ALTIN 449,83
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 18 °C
Az Bulutlu

Kredi Kartı

23.06.2013
885
A+
A-
Reklam

Bankacılık hizmetlerini en ettin biçimde planlayan bankalar

mıhlı faizli deli dolu kalemlerde, pazar nema oranları değiştiğinde bu kalemlerin ürem oranı tek değişmez, velhasıl bu işlemlerin faiz esnekligi sıfırdır. pazar repo oranları düşerse, canlı çakılı faizli muamele kalemleri müzelik getirilerini koruyacakları için vezneci bu işlemlerden kârlı müştak olur. ancak tersi durumda, piyasa nema oranları yükselirse bu kalemlerin repo oranı değişmeyeceği için banka nema kaybına uğrar. faizsiz kredi Bankanın bu dolaşma işlemlerden dolayı taşıdığı riske “sabit faizli işlemler riski” denir. kaynak getiri oranı değişimi ne olursa olsun, bu tur işlemlerde ürem oranları değişmeyecektir. çakılı faizli canlı kalemler için getiri oranı riski. Yani repo oranı değişimi denli zararlı çıkılır. Aktifte vadesi analiz dönemini güzeşte krediler, merbut taşınır kıymetler ortamında iz alan tahvilat faize duyarsız kalemler ortada sayılabilir.

Faize duyar Pasifler Faize duyar pasifler ürem oranları değiştiğinde bankanın yeniden fiyatlandıracağı yahut fiyatlandırmak zorunda kalacağı pasiflerdir. Bu anlamda mıhlı faize tutkun uzun vadeli pasifler yahut durağan nema geçerli nema oranlarına duyarsız çekingen kalemler dışında kalan, kararsız faizli pasifler ile mıhlı faizli olmakla beraberinde güdük vadelerde getiri oranı yenilenebilen pasifler faize duyar olarak ikrar edilir.        öğrenciye kredi kartı Faize duyar durgun kalemlere “değişken getirili pasif” aşağılık da verilmektedir. eğer banka faize hassas pasiflere sahipse, ürem oranlarındaki bir artma bankanın aktiflerinin getirisine gereğince görüntü maliyetini artırdığı için kemiksiz faiz gelirini azaltacaktır.  Faize duyarlı kaynaklar, kısaltarak vadeli mevduatlar, ticari takanak senetleri, vezneci onaylama kredileri vb. bankaya ürem yükü getiren ve ürem değişiminden acul etkilenmesi beklenen borçlardır.

Faize Duyarsız Pasifler Faize duyarsız pasifler ürem oranları değiştiğinde bankanın yine fiyatlandırmasına lüzumlu sıfır pasiflerdir. farklı bir deyiş ile sabit getiri nâkil edilgen kalemlerdir. Örneğin, http://www.kredimevduat.com/evraksiz-kefilsiz-kredi-veren-bankalar/ banka bilançosunun pasifinde taraf faize duyarsız durgun kalemdir.  Bu dolaşma kalemlere numune olarak orta ve uzun vadeli çakılı ürem oranları ile sağlanan ve vadesi çözümleme dönemini güzeşte (yeniden fiyatlandırılmayacak) mevduatlar, mevduat sertifikaları, kullanılan krediler, taşınır değer ihraçları (varlığa ilgili menkul kıymetler, tahvilat gibi) sayılabilir.

 

Reklam
Yasemin Tutal
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.