ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 4 °C
Parçalı Bulutlu

Kendi Elektriğini Üret – Maummer Argün

01.02.2012
166
A+
A-
Reklam

 Geleceğin eko-evleri kendi elektriğini mini üretimle (mikro jenerasyon) yenilenebilir kaynaklardan üretecek. Bunun ilk adım olabilecek doğal kaynaklardan elektrik üretimini tanımlayan Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği yayınlandı. (03.Aralık.2010 -Resmi Gazete:27774). Hidrolik, rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle vb.. yenilenebilir enerji kaynakları (YEK) ile kojenerasyon tesislerinden kurulu gücü 500 kW’a kadar lisans almadan elektrik üretmek mümkün. Yönetmelik gerçekten mini üretimde bir dönüm noktası olabilecek mi?

 

İki temel engel görülüyor. Biri ekonomik. Yönetmelik “kendi ihtiyacı kadar üretim”i öngörmüş.

 

·      Üretim yapan, şebekeye verebileceği tüketim fazlası enerjinin bedelini     alamayacak. Alması için şirket kurması gerekiyor.

 

·      Diyelim şirket kurdu. YEK’ten ürettiği enerjiyi ancak yürürlükteki “Türkiye Ortalama Elektrik Toptan Satış Fiyatından (14,07 Krş/kWh)” satabilecek. Yatırımın %75’i, yerli üretimden sağlanmış ise, satış fiyatı “parakende satış tarifesinden (mesken için 21,659 Krş/kWh)” olacaktır.

 

Mini üretimin güneş ve rüzgar ağırlıklı olacağı düşünülür ise, ekonomik olarak bu fiyatlar özendirici değil. Gelişmiş ülkeler daha yüksek bedeller ödüyor.

 

Diğer sorun teknik. Yönetmelik şebekeye serpilmiş mini üretimin (distributed micro generation) sisteme bağlantısı için hem bazı teknik kurallar koymuş; hem de “Bağlantı ve Sistem Kullanım Koşulları”nı Dağıtım Şirketleri önerilerine açmış halde. Şirketler bu konuda hazırlıklı değilse, ortaya uygulaması güç kurallar çıkabilir. Zaten yönetmeliğin fiilen uygulanması da, EPDK’ nun “bağlantı ve sistem kullanım usul ve esasları”nı içeren Kurul kararını açıkladıktan sonra mümkün olabilecek.

 

ÜRETİM TESİSİNİN TASARIMI VE BAĞLANTISI

 

Lisanssız üretimin sisteme bağlanmasında temel sorun elektrik dağıtım şebekesinin işletme güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu husus iki koşulla sağlanabilir;

 

1-   Şebekede gerilim yok iken, üretim sistemden ayrılmalı ve/veya bir arıza halinde arızayı beslememelidir.

2-   Bağlantı noktasındaki kesici ancak şebeke gerilimi varsa kapatabilmelidir (Gerilim kilitlemesi).

 

Şebeke işletme güvenliği açısından her iki koşulu sağlayan cihaz mühürlü, kilitli bir kutu içine bulunmalıdır. Koruma cihazları üreten Firmalarımız, belli güçler için lisanssız üretimi şebekeye bağlama ekipmanı imalatını şimdiden başlaması ve belgelendirmesi faydalı olacaktır.

 

BAĞLANTI BAŞVURUSU ve DEĞERLENDİRME

 

Yatırımcı “Lisanssız Üretim Bağlantı Başvuru Formunu” doldurarak, Dağıtım Şirketine başvurur. Formda kurulu gücü, üretim türünü ve bağlantı şeklini belirtir. Bir ay içinde alınan başvurular izleyen ayın ilk 15 gününde toplu olarak değerlendirilir. YG’ den bağlanacak rüzgar enerjisi bağlantı başvurularında TEİAŞ’ın görüşü esas alınır. Aynı trafo merkezine birden fazla talep var ise, başvuru sırasına göre bağlantı yapılır.

 

Başvurunun tüketim tesisi ile aynı yerde olması esastır. Bu halde çift yönlü ölçüm yapan bir sayaç takılır. Tüketim yerleri farklı olursa “haberleşmeyi sağlayabilecek sayaçlar takılması” istenebilir.

 

Kurulu güç 11 kW ve altında olması halinde AG, üzerindeki üretimler değerlendirmeye bağlı olarak AG veya YG seviyesinden dağıtım sistemine bağlanır. Bağlantı şekli yakında açıklanacak olan, Bağlantı ve Sistem Kullanım Koşullarıyla belirlenir.

 

Üretim tesisi OSB sınırları içinde ise Dağıtım Şirketi işlevleri OSB yönetimince sağlanır.

 

TEKNİK  SORUMLULUK

 

AG ve YG seviyesinden bağlanacak Lisanssız üretim tesislerinin, yapımı, işletmeye alınması ve işletme sorumluluğu yatırımcı gerçek ve tüzel kişiye aittir. Bu kapsamda;

 

(a)   AG’ den bağlanan üretim tesisleri geçici kabulü yapılıncaya kadar,

(b)   YG’ den bağlanan üretim tesisleri proje aşamasından başlayarak işletme süresince yasaya uygun İşletme Sorumlusu istihdam etmek zorundadır.

 

İşletme sorumlusu üretim tesisi ve yardımcı tesislerin teknik koşullara uygun tesis edilmesi ve işletilmesini sağlamak ve gözetlemekle görevlidir. Yönetmeliklere aykırılıklardan doğacak zararlardan yatırımcı ile birlikte sorumludur.

 

Yatırımcılar, üretim tesisi kurulması için gerekli olan her türlü izin, ruhsat, onay ve benzeri belgeyi almakla yükümlüdür.

 

AG seviyesinden bağlanacak tesislerin en çok bir yıl, YG seviyesinden bağlanacakların ise en çok iki yıl içinde tamamlanması zorunludur. Aksi halde bağlantı anlaşması hükümsüz hale gelir.

 

İzmir, 22.02.2011

Reklam
Yasemin Tutal
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.