ALTIN 493,75
DOLAR 8,6538
EURO 10,1615
BIST 1.416
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24 °C
Gök Gürültülü

ÖĞRETMEN – ÖĞRENCİ – EĞİTİM – ÖĞRETİM

23.11.2019
167
A+
A-
ÖĞRETMEN – ÖĞRENCİ – EĞİTİM – ÖĞRETİM
Reklam

Eğitim: Doğumdan ölüme kadar, bütün, sosyal, politik, kültürel disiplinleri içinde taşıyan, bireysel bir süreçtir. Öğretim: Bireyin, ömrü boyunca sürecek eğitimi yanında belli bir amaca yönelmiş bilgilerin, seçilmiş bir okul tarafından düzenli verilerek, gelişmesini sağlayan bir diğer süreçtir. Her ikisi de, iç içe geçmiştir ve ömür boyu devam ederler.

Çağdaş eğitim ve öğretim, bütün disiplinlerdeki yeni gelişmeleri sürekli takip ederek, onları içeriğine alır; sorgular; bilimsel verileri önceliğine alır, kanıtlanarak, sonuçlandırılan teorilerle birlikte kendini yeniler.

Öğretmen çok önemlidir. İyi donanımlı olmalı. Öğretmesi gereken bilgileri, tarafsız, akılcı ve etkili bir sunumla, hedefindeki beyinlere ulaştırması, yerleştirmesi gerekmektedir. Bunu yaparken, sınıfın kapısın içeriden kapatınca, kendisiyle ilgili bütün iç kaygılarını, ailesel sorunlarını sınıfın dışında bırakmalı, öğrencileriyle bütünleşmeli, sevgi dolu olmalıdır.

Öğrencilerin başarılarında, müfredat kadar, öğretmenin de rolü büyüktür. Ama sistem uygulamalarıyla bu neredeyse görünmez. Bazen öğretmenin eli kolu bağlanır. 4+4+4 sisteminde başarısız öğrenci ve başarılı öğrenci ile birlikte sınıf geçer. İlk sekiz yıl sınıfta kalma yoktur. Veliye sorulur: “Sınıf atlasın mı? Sınıfta kalsın mı?” Öğretmenlerin hepsi: “ Hiçbir veli, çocuğunun sınıfta kalmasını istemiyor. Elimiz, kolumuz bağlanıyor.” Diyorlar. 8.sınıfı bitiren bazı öğrenciler girdikleri sınavlarda başarı gösterip, iyi liseleri kazanırken, dört işlemi bile yapamayan , ama ortaokulu bitirmiş öğrenciler liselere kayıt yaptırıyor. Liselerde, sorumlu dersler ve sorumluluk sınavlarından geçerek, bazen sınıf tekrar ederek liseyi bitirip, üniversite sınavlarında barajı bile geçemiyorlar.

2018 Uluslararası Pisa Değerlendirmesi 35’i OECD ( Avrupa Ekonomik Kalkınma İşbirliği) ülkesi olan 72 ülke arasında 540 bin öğrenci arasında yapıldı. Türkiye, derecelendirmede 50.Sırada yer aldı. https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38219262

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı ve ‘Yerli PISA’ olarak bilinen ‘ABİDE’ eğitimin araştırmasının sonuçları yayınlandı. Açıklanan verilerde 8. sınıf öğrencilerinin yüzde 16’sı dört işlem yapamadığı ortaya çıktı.

Eğitim uzmanları, Türkiye’deki öğrencilerin %66’sının okuduğunu anlamadığını, bunun nedeninin okuma alışkanlıklarından yoksun olduklarını ve okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu açıkladılar.

New York Üniversitesi’nde profesör olarak ders veren, çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine çalışmalar yapan Selçuk Şirin’e göre Türkiye’de öğrencilerin en büyük sorunu kendi anadilinde okuduğunu anlayamama. DW Türkçe’ye ABİDE sonuçlarını

değerlendiren Şirin, okuduğunu anlama becerisinin diğer bütün derslerin de kaynağı olduğunu söylüyor. Eğitimci, “Çocuklara bu beceriyi kazandıramazsak ne teknoloji üretebilir, ne de herhangi bir alanda başarılı olabiliriz” diyor ve Türkiye’nin diğer ülkelerle rekabet edemeyeceğini belirtiyor.

Ulusal Eğitim- Öğretim planı yapılırken (5-10-30 yıllık planlanmalı) 1924 yılında uygulanan eğitim ve öğretim birliği ( Tevhid-i Tedrisat ) yeniden sağlanmalı; Eğitim – Öğretim hakkı ve eşitlik anlayışı esas alınmalıdır. Böylece, sınıfsal, sosyal, cinsiyet, ekonomik ve bölgesel farklar kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Ülkemizde küçük sınıflardan itibaren uygulanmaya başlayan, fen + teknoloji + Mühendislik + Matematik disiplinlerini içinde taşıyan, yaratıcı ve yenilikçi kavramları geliştiren STEM Eğitimi, eğer, iyi yetişmiş, donanımlı uzman eğitimciler tarafından verilirse amacına ulaşabilir. Ve yaygınlaştırılabilir. Ne yazık ki bu eğitim henüz doğru uygulanamıyor.

Aktif eğitim yeniden gündeme alınmalı, öğrencinin sorma, sorgulama becerisi geliştirilmeli, bu aktivitede veli de her zaman öğretmenle işbirliği yapmalıdır. Sınıf geçme belli not ortalamasına bağlanmalı, bütünlemeye kalma ve sınıf tekrarı yeniden gündeme alınmalı, ekoloji ve hızlı okuma dersleri öğretim ( müfredat ) programına zorunlu ders olarak eklenmelidir.

Eğitim seviyemizin giderek aşağılara düştüğünü, bu durumun ülkemiz için bir felaket olacağını, sistemdeki hataların giderilmesinin çalışmalarına bir an önce başlanması gerektiğini önemle yetkililerden talep ediyoruz.

Bağımsızlığımızı ve onurumuzu koruyabilmek, alınacak çağdaş ve bilimsel tedbirlerle mümkün olacaktır. Büyük Atatürk, bu durumu düşünmüş, ve aşağıdaki sözleriyle uyarısını yapmıştır.

“Eğitimdir ki, bir ulusu ya özgür, bağımsız, onurlu, yüksek bir topluluk biçiminde yaşatır, ya da bir ulusu tutsaklık ve yoksulluğa götürür. Çünkü, hızla yüksek bir düzeye çıkacak bir ulusun yaşam savaşında maddi ve manevi bütün güçlerin artacağı kesindir.” Mustafa Kemal Atatürk

Merih Yücel – İzmir Çevre Gönüllüleri Adına ( İZÇEP )

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. I. Hakkı Cengizz dedi ki:

  Hıcam Merih Hocam, emeklerinize, yüreğinize sağlık. Sizin ve bütün öğretmen arkadaşlarımızın ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ gönülden kutluyorum.

  1. Merih Yücel dedi ki:

   Teşekkür ederim Ismail Bey. Bu yaşamda hepimiz birer eğitimiyiz. Bildiklerimizi, öğrencilerimizi, deneyimlerimizi aktarıyoruz. Sizin de kutlu olsun. Dostluğumla.

 2. Z.Çelimli dedi ki:

  Gecikmiş bir okuma oldu ama duygularımı ifade etmek istedim.Sızin gibi düşünce ve davranışları ile topluma meşale olacak insana ne kadar çok ihtiyaç var.Her yazınızdan kendime ayrı bir ögreti ve aydınlanma çıkartıyorum.Çok teseķkür ederim.Esen kalınız..

 3. Merih Yücel dedi ki:

  Çok teşekkür ederim sevgili Zuhal. Sevgimle.