ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 4 °C
Parçalı Bulutlu

Öncü, Köklü, Çağdaş, Kaliteli Darüşşafaka – Mine Topçu

08.05.2012
1.896
A+
A-

 

Kaç kurum için bu sözcüklerin kaçını bir arada kullanabileceğimi düşündüm yazmaya başlarken.

Osmanlı Aydını birkaç iyi insanın kendilerine biçtikleri görevle,  uzun savaşların babasız bıraktığı çocukların eğitimsiz de kalmaması için, sivil bir inisiyatifle 1863 yılında kurdukları Darüşşafaka,  hem kuruluş zamanı ve biçimi hem de misyonu bakımından bir ilk.

Nerdeyse yüz elli yıldır eğitimde fırsat eşitliği ilkesi ile değerlerine, geleneklerine bağlı kalarak, en iyi teknolojik donanım ve eğitim kadroları ile dün de, bugün de topluma iyi yetişmiş insanları, liderleri kazandıran bir eğitim kurumu olarak sadece bir okul değil, o çocukları şefkatle kucaklayan bir yuva olmuş hep.

Bunca yıldır bağışlarla yaşayan bu kurumun değerini ve sunduğu eğitim kalitesini azaltmadan kucakladığı, büyüttüğü çocukların sayısını arttırabilmesi, cömert bağışçıları yanında, mezunlarının dayanışması ve misyonuna inanan, sorumlu, dürüst ve özverili yöneticilerinin sayesinde olsa gerek.

Kurulduğu zamanın “babasızlığın yoksulluk demek olduğu” gerçeğine dayanarak, evin direği olan babanın kaybı ile eğitim fırsatını kaçıracak erkek çocukların eğitimini üstlenirken, 1971’den itibaren babası olmayan kız çocuklarını da bağrına basmış.

Önceleri sadece İstanbul ve çevresinden öğrenci alınırken, Anadolu Açılımı projesi ile son yıllarda Anadolu’dan gelen çocukların oranının %70’i geçtiği Darüşşafaka’da, yatılı okuyan öğrencilerin sadece okul masrafları değil, iyi yetişmeleri için her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Sanat ve spor alanlarında yeteneklerine uygun seçimler yapmaları ve en iyi koşullarda sürdürmeleri sağlanırken çok uzun yıllar ancak zengin çocuklarının erişebildiği İngilizce eğitim 1955’ten beri sürüyor. Ezber yerine öğrenmeye, araştırmaya yönelik yaklaşımla eğitim alan çocukların üniversite giriş başarılarının düşmemesi için lise son sınıfta dershane dâhil her türlü olanak sağlanırken üniversite öğrenimleri için de burs veriliyor.

Göreve geldikleri günden beri birçok proje ile Darüşşafaka’da açılım ve atılımları sürdüren Zekeriya Yıldırım Yönetiminin çabalarıyla gerçekleştirilen son Tüzük değişikliği,  tam da yeni anayasa çalışmaları sürerken çağdaş demokrasi adına örnek olması temennisiyle kutlanacak bir karar. Bu değişiklik ile Darüşşafaka, babasını kaybetmiş olanlar ile birlikte annesini kaybetmiş çocuklara da kucak açacak ve öğrenci kabulünde “Türk ve İslam” koşulu yerine “TC Vatandaşlığı” üst kimliği ile yetinerek çocukları eşitleyecek.

Darüşşafaka’nın öğrenci seçme sınavı her yıl Mayıs Ayının son Pazar günü yapılıyor. Üçüncü sınıf öğrencilerinin alınacağı bu yılın sınavı  27 Mayıs 2012 Pazar günü yapılacak ve başvurular 23 Mayıs’a kadar kabul edilecek.

Farklı bölge ve okullara göre değişen bilgi düzeyi ve bilgiye erişim olanaklarının yaratacağı eşitsizliğin giderilmesi için bu sınavlar, bilgi ölçme yerine yetenek ve yaratıcılığı ortaya çıkarmaya yönelik olarak hazırlanıyor.

Çevrenizdeki annesiz ya da babasız yoksul çocukların bu şansı değerlendirmeleri için yardımcı olmak için de, bu özel Kuruma katkıda bulunmak, bağışçılarına sağladığı olanakları öğrenmek için de darussafaka@darussafaka.org ‘u ziyaret etmekte yarar var.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.