ALTIN 931,76
DOLAR 15,9844
EURO 16,8212
BIST 2.393,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 21 °C
Az Bulutlu

İzmir’li Balıkçılar Güzelbahçe’de Seçim Yaptı

07.06.2013
1.706
A+
A-
İzmir’li Balıkçılar Güzelbahçe’de Seçim Yaptı
Reklam

Olağan Mali Genel Kurul için Güzelbahçe’de toplanan İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği’ne üye balıkçılar sürpriz bir karar alarak seçime gittiler.Yapılan seçimlerde Mevcut Başkan Kemal Yılmaz ve kamuoyunda kaçak avcılığa karşı verdiği mücadele ile tanınan Hasan Eser gibi isimler yönetim dışında kalırken, Eski Başkan Ahmet Yapıcı, Karaburun Yarımadasında faaliyet gösteren kooperatifler ile endüstriyel balıkçıların desteğini alarak yeniden başkan seçildi.

S.S. Özbek Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ahmet Yapıcı, Mali Genel Kurulda yeterli imzayı toplayıp seçim yapılması için divan heyetine başvurdu. Divan heyeti teklifi hazirunun oylarına sundu.Teklif oy çokluğu ile kabul edilince Genel Kurul gündem maddelerine Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeliklerine 2 yıl görev yapmak üzere seçim yapılmasına dair ek madde konuldu.
Genel Kurulda, Yönetim kurulu faaliyet raporu, Gelir-Gider tablosu ve Denetim kurulu faaliyet raporları okunarak müzakere edildi. Yönetim kurulu, Bilanço,Gelir-Gider tablosu ile Denetim kurulu ibra edilmesinden sonra da Tahmini bütçe görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Genel kurulda seçim maddeleri haricinde belirlenen gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlanmasının ardından söz alan Mevcut Birlik Başkan Yardımcısı Ünal Görgün, “2012 yılında göreve geldik. Görev süremizin ilk 3 ayı itirazlarla,şikayetlerle geçti. Buna rağmen başarılı olduk.Bugün neden seçim istendiğini anlamış değilim” dedi
Yapılan konuşmaların ardından seçim maddesine geçildi.2 Listenin yarıştığı seçimlerde Birliğe üye 24 Kooperatifin 14’ünden destek alan Ahmet Yapıcı Birlik Başkanlığına seçilirken, mevcut yönetimde bulunan Kemal Yılmaz, Hasan Eser,Ergün Canduran ve Ünal Görgün gibi isimler yönetim dışında kaldı.

BU ŞARKI BURADA BİTMEZ!
Genel Kurul sonrasında gazetecilere açıklama yapan Foça Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Temsilcisi Hasan Eser, “Biz böyle bir sonucu hak etmiyorduk.Ama bu şarkı burada bitmez” dedi. “İdam mahkumu dar ağacına çıkarılırken kendisine idam hükmü okunur.Hatta mahkum asıldıktan sonra o hüküm mahkumun üzerine iliştirilir ” diyen Eser,”Görev yaptığımız süre içersinde hangi konuda başarısız olmuşuz? Söz veripte yapmadığımız ne var? Neyi başaramamışız? Merak ediyorum. İzmir’de kaçak avcılık ile ciddi anlamda mücadele ilk defa bizim dönemimizde yapıldı. Daha önce Birliği İzmir’de tanıyan bilen yoktu. Birlik bizden önce adeta tabela Birliğiydi.Ama biz Sektörümüz ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla iletişim kurup çalışmalar yaptık.Davet edildiğimiz her toplantıya katılım sağlayıp sektörümüzün sorunlarını yer bulduğumuz her platformda gündeme getirdik. Yaptığımız başarılı çalışmalar neticesinde tarihimizde ilk defa İzmir Deniz Ticaret Odası Meclisine temsilci gönderme başarısını bile elde ettik.Ancak taktir edilmeyi beklerken tahliye edildik” diye konuştu.

KUZEY İZMİR KOOPERATİFLER BİRLİĞİ KURULMAK ZORUNDA
Birliğin yeni yönetiminde Kuzey İzmir’den bir tek kooperatifin bile yer almadığına dikkat çeken Eser, “İzmir’in kuzey aksında faaliyet gösteren kooperatifler İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği’nin tarihinde ilk defa bu dönem yönetimde yer bulmuş ve başkan çıkarmıştı. Ancak bu çok uzun sürmedi.Sanırım Yönetim Kurulunda çoğunluğun kuzey İzmir kooperatiflerinde olmasından rahatsız olan Karaburun yarımadasındaki kooperatifler birleşerek bizleri yönetim dışı bıraktı.Bu noktada tek taraflı oluşan bir yönetimin kuzey İzmir’de ki kooperatiflere hiç bir fayda sağlamayacağını düşünüyorum.Bu nedenle de bölünmeden yanayım” diyerek, Kuzey İzmir’de faaliyet gösteren kooperatiflerin artık ayrı bir birlik kurmasının elzem olduğunu söyledi

KIYI BALIKÇILARI BAYRAĞI ENDÜSTRİYEL BALIKÇILARA TESLİM ETTİ
Görev süreleri içersinde kıyı balıkçılarına daima daha yakın durduklarını ifade eden Eser,”Kıyı balıkçılığını önemsememizin endüstriyel balıkçıları rahatsız ettiğini düşünüyorum. Sanırım bu nedenle de üyelerinin yüzde 90’ı kıyı balıkçısı olan İzmir Bölge Birliğinin yönetimine uzun yıllardır endüstriyel balıkçılara ait bir dernekte başkanlık yapan bir isim girmek için mücadele vermiş ve kuzey İzmir’i devre dışı bırakma harekatında yönetime girmeyi başarmıştır.Neredeyse tamamı kıyı balıkçısı olan kooperatifler sadece Kuzey İzmir’i saf dışı etmek uğruna bayrağı denizin kapitalistlerine teslim etmişlerdir.Bu saatten sonra kıyı balıkçısı İzmir’de sahipsizdir. Bu nedenle de acil olarak Ege Denizi Kıyı Balıkçıları Derneği’nin de kurulup Ege’de kıyı balıkçılığını yaşatma mücadelesini farklı platformlar üzerinden başlatmak zorundayız” dedi.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.