ALTIN 789,77
DOLAR 13,8164
EURO 15,6712
BIST 2.038
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Çok Bulutlu

Kocadağ Mağarası veya İnkaya Mağarası

06.10.2014
2.621
A+
A-

Urla kalesi yazımın altında bir okurum şu satırları yazmış :

“merhaba, ben zeytinalanında oturuyorum ve bahsettiğiniz Urla kalesine defalarca gittim.”…

Üniversite öğrencisiyim ve aynı zamanda amatör olarak dağcılık yapıyorum.bizim sivrice dediğimiz Urla kalesinin bulunduğu tepede bahsettiklerinizin dışında pek çok testi(yada anfora) kalıntıları, 3 adet düden şeklinde mağara, kuzey yamacında 6-7 m uzunluğunda bir düz mağara ve güney yamacındada yaklaşık 20-30 yıl öncesine kadar kullanılan bir su sarnıcı benzeri bir yapı var.
Bence bunların dışında araştırmaları genişletecek çok daha fazla veri mevcut. Tepenin kuzey batı tarafında yaklaşık 1 km lik mesafede zümrüt evler denilen sivriceye göre daha küçük bir tepe var.ilginçtir ki bu tepenin yamaçlarında da sivricedekine benzer anfora kalıntıları var.
Sivricenin güney tarafında ise yine yaklaşık 1 km uzaklıkta kocadağ denilen mevkide inkaya mağrası dediğimiz bir mağara mevcuttur.”

Bahsettiğim bu 3 noktadan bir doğru çektiğinizde doğrunun denizle kesiştiği yer şu anda hala liman olarak kullanılan yerdir.benim görüşüme(bölgede kalıntılarla aynı tarihli hiç bir liman belirtisi görmedim ve bir bilgiye ulaşamadım) göre şimdi limanın bulunduğu yerde bu 3 hattı birbirine bağlayan antik bir kısa patika olmuş olabilir.ve bu patika kısa ama güzel bir hiking yolu olarak düzenlenebilir.
Eğer isterseniz müsait olduğunuz bir zamanda bahsettiğim yerleri size gezdirebilirim.”

Diye yazmış:

Epostaya yanıt verdim telefonlaştık ve bugün genç rehberim beni İnkaya veya Kocadağ mağrasına götürdü. Bugün kısaca o mağaradan ve yarın gene Sivrtepeden, Urla kalesinden ve bu delikanlıdan bahsedeceğim.

kocadağ inkaya mağara Resim Kocadağ Doğu tarafından bakış sol tepede Mağara ağzı.

İnkaya mağarası muhteşem bir yer. Yüz küsur metrelik çok büyük bir mağara. Eminim sadece tarihöncesi değil antropologların ve paleontologları da araştırma yapması gereken bir yer. Huuu, orada kimse var mı? Yeni binalarda neskafe içmek dışında sahaya çıkanlar var mı? Antropoloji’de bilhassa sosyal antopolojiye kayış vahim. Biraz eski usul antropoloji de yapsa üstadlar? Allahtan genelde şimdi yetişen arkeologlar bu konularda ilgili ve bilgili.

kocadağ inkaya

Genç dağcı Barış’ın evrim, Üniversite konusunda söylediklerine yarın değineceğim. Ama bir konuya bugünden değineyim. Meraklı ve eğitimli bir dağcı. İlk önce “dizlerimde bir hastalık var mı acil durumda almam gereken bir ilaç var mı?” diye sordu. Çok rahat çıktık onun rehberliğinde. Tahta bastonumun yanısıra, canlı baston olarak ta destek oldu. Hem destek verdi hem de bir dağcı olarak “artık bu tırmandığın yer 4 zorluğunda, seni tebrik ederim” diyerek falan da moral verdi. Zirveye çıktığımızda da ayrıca sırt çantasında taşıdığı sürpriz sıcak kahveyi ikram etti.

Resim Kocadağ İnkaya mağarası içi

“Kocadağ mağarası” adıyla duymuştum. Biraz araştırınca yarımada.org da İnkaya mağarası ismiyle bir kayıt buldum. Hem de Tay Projesi kayıtlarında var. Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri diye bir veri tabanı var. Orada biraz komik bulduğum bu mağaranın 1993 yılında bir arkeolog tarafından “bulunduğunun” yazılması oldu. Doğrusu “bu tarihte TAY projesine kaydı falanca tarafından yapılmıştır” olmalı diye düşünürüm. Diğeri bilimsel dinginlik ile uyumlu olmayabilir. Tay projesi ise alkışlanacak bir proje. Necip basınımıza bu projenin duyurulması ve her avcı dağcı tarafından kullanıması için epeyce görev düşüyor.

Yüz metreden epey uzunca bir mağara, Yelki köyündekiler, Kocadağlılar zaten biliyorlardı. O denli bol çanak çömlek ve 1993 yılda bulunmuş olsun? İnanması biraz zor, burada milyon yıllık oluşumdan yüzbinlerle yıllık kullanım sürelerinden bahsediyoruz. Keçilere ağıl olarak ta kullanılmış. Yani binlerle yılllık okula yeni gelen tarih öğretmeninin ilk derste karatahtaya kendi ismini yazması olarak algıladım bu 1993 de bulunmuştur ibaresini. Benzer bir ilklik hakkında görüşlerimi de Kaya kilisesi (Söğüt Kutsal alanı) yazımda dile getirmiştim.

Böyle yaza çize daha fazla ilgi duyulmasını sağlayacağız umarım. Bilhassa Urla civarındaki zenginlik müthiş.

Burada bir Neanderthal kemiğinin bulunması tanıtım ve turizm açısından ne denli önemli olur bilmem kestirebilen var mı? Ki biraz bilinçli araştırma ile daha fazlası da bulunabilir.

Çektiğim resimleri ekliyorum. Resimlerin kalitesi maalesef Gördüklerim kadar etkileyici değil. Bin küsur km uçup gidip gördüğüm ilk insanların kafataslarının örneğin bulunduğu mağaralar ve Güney Afrika’daki Sterkfonteyn’deki mağaralarla rahatça boy ölçülebilir bir boyutta.

urlakocadağinkaya

Çanak çömlek ortada bolca var, da esas önemlisi çanak çömlek olmadığı devirler? İlk insanlar? Burası tamamen kirletilmeden yok mu buraya bulaşacak antropolog?

Yurtdışından mı arayalım? Ben şahsen hem mihmandar, hem destekçi, hem kazı asistanı olmaya talibim.

Son resimler: Mağara ağzı ve Mağara girişinden, Kocadağ’dan aşağıya bakış:

kocadağ inkaya2014-10-06 10.25.54

Biz bulduğumuz petşişeleri bir tencereyi bir kenarda istifleyerek sadece biraz kaba temizlik yaptık. Yarın Barış ile Urla kalesine beşinci gidişimi yazacağım.
www.mahmuttolon.wordpress.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.