ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Karbon Ayak İzimiz -Merih Yücel-

03.12.2014
1.261
A+
A-

Karbon Ayak İzimiz

1860’larda , atmosferdeki CO2 emüsyonu 278 ppm’di (milyondaki parçacık). Dünyada sanayi devrimi başladı ve kullanılan fosil yakıtlar nedeniyle, o yıllardan bu yana 400 ppm’e ulaştı. Dünyanın ısısı 0,8 °C arttı. İklim bilimciler: “Eğer, ortalama ısı artışı 2 °C’yi geçerse, önü alınamaz bir duruma gelecek ve artık, dünyadaki susuzluğun ve çölleşmenin önü alınamayacaktır.” Dediler ve ülkeleri emüsyonlarını azaltmaları konusunda uyardılar.

Küresel ısınmanın başlıca sorumlusu CO2 gazı. Diğer gazlarında ( metan, azot oksitler, kloro floro karbon vs) gibi başka gazlar da var ama en büyük sorumlu %50 katkısıyla CO2. Diğer gazların atmosferde kalma süreleri az. Ama CO2 , yüzlerce yıl kalıp, güçlü sera etkisine sebep oluyor.

Nasıl azaltırız?
Hükümetlerin desteğiyle , enerjiyi verimli kullanarak. Fosil yakıtları terkederek, yenilenebilir enerji kaynaklarını seçerek, tüketimi azaltarak, , yer altı ve yer üstü sularımızı, tarım alanları, ormanları koruyarak azaltabiliriz. Çünkü; karbonu en iyi bağlayıp, kendilerinde depo eden tek canlı var : O da yeşil bitkiler.

AB ülkelerinin çoğu bunu başardı. Hatta , Amerika, %36 karbon emisyonundan sorumluyken, inanılmaz çözümler üretti.

Son 40 yılda, Marmara Denizi büyüklüğünde sulak alanımız kurudu (Amik , Suğla, Kestel, Emen, Avlan gölleri kurutularak, tarım, sanayi ve yerleşim yerlerine dönüştürüldü. Göçmen kuşlar buralara artık uğramaz oldu. Yöre köylüleri , kurumayı: “toprak yanıyordu. Dumanlar çıkıyordu.” Diye anlattılar. Oysa o duman toprağın nemiydi. Toplam su rezervimizin %40’ı Konya havzasında bulunmakta ve 10 metre daha aşağı çekilirse Tuz Gölü’nün sularıyla karışacak. Artık Konya Ovası verimli bir ova olmaktan çıktı. Bir ton buğday üretimi için, 1000 ton suya gereksinim var. Su fakiri ülkeler, buğdayı dışarıdan alarak su dengesini sağlıyorlar. Bu da , buğday fiyatlarındaki, ekmekteki artışa neden oluyor.

2010 , dünyanın en sıcak yılı oldu. Sıcak hava ve ard arda gelen felaketler, buğday üretimini, sıcak bölgelerde ve küresel düzeyde alt üst etti. Sıcak ülkeler buğday ihraç etmeye başladı. Bu durum, sıcak bölge insanlarını ekmek alamaz , alsa bile çok fazla fiyat ödeme durumuna getirdi. 80 milyon nufusu olan Mısır’da, hükümet ancak gelirinin %30’unu ekmeye harcıyor. Ve halkının ancak yarısına ekmek sağlayabiliyordu. Zorunlu olarak ihraç etti. Ekmek fiyatları arttı. Ve Mısır halkının büyük çoğunluğu günde 2 dolar kazanıyordu. Aç insanlar isyan etti, Suriye’de de aynı durumu görüyoruz (National Geographic).
“Su Hayattır” Susuzluk, gıdasızlığı, hastalıkları ve savaşları da beraberinde getirir. Dünyada , her gün 4000 çocuk, susuzluktan ölüyor ( UNICEF). İklim bilimciler: “ 2030 yılında dünya nüfusu 9 milyara ulaşacak ve 1 milyara yakın insan iklim göçleri yaşayacaktır.” Diyor. Büyüme, ülkeler için güzel bir olgu. Ülke zenginleşir, kişi başına düşen milli gelir artar. Bunu herkes ister. Ama… . Ekonomik büyüme esnasında ekoloji göz ardı edilirse sonuç her ülke için felaket olur.
G20 Zirvesi 15 – 16 kasım 2014’de, Avustralya’da toplandı. G20 Zirvesi, Türkiye dahil 19 gelişmekte olan ülke ve AB’den oluşuyor. Yeni açıklanan sonuç bildirgesinde, alınan ortak kararda, öncelikli olarak büyümeyi hedefledi. Haydi bakalım, dünyaya kolay gelsin. Türkiye’ye kolay gelsin.
Merih Yücel

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.