ALTIN 793,26
DOLAR 13,6438
EURO 15,2527
BIST 1.985,73
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 9 °C
Açık

Kayıp Kaçak Bedelini Geri Alalım mı? Muammer Argün

30.04.2012
1.865
A+
A-

 

 

        Önce Zonguldak Devrek İlçesi Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin verdiği kararla iade edilen elektrik kayıp – kaçak bedeli, Sakarya Tüketici Mahkemesi’nin “Nakil hatlarında kaybolan elektrik, tüketiciden tahsil edilemez” hükmü ile yine aboneye iade edildi.

 

Siz de her ay elektrik faturası ile ödediğiniz Kayıp-Kaçak bedelini geri almak istiyorsanız, aşağıdaki örnek dilekçe ile ilçe tüketici hakem heyeti’ ne doğrudan başvurabilirsiniz.

 

Hukuk açısından ülkemizde son derece özensiz günler yaşarken Sakarya Tüketici Mahkemesi kararında da aynı özensizliği görmek mümkün. Gazete haberi doğru ise, “Nakil hatlarında kaybolan elektrik, tüketiciden tahsil edilemez” hükmünün tersi doğru. 1 kilo elma fiyatı içinde nakliye yok mu?

 

        ELEKTRİK FATURASINDA HANGİ KALEMLER ÖDENMEMELİ

 

1- Önceden -Anayasa’mızda öngörülen sosyal devlet döneminde- elektrik “su, ekmek, vb..”  temel ihtiyaç maddesi olarak tanımlanmış ve tarife bu ilkeye uygun düzenlenmişti. Bu yaklaşımın sonucu TRT payı, Enerji fonu, (Belediye) Tüketim vergisi gibi unsurlar da elektrik tarifesi içine alınabilmişti.

 

Bu günkü İktidar elektriği; elma, çanta vb.. bir emtia olarak görmektedir.  Elma, çanta fiyatı içinde TRT payı vb.. olamayacağı gibi elektrik tarifesindeki TRT payı, Enerji Fonu, Belediye tüketim vergisi kaldırılmalı ve de geri istenmelidir.

 

2- Elektrik bir emtia olduğuna göre üretildiği, iletildiği ve tüketildiği bölgede oluşan fiyatlarla alınıp, satılmalıdır. Elma, çanta .. fiyatı böyle değil mi? Örneğin İzmir bölgesinde elektrik sistemi oldukça gelişkin altyapıya sahiptir. Kayıp-kaçak oranı %7,8 dir. (Avrupa ortalaması kadar.) Kaçak elektrik kullanımının yaygın olduğu Mardin’ de bu oran %79 dur.  Elektrik parası tahsilatı en kolay kalemlerden olduğu halde, İktidarın siyasi tercihleri sonucu, Mardin’de elma –elektrik- ortalama %60 zararla satılmaktadır. İşte bu zarar İzmir’deki yurttaşa kayıp-kaçak kalemi ile ödettirilmektedir.  Bu kesinlikle haksız bir uygulamadır. En kısa sürede Bölgesel Tarifeye geçilmelidir.

 

Ancak bu kalemde teknik bir ayrıntı var. Kayıp – kaçak ifadesindeki kaçak tahsilatı mutlaka geri alınmalıdır. Fakat her elektrik sisteminde teknik kayıplar olur. Çürüyen elmaların maliyeti fiyata yansıtıldığı gibi, teknik kayıplar da elektrik fiyatı içinde ödenecektir. Bu nedenle Sakarya Tüketici Mahkemesi nin “Nakil hatlarında kaybolan elektrik, tüketiciden tahsil edilemez” hükmü kesinlikle hatalıdır.

 

Özetle faturada yer alan kaçak elektrik, TRT payı, enerji fonu ve           –Belediye- Tüketim vergisi kalemleri elektrik bedelinden düşülmeli, bunların tutarı tüketiciye geri ödenmelidir. En kısa zamanda Bölgesel Enerji Tarifesi uygulaması başlatılmalıdır. Bölgesel tarifede İzmir en ucuz elektrik kullanan bölge olacaktır.

 

Muammer ARGÜN

EMO – 3158   muammer.argun@emo.org.tr

Dilekçe örneği için bakınız BURAYA

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.