ALTIN 457,15
DOLAR 8,1553
EURO 9,7014
BIST 1.423
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30 °C
Parçalı Bulutlu

Kimiz biz ?… İskender Orbay..

08.11.2013
1.185
A+
A-
Kimiz biz ?… İskender Orbay..
Reklam

Kimiz biz ?…
Ben, sen, biz kimiz bilirmisiniz ?…Genelde hepimiz ne yazık ki beden ile ifade olunan tarafı biliyoruz. Oysa o taraf sadece bir zerreden başka da hiç bir şey değildir. Güzel kadın, hoş adam ya da yakışıklı adam , zengin kişi yada fakir- zavallı kişi gibi. Kendimiz olan ile kendimiz olmayanı artık bu dönemde ayırt edebilmemiz gerek. Beden esasen belli maksatlara hizmet için vardır, ya da var olmuştur. Bu form içinde de malum geçici olarak vardır. Buna da çoğunluk yaşam, süreç veya ömür demektir. Kısaca beden vazifesini tamamladığında ,bu yaşamdan ,hayattan geldiğince çekip de gidecektir. Ama bilmemiz gerek olan bir diğer yanımız var.
RUHUMUZ……Ruhumuz, veya ruh…..O ana rahminde iken beden şeklimiz olan plasentaya girer ve sonsuz a dek de bizlerle olur . Bu bakımdan asıl önemli olan ruhtur….ruhun önemini kavrayanlar, asıl hayat güzelliklerinin de bilincine ermiş olanlardır. Ruh anlamına varanlar, şartlar ne olursa olsun hayatın belli engellerini geçmiş, bilinen ve şikayet olunan birçok da zorluklarını da kırmış insanlardır. İşte o anda kişinin içindeki gerçeklerin tohumları birer birer filizlenmeye başlamıştır. Birde kişi fark eder ki , yolu karanlıklardan artık aydınlıklara doğru açılmaktadır. Kısaca bana kalırsa bu uyumda, kişi doğal olarak kendisine gelmiştir. Bu neden ile, sabırlı , cesur, gayret göstererek yaşamaya bakılmalıdır. Birde aklımız, şayet kullanabiliyorsak, vicdanımız hissedebiliyor isek , ahlaki değerlerimizi seçmemizde bizlere en çok yardımcı olanlardır. Bu bakımdan biz kimiz denildiğinde ? Ahlaklıyız, fedakarız, cesuruz, sabırlıyız, korkusuzuz , namusluyuz diyebiliriz. Çoğumuz biliriz ki, fizikte termodinamiğin ilk ve de en önemli maddesi, entropidir. Yani , yokluğa , dağılmaya doğru gitmektir.
Bu nedenle de ne yaparsak yapalım , dünyada asırlardır hep galip gelen entropidir. Düşünseneze bedenimiz bile zaman içinde kayba uğrayarak yok olmaya doğru gitmez mi ? Çünkü vücut da bir fiziki planın malıdır. Tıpkı ata sözü misali korkunun da bu ara ecele, vücudun yok olacağına faydası yoktur. Yada bir diğer ata değimi ile baki kalan bu kubbe de bir hoş seda bırakabilmelidir insan. Çağımız olarak adlandırılan milenyumlu bu son yaşadığımı8z dönemde, ben etrafıma baktığımda biraz da insanları makine gibi görmekteyim.
Oysa bizler makine olmamalıyız. Bizler sevmeliyiz, paylaşmalıyız, dayanışmalıyız, destek olmalıyız, hissedip bütünleşmeliyiz birbirimizle. Hep birbirimizle bir anlaşılmaz anlaşmamazlığımız var.
NEDEN ? Tıpkı makinalar misali, kör, anlamaz, hissetmez, karmaşık, şuursuz gibi olmaktayız. Bu gözlemim de bilhassa 7 yıl önce emekli olmam ile başladı. Oysa öteden beri bilirim ki, insanın asıl gerçeği kendisini bilmesidir. İçinde yaşadığımız zaman süreci, belki de dünya var olduğundan bu yana yaşanılan en zor dönemdir. Bu ülkemiz içinde aynıdır.
Düşünün Anadolu da ve Trakya da nice medeniyetler, insanlar yaşadılar ama hiç bir zaman bu günkü gibi TÜRK ULUSUNUN içinde bulunduğu zor dönemleri yaşamadılar. Şu an kabul edin yada etmeyin ama bana göre zor bir dönem içindeyiz. Zihinler karmakarışık, ortak millet hedefimiz de sisli, bizleri yönetenler ise tam bir kaos içinde bunalımdalar, yani ülkesel bir bunalımın ,zorluğun içindeyiz ister istemez. Etrafımızdaki ülkelerde, genelde dünyada dengesiz ve güç bir süreci yaşamakta. Enerji kaynakları, su, petrol, küresel kirlilik, denizlerin- ormanları giderek tükenen oksijen sorunları ile fazla seçenek olmadan şu andaki durumumuzu da korumamız gerçeği diğer yandan yakamıza yapışmış….Baksanaza kanserin hala çaresi yok…..Kişisel ruhsal bunalımlar had safhada….İçimden mutlak vah zavallı insanlık demek gelmiyor ama o aklımızı da aramıyor değilim hani. İtiraf da etmek lazım bu ara….Günümüzde ÜLKEMİZDE,, toplumu ruhsal çöktürmek için bilhassa içeriden yönetenlerin yaptıkları son yıllardır belirgin göz önünde…Ama bu yönetenlerin bize unutturmak gayretlerinde oldukları ULUSAL BENLİĞMİZ tersine fikrimce unutulmayacak , daha da kuvvetlenecektir. Kendi TÜRK ULUSU gücümüzü hatırlayacağımız nice yaşanılmışlıklar ve de yaşanılanlar vardır. Çözüm süreci son masalları ile bilhassa ULUSAL değerlerimizi yok etmeye kalkan yönetim ile ona suskun tavrı ile ortak olan muhalefet e rağmen, BİZ TÜRK MİLLETİ CUMHURİYETİ korumak adına en büyük toplum davranışımızı daha da güçlendirerek, hayatın akışında MİLLET varlığımızı koruyacağız. Bizler insanlık ve de CUMHURİYET RUHU içinde varız, bizler Atilla dan Mustafa Kemal e kadar kahraman önderlerle var olmuş bir toplumuz, yarınlarda da var olacağız. Yine bizler, CUMHURİYET İNSANLARI 2013 de bedenimizle , ruhumuzla ATATÜRÜMÜZÜ 10 KASIMDA şükran ile, sevgi ile,hasret ile ve de dua ile ANACAĞIZ….Diyeceğiz ki, ULU ÖNDER ATATÜRK….Sen Huzurla ebedi istirahatını yap. TÜRK MİLLET daima dünya durdukça CUMHURİYETİNİN yılmaz bekçisidir. 10 Kasım tüm Ulusuma anma ve de hatırlama günü olarak şuurlu bir mücadelenin de müjdecisi olsun. Güzel Ege de Türkiye Cumhuriyetinin güvenilir kalesinden hepinize saygılar yoluyorum
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..
Orbay.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.