ALTIN 768,80
DOLAR 13,4511
EURO 15,3077
BIST 1.857
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Hafif Sağanak

Nefret Siyaseti Bitmeli…Zeki KIVRAK

07.07.2014
1.154
A+
A-

“Sis” filmini hatırlar mısınız? Bir Livaneli filmi. Filmin son sahnesinde emekli hakim, Rutkay Aziz, Süleymaniye Camii ‘nin görkemli kuytuluklarından birisinde yakarır: “Bağışla…Bir gölge düştü üzerimize…”
Çocuklarından birisi kurşunla vurularak öldürülmüştür. 1980 öncesinin o asla ve asla hatıralarımızdan silinemeyecek, ortalığın toz duman olduğu, memleketin tüm köşelerinde silahlı çatışmaların süregittiği, kardeşin kardeşi vurduğu, kurşuni renkli koyu gri atmosferinde geçer olaylar. Şüphelilerin başında da maktulün karşıt görüşlü kardeşi vardır. Hakim, tüm acısını kalbine, oğlunu da mezara gömerek diğer oğlunu kurtarmaya uğraşır, ne pahasına olursa olsun.
Bahçelievlerdeki sıradan bir apartmanın, sıradan bir bodrum katındaki, sıradan bir öğrenci evinde taptaze yedi can, TİP li oldukları gerekçesi ile, bir sabah kahpe kurşunlara kurban gittiğinde ben uyku uyuyamamıştım. 1977 de, politik liderler iki fazla oy uğruna birbirlerine salyalar akıtarak saldırırken, Azrail’in “ben geliyorum ha!” diye tırpanını sallaya sallaya gelip Taksim’de 34 can’ı biçtiği gün Afyon lisesi yıllarımdı. İnanmıyacağınızı biliyorum ama ben o gün üzüntüden sarhoş gibi oldum, yaşım 17 idi. Başımın döndüğünü midemin bulandığını çok iyi hatırlıyorum. Kahraman Maraş ta yüzlerce insanımızın mezhep çatışmasına birbirlerini kırdıklari gün de öyle, Sivas Madımak Oteli’nin yakıldığı gün de öyle.
Şimdi yıllar sonra aynı oyunlar tekrar ve tekrar, bir kez daha oynanmak ‘sten’yor. Hukukun olmadığı, temel insan hak ve özgürlüklerinin askıya alındığı puslu ortamlar yaratılmaya çalışılıyor. Kardeşi kardeşe düşman edecek, kini, nefreti, intikamı, beynimizin ince kıvrımlarına nakşedecek sinsi planlar devreye giriyor.
Toplumumuzu din, mezhep, etnik köken, siyasi eğilim vesaire nedenlerle bölmek için kin ve nefret tohumlarını ektikten sonra, karşıya geçip çatışmaları büyük keyifle izlemek isteyenler ne yazık ki zaman zaman amaçlarına kıl payı yaklaşabiliyorlar. Daha geçenlerde bir milletvekeli günümüzü “cumhuriyet tarihinde hiç olmamış kadar nefret dolu, bölünmüş toplum” olarak niteledi. 1980 öncesi günleri unutmuş olmalı, ama böyle giderse yakındır.
Alev alev yanan bir cehennemin tam ortasında bir barış ülkesi Türkiye. Dört bir yandan kıvılcımlar, üzerimize üzerimize sıçrayıp duruyor. Ancak ve ancak tahammülü, engin hoşgörüyü ve affedebilmeyi başarabilirsek bu kıvılcımlar bize zarar vermez. Nefret ve nifak tohumları tutarsa, o zaman, üzerimize düşen kıvılcımlar bizi de harlayıveren saman alevi gibi sönmemecesine tutuşturuverir. Bu tohumları bıkmadan, usanmadan ekenlerin hedefi de bu zaten.
Bunun sonu yok.
Kinin, nefretin, intikamın, düşmanlığın sonu kesinlikle yok.
Siyaset, temel insan hak ve özgürlükleri için yapılır. Yaşama ve özgür olma hakları için yapılır. Siyaset insanların mutluluğu için yapılır. Ve en önemlisi de siyaset, kurallara uygun, nezaketle, saygı ile, akıl ile yapılır. Bel altından vurarak karşı tarafa her türlü hakareti yapmak, kışkırtmak, insanların mutluluğu için projeler üretmeden, sadece ve sadece çamur atarak siyaset yapmanın, ne bunu yapana, ne de ülkeye yararı olamaz.
Bu nefret bitmeli.
Bu nefret siyaseti bitmeli. Yanyana, barış içinde yaşamayı öğrenmeliyiz. Türkiye, çok farklı nitelikteki kültürlerin bir arada varlığını sürdürebildiği nadir ülkelerden birisi. Bunun kıymetini bilerek, ne kadar farklı düşünürsek düşünelim, dil, etnik ve inanç farklılıklarımız ne denli derin ve büyük olursa olsun, el ele vererek, hep beraber mutluluk içerisinde yaşayabileceğimiz bu güzel toprakları daha bir cennetleştirelim.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.