ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

Kadir Zamanı, Kadir Kıymet Bilme Zamanı

03.08.2013
3.011
A+
A-

Kadir Zamanı, Kadir Kıymet Bilme Zamanı, Düşünceyi Davranışa Taşıma Zamanı..

Kadir gecesinin Ramazanın son on gününde saklı olduğu, en kuvvetli ihtimalin son üç gece olduğu,bununda ortalamasının 27. Gece olduğu söylenir..Ama tasavvuf ehli olanlar onu, yılın her gecesinde aramanın daha doğru olduğunu ve aslında saklı olan bu “zamanın” her gece zuhur edecekmiş gibi farz olunmasının daha doğru bir yöneliş olduğunu düşünürler.. Yani “yekpare zaman” içinde yaşamayı gaye edindikleri için, özgür zaman anlayışlarına sınır koymak istemezler bu konuda .., çünkü öyle mübarek bir “an” dır Kadir onlar için, adeta bir vuslattır, bir idraktır.. Nedenlerini naçizane biraz açalım isterseniz..
Tasavvufa göre ; sonsuzluk dilimleri içinde,zamansız ve mekansız geçitlerde kainat kavramlandırılırken , önce “zaman” şekillendirildi..ve bu zamanın içine bilgiler yayıldı..Evvel , ahir tüm bu bilgiler Kadir Gecesi bir araya getirildi, ve bilgiler bir araya gelince Kadir gecesinde bildirilmeye, hissettirilmeye, indirilmeye başlandı.. Kur’an tüm bilgilerin bir araya getirilmesini sembolize eder ve bu gece zuhur etmiştir.. Zahiri ve Batıni, geçmiş gelecek bilgiler toplamı..Geçmişte olanları anlamlandırma,gelecek keşfedilecek bilgiler için ip ucları ve gereklilikleri..
Şimdi “Kadir” kelimesinin birkaç yönden anlamlandırma ve incelenmesini ele alalım..”Kadr” değer olarakda anlamlandırılır,kadrini bilmek, değerini almak olarakda kullanılır. Fiili ise “değerlendirmektir.” Kadir gecesi anlamı içinde, geçirdiğimiz zamanları değerlendirmek, varlığın muhakemesini yapmak olarak düşünülebilir, kısacası “ değerlendirme zamanıdır”.
“Kadr” ölçü anlamınada gelmektedir. ” Her şey bir ölçü dahilinde yaratılmıştır”(Kamer 49). Kur’an daki bu ölçü “kadr” dır, Kur’an bir bakıma bu ölçü bu kadr’dır..Ahlaki değer ler, bir hayat ve davranış ölçüsüdür. İncelendiğinde düşünce ve davranışlarda mutedil ölçüleri getirdiği ortaya çıkar.El-Kadr, manalarından biride kurallar ,planlama anlamındadır.. Kurallar ve planlanan zamanlar anlamındada kullanıldığı olmuştur.. Kadr güç anlamınada gelir. Kadir gecesi gücün uygulamaya konulduğu gecedir, düşünce ve kavramların fiiliyata geçtiği gecedir, bilgilerin uygulama ile anlam kazanacağının öğretisidir.
Tasavvufda Kur’an evrenin kainatın sembolüdür ve “İkra” “oku” kelimesi ile başlar..Aslında okunacak olan semboldür,sembolize edilen gerçek ise kainattır. Kainattaki şifreleri araştırmak ve bunlara bakarak gerçekleri okumak, keşfetmek . Evren ipucları ve keşfedilmeyi bekleyen bilgilerle doludur, “ikra” bunları görmemizi, algılamamızı, okumamızı ;gerçekleri okuma olarak işaretler..
Kadir gecesi indirilen kur’an kainat sembulüdür, evrendir.. Makro anlamda kainat , mikro anlamda insana tekabül eder.. Kainatta mevcut her varoluş, mikro anlamda insandada vücut bulmuştur..Yani bir anlamda insan kainatın küçük bir sembolüdür.. Onun içindirki Kur’anı, kainatı , insanı yani kendimizi hep iç içe okur, hep bir arada çözümlemeye gayret ederiz. “Derdin sendendir, bilmezsin..Devanda sendedir neylersin.. Bütün kainat sende dürülmüştürde.,görmezsin.HZ.Ali..
İşte “Kadir” zamanı ; değer bilme, kadrini bilme,gerçek gücü algılayabilme, idrak, ölçüyü doğru tartabilme, düşünceyi geliştirebilme ve gelişebilmiş düşünceyi “davranışa” taşıyabilme zamanıdır.
Mübarek Olsun..

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bilge Bengisu dedi ki:

    Ne güzel yazmışsınız..

  2. “Kainatta mevcut her varoluş, mikro anlamda insanda da vücut bulmuştur..Yani bir anlamda insan kainatın küçük bir sembolüdür.”

    Harika bir yazı. Aklına, yüreğine sağlık Denizciğim 🙂 Sevgi denizinde ışıklı bir damla olman dileğiyle…