ALTIN 462,45
DOLAR 7,9431
EURO 9,4949
BIST 1.325
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17 °C
Parçalı Bulutlu

Muhtarlık Seçimlerinde Aday Bolluğu var

31.01.2014
1.709
A+
A-

Muhtarlık Seçimlerinde Aday Bolluğu Var
Yerel seçimlerin yapılacağı 30 Mart 2014 tarihi yaklaştıkça heyecanlı bekleyişler de sürüyor.Özellikle İzmir’e bağlı ilçelerdeki Belediye başkan adaylarının açıklanması ile, seçime girecek isimlerin belli olması nedeniyle, beklentilerine ulaşamayanların ve memnuniyetsiz olanların sayısı da oldukça kabarık diyebiliriz. İzmir’de sadece üç ilçedeki aday isimlerinin henüz açıklanmadığı ve bu nedenle bu üç ilçede de heyecan dorukta diyebiliriz.
Yerel seçimlerde muhtarlık seçimleri de yapılacak. Muhtarlık için aday olanlar da oldukça kalabalık ve her yerde çok yoğun talep var.
Muhtarlık maaşlarının arttırılarak ,871 Liraya yükseltilmesinde bunun rolü var mıdır bilemeyiz, ancak adayların çok fazla olmasına bakılacak olursa oldukça cazip bir iş olduğunu söyleyebiliriz.
Ülke genelindeki 52 Bin 893 mahalle ve Köy muhtarlıklarının olduğunu istatistiki verilerle belirtiliyor.
Halen muhtarlarımıza, 457 lira aylık net maaş ödeniyordu,son kararname ile artık muhtarların maaşı Torba yasayla getirilen( Büyükşehir-Bütünşehir yasası)artış ile, 871 Lira olacak,mahalle muhtarları bu paranın 342 Lirasını sigorta primi olarak ödeyeceği için ellerine net olarak 533 Lira geçecek.
Köy muhtarları ise, 228 Lira sigorta primi ödeyecekler ve net, 647 Lira alacaklar.
Eh, bu yoklukta hiç de fena sayılmaz değil mi?…Bazı köy kahvelerindeki vatandaş sohbetlerinde, “Muhtarlık kârlı iş ” lafını da bu sebeple çok duyar olduk,kârlı mı değil mi bilemeyiz ama muhtarlık için aday olanların sayısının çok kabarık oluşu bize de bunun doğru olabileceğini gösteriyor.
Yeni yasa kapsamında bazı köyler artık mahalle olacaklar ve yollarına bu şekilde devam edecekler de;
442 Sayılı Köy Kanunu diye bir yasamız var ve orada da; ” 150 kişinin yaşadığı her yer köy olabilir,yöredeki yaşayan vatandaşların imzalayacakları dilekçeler ile müracaat etmeleri halinde bu yasanın hükümleri uygulanır ve o yöre köy statüsünde kabul edilir” denilmektedir.
Bu durum ise yeni uygulamalar ile çelişkiler oluşturacak niteliktedir ve yasal bir süreç takip edilirse belki sonunda da bu yasaya tabi olan hükümler uygulanabilir.
Sözün kısası hani bir meşhur söz vardır ya; “Ali yazar-Veli bozar ” misali bazı yapılacak düzenlemeler kâğıt üzerinde olduğu gibi olamıyor malesef,yıllardır köy olarak varlığını sürdüregelmiş bir yer,yeni yasa ile sihirli değnek değmiş gibi hemen de, ” fiziki olarak mahalle statüsü ” kazanamayacağına göre,ve büyükşehirdeki mahalleler gibi olamayacağına göre,yeni şekliyle bir çok uyum problemleri ve sıkıntıları da yaşayacak demektir.
Ben yaptım oldu ile olamayacak şeylerin olamayacağına ve yetersiz hizmetler olabileceği ihtimaline karşı da hazırlıklı olmalı ve çok fazla beklentiler içine girilmemelidir diyebilirim,zira yerel yönetimlere getirilmiş olan ve “derenin taşı ile,derenin kuşu vurulacağı” için de, vatandaşların sırtına binecek olan vergi artışları olacak,her kalemdeki artışlarla birlikte,katkı bedelleri de artacaktır.
Şehirlerdeki dikey yerleşim nedeni ile hane sayısı çok olduğundan,hane başına düşen ve ödenecek katkı payları ve vergilere katılımların çokluğu nedeniyle (apartmanlardaki daire sayısı) maliyetlerde böünen kısmi daha az olacağı ve yine bu rakamların şehir merkezlerine oranla köylerdeki ve bu gibi mahallelerdeki yatay yerleşimler nedeniyle(evlerin bulunduğu alanlardaki hane sayısının daha az olması nedeniyle) maliyetlerin çok yüksek olacağı ve ödenecek olan Çevre Temizlik-Bina vergisi,atık su arıtma bedeli ve diğer vergi kalemlerinin şehirlerdekine göre daha yüksek olacağı da bir gerçektir.
Bunları şimdiden bilmekte ve hazırlanmakta fayda var. Aliye Bozkurt

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.