ALTIN 784,36
DOLAR 13,7245
EURO 15,5540
BIST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Medeniyet ve MART ayı…

06.03.2014
1.513
A+
A-

Medeniyet ve MART ayı…

Birisi şimdi dese bana, İskender ORBAY , anlat bakalım arihle yoğrulmuş medeniyeti ve de içinde olduğumuz MART ayını….Samimiyetle ifade ederim ki, hele hele bu zor yıllarda KONU yu anlatmaya ne kelimeler yeterli olur, nede sözcüklerin ben günahına girerim…..Aslında yukarıda değindiğim KONU, bu hafta sonu İzmir de kapalı bir grup için yapılacak olan toplantıda tarafımdan dile getirilecek, işin söyleyişi yönündeki konuşmacısı olacağım. .
Zorluk şurada, toplantıya ya da konuşmaya katılacakların hepsi bayan ve de toplantı da yemekli. Anlaşılacağı üzere, benim konuşmam sonu acil çıkışımda yok. Ne yapayım artık gelecek suallerle de bilmem ne denli boğuşacağım. Olacakları farkındayım ama sizinle paylaşma dertleşmesi yaparak, bir anlamda da kendime güç vermek durumuna şimdiden girdim diyeyim. Maalum , medeniyet denildiğinde öz insan ve de insanların birleşiminin oluşturduğu toplumsal değerler geliyor akla. Bazılarınız göre bu gerçeğin bir kısmı ironik, diğer tarafı ise sürpriz bile olmayan konum olabilir. Burada münakaşasız vurgularım ki, medeniyet onun değerlerini her birimizin nerede olursak olalım ve nasıl yaşarsak yaşayalım, korumak zorunda olduğumuz insani bir hazinedir. Kendimi hatırladığımda da bir şey öğrenmiş idim..
Denirdi ki , İstanbul medeniyetlerin başkentidir. O yaşlarda,50 li, yıllarda ÇÖZÜLMESİ NE DENLİ ZOR BİR DENKLEM GİBİ VURGU BU. Hani yenilir yutulur bir cümle değil …Bu güne döndüğümde bu cümle için aslında pek de telaşımda yok. Zira günümüzde, İstanbul un medeniyetin değil, medeniyetlerin başkenti olması ya da olmaması tartışılmasın.. Çünkü, olsa da ya da olmasa da bu İstanbul un tarihi, kültürel ve sosyal değerlerini hiç azaltmaz. İlginç olan şu ……İstanbul da yaşayıp da, hala Boğazdan denizi görmemiş milyonlarca insan var. İstanbul da olup da, yine o kentte yaşayıp yine hala bir arkeoloji müzesini gezmeyen ki, bu müze sergilediği eserler itibariyle British Museum ve Kahire Arkeoloji müzesinden sonra dünyanın 3 cü önemli kültür ve medeniyet hazinelerini barındıran müzedir, yine milyonlarca İstanbul yaşayanı vardır..
Mutlak denilebilinir ki, İskender ama İstanbul Osmanlıya başkentlilik yapmıştır. Bu tek gözle güneşe doğrudan bakmak gibi bir şey. Kesin birkaç saniye sonra tek göz sulanır ve güneşi de görmek de zorlanma olur….Burada elde avuç da olanların değil de, genelde MEDENİYET sıfatının nasıl önemli olduğuna sizleri götürmek istedim …Denilmez mi, ne medeni insan, ne medeni ülke, ne medeni kent diye…Başka bir neden göstermeden bir diğer acıdan medeniyet e süreklilik yapayım o halde. İnsan olmadan, toplum olmadan veya Halk , Ulus, devlet olmadan medeniyet de boşlukdur.
Canlı var ise medeniyet vardır…Zamanımızda isterdim ki, TÜRKİYE dünya MEDENİYETLERİNİN EN Baş ÜLKESİDİR sıfatına sahip olabilelim. Ulusal bir gurur mu lazım bizlere…O halde sizleri MART ayı içinde olan tarihsel yaşanışmış günlere götüreyim izniniz ile…Bu yazıyı yazdığım bu gün, 3 mart 1924 , Hilafetin bitirilip ve de Halifeliğin kaldırılması…İlk güzel ışıklı gün Mart ayı başlangıcında. 12 mart 1921 İstiklal Marşının T.B.M.Meclisin de ayakta alkışlanarak çoşku içinde kabul edilmesi…Acı bir gün yani 16 mart 1920 , itilaf devletleri , o zaman ki adı ve günümüzde de emperyalist dükalık devletleri ani bir baskınla İstanbul u gece yarısından sonra kan dökerek işgal ediyorlar.6 ekim 1023 de de ATATÜRKÜMÜN dediği gibi geldikleri gibi de geri gittiler. Ve en güzel gün o gün…..18 mart 1915 ve yer Çanakkale….Birinci Çanakkale Deniz Savaşlarının başladığı gün. Yine emperyalist TÜRKİYE düşmanları, ana yurdumuzu ele geçirmek ve de TÜRK Ulusunu bitirmek hedefleri ile Çanakkale boğazından büyük donanmaları ile girmek üzere ilk salvo atışlarını sabahın ilk ışıkları ile yaptılar o gün..
Sonrası maalum. TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN var oluş temelinin harçını da Çanakkalede 2 ci kez GAZİ ünvanı alan cephe komutanı Atam Gazi Mustafa Kemal ile atılarak,TÜRKİYE CUMHURİYETİ kuruldu.BBu Cumhuriyette 7 den 70 milyonlarca Türk EVLADININ KADIN,GENÇ,YAŞLI DEMEDEN ORTAK YÜREK İLE ASİL BİR VAROLUŞ EMEĞİ VARDIR. Çanakkalede Galatasaray lisesini 14-18 yaş arası öğrencilerinin hepsi ve de hepsi olan 3.000 öğrencisi şehit olmuşlardır. Bende bir Galatasaray Liseli olarak bu önceki ağabeylerimiz minnet ve şükran ile bu satırlarda da anmaktayım. Mart son günü, 31 mart,m2.ci İnönü savaşının zafer günü oldu. Bu nedenle de emperyalist işgalci birleşik güçlerin sözde ege müttefiki yunan ordusunun omurgası da ilk ağır hasarı Mehmetçik den almış oldu….Cumhuriyet için mart ayı tarifsiz önemlidir..Bu ay ile bizler Kurtuluş savaşının hem sonunçlarını , hemde Cumhuriyetimizin kuruluşundaki temellerin nasıl ve ne kayıplarla atıldığını daha iyi anlamaktayız. Canım Cumhuriyet ilanından sonra da mart ayı bizlere hep olumlu ve güzel günlerini yaşatmıştır.3 mart 1924 vakıflar genel md.lüğünün kurulması-4 mart 1934 Ankara radyosunun yayına başlaması-5 mart 1924 genel kurmay başkanlığının hükümetten ayrılarak ana görevinde olması-8 mart 1921 Antep e GAZİ ünvanının verilmesi-16 mart 1948 Öğretmen okulllarının kuruluşu……Dünyada en önemli mart ayı günleri ise ;
8 mart dünya kadınlar günü ve 10 mart 1876 telefonun ilk konuşma yapması..
Burada kadınlar günü ,ile ilgili, benim yorumum şu olur….TÜRK KADINI..
Ailesi,çoçukları,alın teri ve şerefi ile CUMHURİYETİN en önemli TEMİNATIDIR…..TÜRK KADINI , özverive sosyal dayanışmanın en güzel toplumsal örneğidir..
TÜRK KADINI , ülkemizin mutlu ve huzurlou yaşaması için en etkin temel unsurdur..Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK der ki, Bizim toplumumuzun uğradığı tek başarısızlık, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurlu davranışlardır..
Bende dünyanın medeniyet başlangıçı kabul olunan bu topraklarda yaşayanlardan biri olarak,Mart ayında tüm TÜRK kadınlarına teşekkür ederek,saygılarımı sunuyorum….Toplumsal mutluluk için ortak bir amaça hep beraber bağlanarak medeniyet ile yaşayabilelim.Ege den sizlere saygılar sunuyorum, esenlikler diliyorum..
İskender O R B A Y..

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. iskender orbay dedi ki:

    Ne garip değil mi,yazıyı yazan ben.ne ilginç ki,bu sitede yine okuyamayan ben.yorum da sizlerden olsun.