıssız bir adaya yalnız olarak gitsem yanımda ne götürürdüm diye düşündüm şimdi . . Götürecek olsam sanırım kendimin yanına , birkaç iz bırakan kitap ve yaşam kılavuzum olan fikirlerimi alırdım. Yani belki diğerleri, cep telefonu, bilgisayar ya da i ped benzeri teknolojik unsurlar alırlar ama ben fikirlerimle olmayı tercih ederdim.. Hiç değilse bu anlamda kendime o ıssız adada değişebilecek olan yeni yaşama kısa sürede adapte olmayı becerebilirim…Bir tür de yol göstergemle olurdum fikrindeyim, ya da mücadele pusulam ile.
Tabii bu yazının başlangıç espirisi oldu. Hani denir ya, aklımızdan geçen her düşünce geleceği yansıtır diye, aman Allah korusun derim bu seferlik beni. Böyle düşünce de dahi olsa ıssız bir adada tek başıma olmayı da istemem. Sanırım bu fikirde birden İzmir in bu günkü yine oldukça kapalı ve yağışlı havasından esinlendi. Güç merkezimiz her zaman yaşadığımız zamanın içindedir aslında. Bu bakımdan sizlerde dönün, şöyle bir etrafınıza bakın lütfen…
Herkes için bir mutsuzluk yağışı var bu yağmurdan ayrı olarak. umumiyet ile insanlar, ben yeterince iyi değilim diye düşünerek tam bir olumsuzluk döngüsü içine girmişler. Oysa bu olumsuzluk , sadece bir tür düşünceden ibarettir. Ve yine kabul edilmelidir ki, düşünceler kesin değişir, değişebilir. Örnek, insanların manasızca birbirleri ile darılmaları, kırılmaları, küsmeleri, gücenmeleri, olumsuz karşılıklı eleştirileri zarar veren , itici olan düşünce kalıplarıdır . Oysa insanlar bana göre, kesinlikle yürekleri ile davrandıklarında önce tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelebilirler. Bakın insan yürek gücü ile en ölümcül hastalık olan kanseri dahi sabırla yenebiliyor. İşin açıkçası, önce kendimizi sevebildiğimiz ve de layık olduğumuz değeri kendimize verdiğimizde, yaşamımız her acıdan olumlu olarak güzel bir düzene girmektedir.
Bunun da reçetesi, geçmişten kurtulup, insanları bağışlayarak bu günü dolu dolu yaşayabilmeliyiz. Ama ön koşul, kendimizi kabullenip sevmeliyiz. Kısacası olumlu değişim hareketlerinin anahtarı sadece kendimizi insan olarak onaylamak ve de iyi yönde kabullenmektir . Bana göre, yaşamda belirgin ne bir başlangıç var, ne de final…Çünkü madde ve insan birlikte sürekli değişim ve hareket halindedirler. Bu bakımdan hayat asla durmaz, tıkanmaz…Şu an yaşıyoruz ve şu an yepyeni, tap tazedir. Yeter ki bunu anlayabilelim. Mesela bende şu an bu satırları yazabilirken, düşünce gücümden dolayı kendi kendimi de kutluyorum. Yazdıklarımı da sizlerle paylaşabildiğime ayrıca sevinç duymaktayım. Demek istediğim, yaşamın her anı eskiden yeniye döndüğümüz yeni bir başlangıç noktasıdır. Bu yeni başlangıç noktası soluk aldığımız şu andır. Yani dostlar, fikir dünyamda her şey iyi ve güzel.. Öze gelince aslında, yaşam gerçekten çok basit …yani ne ekilirse, sadece o ekilen biçiliyor. Her birimiz , ister Bornova da, ister Urla da veya ister Alsancak da olalım, kendi düşünce ve hayat deneylerimizden duygularımızdan, kendi yaşam rotamızı yaratmaktayız.
Çok küçük yaşlarımızda, kendimiz ve yaşadıklarımız hakkında olması gerekenleri etrafımızdaki yetişkinlerden öğrendik hep. Biraz daha büyüyüp yetişmeye yön aldığımız da ise, çocukluğumuzdaki yaşadığımız ortamı yeniden düzenlemeye kalkışırız. Bu bakımdan da bir çok kişi genelde bu dönemler arasındaki farklar için hep anne-babasını suçlar. Oysa hayatta her şeyin malzemesi düşüncelerdir. Keşif ve icatlar düşünceler ile oluşmadı mı ? Ülke yönetimleri, insan idareleri hep düşünce ve fikirlerle olmadı mı ? O halde değişmesi gereken önce düşüncelerdir. Sorun ne olursa olsun, kim ile olursa olsun, yaşanılanlar asıl anlamında iç dünyamızın yansıyan sonunçları olmaktadır. Düşüncelerinizi olumlu olarak değiştirin, negatif tüm duygulardan da aniden kurtulacaksınız.
Az önce belirttiğim gibi , kendimizi olduğumuz gibi kabullenip onayladığımız da her şey zaman içinde doğru yoluna giriyor. Bir de asla kendimizi olumsuz eleştiriler içine sokmamalıyız. Zira olumsuz eleştiriler insanları davranış kalıpları içine hapseder ve de değişmelerine mani olur. Kısaca sadece kendimizi kabullenip onaylayalım, o yeterli olacaktır. Yağmurlu bir İzmir akşamından hepinizin yaşama sevinci ile dolmasını diliyor ve de görmek istiyorum. Bir ıssız ada yolcuğu dedim söz buralara kadar geldi. Benim kendi mütevazi dünyam da her şey iyi ve güzel. Varlığımla da diğer doğru kişilere de el vermeye her zaman hazırım. Diğerlerine de aşmaları için bilgilerimi sunabilirim. Olumlu ve sevgi dolu diğer satırlarda buluşmak üzere…..
Saygılarla.. O R B A Y..

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.