ALTIN 784,36
DOLAR 13,7245
EURO 15,5540
BIST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

İZSU’dan Rekor Alt Yapı Yatırımı

15.02.2014
1.443
A+
A-
İZSU’dan Rekor Alt Yapı Yatırımı
Reklam

İZSU’dan Rekor Alt Yapı Yatırımı

Urla ve Seferihisar da dahil olmak üzere “Aslan payı” 10 ilçeye

İzsu Genel Müdürlüğü’nün 10 yılda döşediği içme suyu, kanal, yağmur suyu hattı ile dere ıslahlarının uzunluğu 4 bin kilometreyi buldu. Kullanılan içme suyu borularının uzunluğu, İzmir’den Fransa’nın Nice kentine ulaşacak mesafeye ulaştı. Yatırımlar içinde en büyük pay, alt eksikleri büyük olan ve Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil edilen 10 ilçeye ayrıldı.

Gerçekleştirdiği çevre yatırımlarıyla Türkiye’ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi İzsu Genel Müdürlüğü, 2004-2013 yılları arasında rekor yatırım gerçekleştirdi. Yatırımların çoğu, yıllardır alt yapı yatırımı alamadığı için çevre sorunlarıyla boğuşan ve Büyükşehir sınırlarına 2004 yılından sonra dahil edilen Kemalpaşa, Bayındır, Torbalı, Seferihisar, Menderes, Selçuk, Urla, Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerinde gerçekleştirildi. 5216 Sayılı Belediye Yasası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanına giren bu 10 ilçe, geniş çapta belediye hizmeti aldı. Yüksek tempoda geçen 10 yılda çevre yerleşimlerin tüm alt yapı sorunları çözüldü. Başta ilçe merkezleri, ardından mahalle ve köyler sağlıklı ve kesintisiz suya, kanal sistemine kavuştu. Kansere neden olabilecek asbest borular sökülerek yerine sağlıklı ve uzun ömürlü borular döşendi. Eskiyen içme suyu depoları yenilendi, yeni Kuyular açılarak yaz aylarında yaşanan su sıkıntısı giderildi. Kaçaklar nedeniyle yaşanan su sıkıntıları ortadan kaldırıldı. Taşkınlara neden olan dereler ıslah edildi. 20 köyde 1 milyon 245 bin liralık yatırımla arsenik veya demir ve mangan arıtma tesisleri kurularak sağlıklı su verilmesi sağlandı. 63 köydeki su depolarına “güneş enerjili otomatik klorlama sistemi” kuruldu. 2004 yılında başlayan çalışmalarla tarihi yatırımlara kavuşan ilçelerde yaşam standardı yükseldi.

806 milyon liralık yatırım

21 ilçede İzsu Genel Müdürlüğü Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı 2004 – 2013 yılları arasında toplam 2 bin 526 kilometre içme suyu şebekesi döşedi. Su Tesisleri Daire Başkanlığı ise merkez ilçelerde zamanla eskiyen ve kaçaklara neden olan 380 kilometrelik içme suyu şebekesi yeniledi. 10 yılda İzsu Genel Müdürlüğü’nün yenilediği içme suyu şebekesi uzunluğu 2.906 kilometreye ulaştı. Bu rakam İzmir ile Fransa’nın Nice kenti arasındaki (2848 km) karayolu mesafesini bile geçti. 705 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi, 223.5 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşendi. Ayrıca 166 kilometre uzunluğunda dere ıslahı yapıldı. İZSU, 10 yılda 4 bin kilometrelik yatırım yapmış oldu. Yatırım tutarı ise 806 milyon TL. oldu.

24 SAAT KESİNTİSİZ VE KALİTELİ SU

Küresel ısınma nedeniyle yer altı sularında ortaya çıkan arsenik sorununu gidermek amacıyla 15 milyon Euro’luk yatırımla Menemen, Manisa ve Halkapınar’da arsenik arıtma tesisleri çok kısa bir sürede hizmete alınarak, İzmir’de arsenik sorunu tümüyle ortadan kaldırıldı. Manisa’daki Gördes Baraj suyunun arıtılması için 20 milyon 113 bin liralık yatırımla Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi yapıldı. 47 milyon 330 bin liralık yatırımla Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin yapımına başlandı. Gördes Baraj suyunu kente getirmek için İZSU 70 milyon 106 bin liralık yatırım yapmış oldu.

Çevre ilçeler arıtmaya kavuştu

2008-2013 yılları arasında 872 bin 500 kişinin evsel atığını arıtacak kapasitede biri biyolojik, 10’u ileri biyolojik olmak üzere 11 arıtma tesisi hizmete alındı. Torbalı, Bayındır, Ayrancılar-Yazıbaşı, Kemalpaşa, Menemen, Özdere, Doğanbey, Seferihisar, Kemalpaşa, Urla ve İzmir İleri teknoloji arıtmaları ile bu ilçelerdeki evsel atık su sorunu çözüldü. 11 arıtma için 90 milyon liralık yatırım yapıldı. Nif, Küçük Menderes, Gediz nehirleri ile Yarımada kirlilikten kurtuldu.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.